Felipe II

Allikas: Vikipeedia
Felipe II

Felipe II (21. mai 152713. september 1598) oli Habsburgist Aragóni ja Kastiilia ehk Hispaania kuningas 15561598, Portugali kuningas (Filipe I) alates 1580. Tema võttis esmakordselt kasutusele tiitli Hispaania kuningas, mis tema käsitluse järgi tähistas kogu Ibeeria poolsaare (ehk siis tänapäeva Hispaania ja Portugali) valitsejat. Tema pojapoeg Felipe IV kasutas seda aga vaid Kastiilia ja Aragóni kohta, misjärel see nimetus neile ka kinnistus.

Felipe ehk Philipp von Habsburg oli Saksa-Rooma keisri Karl V poeg ning sai juba 1555 Madalmaade valitsejaks. Esialgu püüdis Karl teda enda järel seada ka Saksa-Rooma troonile, kuid see katse siiski ebaõnnestus.

Philipp von Habsburgist sai vaid Hispaania ja Madalmaade valitseja, kes sai üleüldiselt tuntuks oma sügava katoliikluse, isegi usufanatismi tõttu. Felipe II ajal oli Hispaania Euroopa võimsaim riik, kuid tema ambitsioonikas ning äärmuslikult vastureformatsiooniline poliitika tekitasid riigile tõsiseid probleeme ning põhjustasid 1581 Põhja-Madalmaade ehk Hollandi vabariigi iseseisvumise. Võitlus Inglismaa kuningriigi ülemvõimu pärast merel lõppes 1588. aastal Hispaania "Võitmatu Armaada" hukuga.

Samas Felipe II reformis ja tsentraliseeris tunduvalt riigikorraldust ning tal õnnestus 1580. aastal saada ka Portugali kuningaks. Nii oli kogu Ibeeria poolsaar ühe valitseja võimu all ning Habsburgide võim Euroopas laiem kui kunagi varem, kuid et puudusid Karl V sarnane ühendav isiksus ning Saksa-Rooma ja Hispaania koordineeritud koostöö, siis ei suutnud nad oma ülekaalu Prantsusmaa suhtes ära kasutada.

Felipe II kohta öeldi, et ta oli suurem katoliiklane kui paavst ise. Ta seadis sisse äärmiselt range inkvisitsiooni ning võitles protestantismi vastu kõikmõeldavate vahenditega. See põhjustas aga ülestõusu Madalamaades, kus kohaliku juhina kerkis esile Willem Vaikija. Sõda kulges vahelduva eduga, kuid lõpuks said Põhja-Madalmaad iseseisvaks, kuna Hispaania ei saanud meritsi palju jõude sinna saata (Inglismaa tõttu) ja Prantsusmaaga olid suhted väga halvad (toona oli seal kuningaks Henri IV).


Eelnev:
Henrique
Portugali kuningas
1580 või 15811598
Järgnev:
Felipe III
Eelnev:
Karl V
Aragoni ja Kastiilia kuningas
15561598
Burgundia hertsog
1555–1598
Milano hertsog
1554–1598
Eelnev:
Karl V
Jeruusalemma kuningas
1554–1598
Järgnev:
Felipe III