Raudristi Rüütlirist

Allikas: Vikipeedia
Autasu lõplik ilme: Raudristi Rüütlirist kuldsete tammelehtede, mõõkade ja teemantitega, autasustati ainult korra.

Raudristi Rüütlirist (saksa keeles Ritterkreuz des Eisernen Kreuzes, tihti lihtsalt Ritterkreuz) oli Saksamaa autasu, mida jagati ülima lahinguvälja vapruse või õnnestunud juhtimise eest Kolmanda Riigi ajaperioodil.

Eeldused[muuda | redigeeri lähteteksti]

Rüütliristi kavaleriks võis saada sõdur või ohvitser, kellel pidi olema 1939. aasta Raudristi 1. klass, kuigi Raudristi 1. klassi anti samaaegselt Rüütliristiga harvadel juhtudel. Üksuse komandöri võidi Rüütliristiga autasustada lahingüksuse eeskujuliku juhtimise eest. Allveelaeva komandöri autasustati Rüütliristiga, kui tema poolt juhitud laev oli lasknud põhja (hävitanud) vähemalt 100 000 brutoregistertonni väärtuses vaenlase laevu. Luftwaffe pilooti autasustati, kui oli kogunenud vähemalt 20 punkti järgmise punktisüsteemi alusel: 1 punkt anti siis, kui tulistati alla ühe mootoriga lennuk, 2 punkti kahe mootoriga ja 3 punkti nelja mootoriga allatulistatud lennuki eest. Kõik öölahingus allatulistatud lennukite punktid olid kahekordsed.

Rüütlirist lasti käibele 1939–1945, tema klasse ja saamise tingimusi järk-järgult sõja jooksul tõsteti.

Klassid[muuda | redigeeri lähteteksti]

Rüütlirist jagati viite klassi:

Rüütlirist (Ritterkreuz des Eisernen Kreuzes)[muuda | redigeeri lähteteksti]

Selle autasu sai eestlastest 4 inimest: Alfons Rebane, Harald Riipalu, Paul Maitla ja Harald Nugiseks.

Raudristi Rüütlirist

Rüütlirist tammelehtedega (mit Eichenlaub)[muuda | redigeeri lähteteksti]

Eestlastest sai selle autasu Alfons Rebane.

Raudristi Rüütlirist tammelehtedega

Rüütlirist tammelehtede ja mõõkadega (mit Eichenlaub und Schwertern)[muuda | redigeeri lähteteksti]

Rüütlirist tammelehtede, mõõkade ja teemantitega (mit Eichenlaub, Schwertern und Brillianten)[muuda | redigeeri lähteteksti]

Rüütlirist kuldsete tammelehtede, mõõkade ja teemantitega (mit Goldenem Eichenlaub, Schwertern und Brillianten)[muuda | redigeeri lähteteksti]

Raudristi Rüütlirist kuldsete tammelehtede, mõõkade ja teemantitega

Saajad[muuda | redigeeri lähteteksti]

Kokku valmistati 7313 Rüütliristi autasu, kuid ainult 883 said tammelehtedega ja 159 said tammelehtede ja mõõkadega (pluss üks auväärne saaja, jaapani admiral Isoroku Yamamoto). Ainult 27 meest autasustati Rüütliristi teemantitega (3 armee ülemjuhatajat, 10 kindralit, 3 koloneli, 9 tipplendurit ja 2 allveelaeva kaptenit), ja Hans-Ulrich Rudel oli ainus Rüütliristi kuldsete tammelehtede, mõõkade ja teemantite saaja.

Jaotus väeliikide kaupa[muuda | redigeeri lähteteksti]

Heer Luftwaffe Kriegsmarine Waffen SS
4785 1750 318 460