Ülo Mälgand

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti

Ülo Mälgand (sündinud 14. septembril 1963 Tartus) on eesti muusik, arranžeerija, helilooja ja pedagoog.

Haridus[muuda | muuda lähteteksti]

Tegevus muusikuna[muuda | muuda lähteteksti]

Ülo Mälgand on töötanud 1985–1988 metsasarverühma kontsertmeistrina kutselises puhkpilliorkestris Tallinn, 1988–1990 Eesti Riikliku Filharmoonia kutselise artistina, alates 2003 Politsei- ja Piirivalveorkestris ja selle bigbändis rütmisektsiooni kontsertmeistrina. Olnud ansamblite Modern Fox ja New Murphy Band asutajaliige[viide?], arranžeerija ja klaverimängija. 1998–2002 Estonian Dream Big Bandi klahvpillimängija, kuid teinud kollektiiviga koostööd ka mõnes hilisemas projektis. Alates aastast 2002 klahvpillimängija ja arranžeerija ansamblites Dave Benton Latin-Caribbean Show & Dance Band ning Dave Benton Perfect Band. Teinud nii klahvpillimängija kui arranžeerijana koostööd suurema osa Eesti tippvokalistide ja -instrumentalistidega. Osalenud ligi 100 heliplaadi salvestusel.

Tegevus heliloojana[muuda | muuda lähteteksti]

Saanud 1986. ja 1988. aastal esikoha Uno Naissoo nimelisel noorte heliloomingu konkursil. Neist teisel korral bigbändikompositsiooni "Aine kolm olekut" eest. Kirjutanud soolotuubale ja vaskpillisekstetile teose "Vapper vaskhiiglane", mille esiettekanne toimus Peterburi Konservatooriumi suures saalis 1988. aastal, solistiks Eesti tuubavirtuoos Urmas Kõiv. 1995. aastal valmis Viljandi linnavalitsuse tellimusel rapsoodia "Viljantrio" ühele klaverile ja kolmele esitajale. Teos oli pühendatud Viljandi Muusikakooli 50. aastapäevale ning kujutas endast nelja tuntud Viljandi- ja Mulgimaa-teemalise poplaulu töötlust klassikaliste arendusvõtetega. Ülo Mälgand on kirjutanud Urmas Kõivule ja ansamblile Modern Fox tuuba soolopala "Karupoja ragtime".

Tegevus arranžeerijana[muuda | muuda lähteteksti]

Esimese orkestriseade kirjutas 15-aastaselt Rakvere Metsamajandi puhkpilliorkestrile. Ansamblites Modern Fox ja New Murphy Band oli Ülo Mälgand peamine arranžeerija. Seade Raimond Valgre laulule "Helmi" on jõudnud erinevates keeltes esitatuna vähemalt kümnele helikandjale. Veel Valgre lauluvaramu stiliseeritud seadeid ansamblile Modern Fox: "See, keda armastasin, kuulub teisele" (esitaja Liisi Koikson), "Sving mind ikka lohutab" (esitaja Mart Sander), "Mul meeles veel" (esitajad Erich Krieger ja Airi Allvee), "Suudle mind" (esitajad Mart Sander ja Airi Allvee). Ülo Mälgand on kirjutanud rea orkestri- ja bigbändiseadeid Politseiorkestrile ning Politsei- ja Piirivalveorkestrile. 2002. aastal ilmus Politseiorkestri Big Bandil koostöös solistide trioga Hedvig Hanson, Kaire Vilgats ja Tanel Padar Ülo Mälgandi arranžeeritud ja produtseeritud plaat "Disco Grande", milles ühe tervikliku popurriina kõlasid paljude bigbändiliku olemusega pophittide töötlused. Ülo Mälgandi seadeid leiab ka teistelt Eesti Politsei- ja Piirivalveorkestri plaatidelt. Sealhulgas 2006. aastal ilmunud Arne Oidi laulude uusversioonide kogumikult "Kaks kuukiirt" ning 2008. aastal salvestatud Tõnis Mäe juubeliplaadilt "Kiik & kirik". 2013. aastal osales Ülo Mälgand nii arranžeerija kui ka klahvpillimängijana Estonian Dream Big Bandi, vokaalansambli Estonian Voices ja Tatevik Hovanesjani kontserditurneel "Valgrest Voorandini". Ülo Mälgand on kirjutanud orkestri- või bigbändiseadeid veel järgmistele artistidele: Airi Allvee, Mart Sander, Liisi Koikson, Ivo Linna, Riho Sibul & Ultima Thule, Karl Madis, Tanja Mihhailova, Andrus Albrecht alias Bonzo, Kõrsikud, vokaalansambel Söörömöö, Birgit Varjun, Ott Lepland, Mare Väljataga, Dave Benton, Lenna Kuurmaa, James Werts, Denise Fontoura, Maarja-Liis Ilus, Koit Toome, Reet Linna jpt.

Tegevus pedagoogina[muuda | muuda lähteteksti]

Töötanud 1992. aastast Georg Otsa nimelises Tallinna Muusikakoolis rütmimuusika ainete õpetaja ja rütmimuusika lauluosakonna kontsertmeistrina.[viide?] Periooditi töötanud pedagoogina ka Viljandi Kultuuriakadeemias ja Tallinna Ülikoolis ning kontsertmeistrina Saue muusikakoolis.[viide?]

Tegevus salongipianistina[muuda | muuda lähteteksti]

Ülo Mälgand on salongipianistina esinenud paljudel Eestit külastavate riigitegelaste ja teiste nimekate isikute pidulikel riiklikel ja eravastuvõttudel.[viide?]

Raudteehobi[muuda | muuda lähteteksti]

Vedurijuhi pojapojana (isapoolses suguvõsas oli teisigi raudteega tihedalt seotud inimesi) on Ülo Mälgand aastakümneid uurinud harrastajana raudteeajalugu. 2003. aastal valmis uurimistöö tulemusena veebileht kunagisest kitsarööpmelisest Viljandi–Mõisaküla raudteeliinist.[viide?] Ülo Mälgand huvitub ka eri maade raudteetehnoloogiatest ja liikluskorraldusest. Eriliseks huviobjektiks on kujunenud raudtee signalisatsioonisüsteemid.