Tõnismäe

Allikas: Vikipeedia
Tõnismäe Tallinna ja Kesklinna raamis

Tõnismäe on asum Tallinnas, Kesklinna linnaosas.

Asumi elanikkond ja territoorium[muuda | redigeeri lähteteksti]

1. juunil 2011 oli Rahvastikuregistri andmetel Tõnismäe asumis 1210 elanikku.[1]. 1. juunil 2012 oli Tõnismäe asumis 1241 elanikku.[2]

Hoonestus ja taristu[muuda | redigeeri lähteteksti]

Asum piirneb põhjasuunal Tallinna vanalinn, kirdesuunal Sibulaküla asumi, idasuunal Tatari asumi, lõunasuunal Veerenni asumi, edelasuunal Kitseküla asum, läänesuunal Uue-Maailma asumi ja loodesuunal Kassisaba asumiga.

Tõnismäe asumi tänavate nimekiri

Tõnismägi, Hariduse tänav, Roosikrantsi tänav, Veehoidla tänav, Tuvi tänav, Lõkke tänav, osa Pärnu maanteest, osa Suur-Ameerika tänavast ja Kaarli puiesteest.

Asumis paiknevad: Eesti Rahvusraamatukogu, Eesti Vabariigi Justiitsministeerium, Läti Vabariigi saatkond Eestis, Eesti Reformierakonna peakorter, Riigiarhiivi osana endine Parteiarhiiv ja Harju Maa-arhiiv ja Herbert Voldemar Johansoni projekteeritud Tallinna Linna Kodumajanduskeskkool, kus aastatel 1937–1951 tegutsesid Kodunduse ja toitlustuse koolid, 1947–1960 Tallinna Eelkoolikasvatuse Pedagoogiline Kool, 1951–1992 Kaubandustehnikum, 1992–2000 Kommertskool, aga tänapäeval Tallinna Tehnikaülikooli Kõrgem Majanduskool[3].

Ajalugu[muuda | redigeeri lähteteksti]

Esimesed kirjalikud andmed Tõnismäe kohta pärinevad 1348. aastast, kui Tallinna raad andis mäe Mõõgavendade ordule, kellele seni oli Tallinnas kuulunud vaid Toompea, ka osa senisest Tallinna linnakogukonna ühisest maavaldusest, Tallinna sarasest.

Tõnismäe piirkond on nime saanud varasema Püha Antoniuse auks püstitatud Antoniuse kabelist, vanemates allikates on Tõnismäe kõrgendikku kõige sagedamini nimetatud (S. Antonius Berg, Antony Berge, Antonisberg) Antoniuse mäeks ja varem kandis mägi Tõnismäe veetorni kohal asunud tuuleveski tõttu ka nime Veskimäe. Toompea ja Tõnismäe vahel asunud Tallinna linnamüüri vallivärava järgi on Tõnismägi kandnud ka Riia mäe nime.

Galerii[muuda | redigeeri lähteteksti]

Viited[muuda | redigeeri lähteteksti]

  1. Tallinn arvudes 2011, Tallinna Linnavalitsus, Tallinn 2011
  2. Tallinn arvudes 2012, Tallinna Linnavalitsus, Tallinn 2012
  3. Hoone ajaloost, vana.tk.ttu.ee, (vaadatud 5. oktoober 2011)

Välislingid[muuda | redigeeri lähteteksti]

Vaata ka[muuda | redigeeri lähteteksti]