Korallimere saared

Allikas: Vikipeedia
Korallimere saarte kaart
Korallimere saarte territooriumi kaart

Korallimere saarte territoorium on grupp väikeseid ja enamasti asustamata troopilisi saari ja korallrahusid Korallimeres, Austraalia Queenslandist kirdes. Territoorium kuulub Austraaliale. Kogu territooriumi pindala on 780 000 km², piirnedes idast ja lõunast Suure Vallrahu välise servaga ja sisaldades Heralds Beacon saart, Osprey korallrahu, Willise saarte gruppi ja viitteist muud korallriffi/saartegruppi. Ainus inimeste poolt asustatud saar on Willise saar[1]

Ajalugu[muuda | redigeeri lähteteksti]

Korallimere saared kaardistati aastal 1803; 1870.-ndatel ja 1880.-ndatel korjati saartel guaanot, kuid pideva värske vee tagavara puudumise tõttu ei olnud alaline asustus seal võimalik.[2] Ala kui territoorium seadustati 1969. aastal Korallimere saarte seadusega (enne seda peeti piirkonda Queenslandi osaks) ning alaga liideti 1997. aastal ka Elizabeth`i korallrahu ja Middleton`i korallrahu ligi 800 km kaugusel lõunas, Tasmani meres. Viimased kaks korallrahu on palju lähemal Lord Howe saarele Uus-Lõuna-Wales`is (umbes 150 km), kui algse territooriumi kõige lõunapoolsele saarele (Cato saar). Suure Vallrahu saared ja korallrahud kuuluvad Queenslandile. Suure Vallrahu kaugem serv on piiriks Queenslandi ja Korallimere saarte territooriumi vahel.

Mitmele saarele on Austraalia paigutanud automaatsed ilmajaamad. Majandustegevus praktiliselt puudub (välja arvatud tellimus-kalastamise- ja sukeldumisettevõtted).

Geograafia[muuda | redigeeri lähteteksti]

Alal on umbes 30 eraldiseisvat korallrahu ja atolli, kaksteist neist on täielikult vee all või paljastuvad vaid väga suure mõõna ajal. Atolle on väga erineva suurusega (mõne-kilomeetrisest läbimõõdust kuni suuruselt, võimalik, et teise atollini maailmas (koos laguuniga): Lihou korallrahu, mille laguuni suurus on 100 x 30 km ja pindala 2500 km². Saared on kõik väga madalad. Territooriumi FIPS 10-4 kood on CR, samas kui ISO 3166 järgi on see osa Austraaliast (AU).

Willise laiud on tähtsaks pesitsuspaigaks lindudele ja kilpkonnadele. Maismaa pinda on vähem kui kolm ruutkilomeetrit.

Viited[muuda | redigeeri lähteteksti]