Sitsi

Allikas: Vikipeedia
Sitsi Tallinna ja Põhja-Tallinna raamis

Sitsi on asum Tallinnas, Põhja-Tallinna linnaosas.

Kopli, Sitsi ja Tööstuse tänavate ristmik ja Sitsi trammipeatus

Asum piirneb kirdesuunal Paljassaare, idasuunal Karjamaa, lõunasuunal Pelgulinna ja loodesuunal Pelguranna asumiga.

Asumi elanikkond ja territoorium[muuda | redigeeri lähteteksti]

1. juunil 2011 oli Rahvastikuregistri andmetel Sitsi asumis 3937 elanikku.[1] 1. juunil 2012 oli Sitsi asumis 3905 elanikku.[2]

Asum piirneb Sõle, Kopli ja Sitsi tänavatega.

Sitsi asumi tänavad[muuda | redigeeri lähteteksti]

Sitsi asumis asuvad: Sitsi tänav, Lina, Puuvilla tänav, Kanepi, Niidi tänava ja Niidi põik ning osa Lõime tänavast.

Ajalugu[muuda | redigeeri lähteteksti]

Asumi algust loetakse 1898. aastast, kui Kopli piirkonnas loodi Balti Puuvilla Ketramise ja Kudumise Vabrik, mida rahvasuus nimetati Sitsi vabrikuks ning samal ajal asuti Sitsi mäele, tänase Sitsi tänava ja vabrikuhoonete vahele välja ehitama ka töölisasulat.

Balti puuvillavabrik ehitas 8 hoonet: direktori elamu[3] (Kopli tn. 35A), meistrite läbi kahe korruse ulatuvatest korteritest koosnev ridaelamumaja (Sitsi tn 3)[4], kus olid projektijärgselt6 läbi kahe korruse ulatuvat 5-toalist korterit. Igal korteril oli 2 sissepääsu – esinduslik peasissepääs hoovi pool ning tagavara- või teenijate sissepääs tänava pool. Lisaks direktori ja meistriteelamule, ehitati ka ametnike maja 2-toaliste korteritega (Sitsi tn 5)[5].

Töölistele ehitati neli kahekorruselistest kööktubadest koosnevat plekk-katusega koridorisüsteemis kasarmulaadset tööliskasarmut (Sitsi tänav 5B-11), mis valmisid aastatel 1901–1905, ehitamine algas Kopli tänava poolsest otsast ja liikus siit Pelguranna poole. Kõige tagumised, MPEÕK Jumalaema Kõikide Kurbade Rõõmu pühakuju kiriku ümbruses asunud barakid, on tänaseks hävinud. Töölisbarakid asetsevad piki Sitsi tänavat ühtse katkematu frondina Sõle tänavani välja, lisaks tänava-äärsetele paikneb üks barakk (Sitsi tänav 5B) hoovis.

Lisaks elamutele ehitati ka ühiskondlikke hooneid: saun (Sitsi tn 15b)[6], kirik (Sitsi tn 15a)[7], tarvitajate ühistu hoone[8]

1920. aastate keskel rajati Niidi, Lina ja Puuvilla tänavate piirkonda Sitsi aedlinn.

Sitsi tänava lõpuosasse (Sitsi tn. 5A[9], 13[10] ja 15) ehitati hooned aga 1940. aastatel.

Viited[muuda | redigeeri lähteteksti]

59.4518194424.70208056