Raudristi Rüütlirist

Allikas: Vikipeedia
Jump to navigation Jump to search
Autasu lõplik ilme: Raudristi Rüütlirist kuldsete tammelehtede, mõõkade ja teemantidega, autasustati ainult korra.

Raudristi Rüütlirist (saksa keeles Ritterkreuz des Eisernen Kreuzes, tihti lihtsalt Ritterkreuz) oli Saksamaa autasu, mida jagati ülima lahinguvälja vapruse või õnnestunud juhtimise eest Kolmanda Riigi ajal.

Eeldused[muuda | muuda lähteteksti]

Rüütliristi kavaleriks võis saada sõdur või ohvitser, kellel pidi olema 1939. aasta Raudristi 1. klass, kuigi Raudristi 1. klassi anti samaaegselt Rüütliristiga harvadel juhtudel. Üksuse komandöri võidi Rüütliristiga autasustada lahinguüksuse eeskujuliku juhtimise eest. Allveelaeva komandöri autasustati Rüütliristiga, kui tema juhitud laev oli lasknud põhja (hävitanud) vähemalt 100 000 brutoregistertonni väärtuses vaenlase laevu. Luftwaffe pilooti autasustati, kui oli kogunenud vähemalt 20 punkti järgmise punktisüsteemi alusel: 1 punkt anti siis, kui tulistati alla ühe mootoriga lennuk, 2 punkti kahe mootoriga ja 3 punkti nelja mootoriga allatulistatud lennuki eest. Kõik öölahingus alla tulistatud lennukite punktid olid kahekordsed.

Rüütlirist lasti käibele 1939–1945, tema klasse ja saamise tingimusi järk-järgult sõja jooksul karmistati.

Klassid[muuda | muuda lähteteksti]

Rüütlirist jagati viide klassi:

Rüütlirist (Ritterkreuz des Eisernen Kreuzes)[muuda | muuda lähteteksti]

Selle autasu on saanud eestlastest 4 inimest: Alfons Rebane, Harald Riipalu, Paul Maitla ja Harald Nugiseks.


Rüütlirist tammelehtedega (mit Eichenlaub)[muuda | muuda lähteteksti]

Eestlastest on selle autasu saanud Alfons Rebane.

Raudristi Rüütlirist tammelehtedega

Rüütlirist tammelehtede ja mõõkadega (mit Eichenlaub und Schwertern)[muuda | muuda lähteteksti]

Rüütlirist tammelehtede, mõõkade ja teemantidega (mit Eichenlaub, Schwertern und Brillianten)[muuda | muuda lähteteksti]

Rüütlirist kuldsete tammelehtede, mõõkade ja teemantidega (mit Goldenem Eichenlaub, Schwertern und Brillianten)[muuda | muuda lähteteksti]

Raudristi Rüütlirist kuldsete tammelehtede, mõõkade ja teemantidega

Saajad[muuda | muuda lähteteksti]

Kokku valmistati 7313 Rüütliristi autasu, kuid ainult 883 said tammelehtedega ja 159 said tammelehtede ja mõõkadega (pluss üks auväärne saaja, Jaapani admiral Isoroku Yamamoto). Ainult 27 meest autasustati Rüütliristi teemantidega (3 armee ülemjuhatajat, 10 kindralit, 3 koloneli, 9 tipplendurit ja 2 allveelaeva kaptenit) ning Hans-Ulrich Rudel oli ainus Rüütliristi kuldsete tammelehtede, mõõkade ja teemantide saaja.

Jaotus väeliikide kaupa[muuda | muuda lähteteksti]

Heer Luftwaffe Kriegsmarine Waffen SS
4785 1750 318 460