Mine sisu juurde

Vikipeedia:Tartu Ülikool

Allikas: Vikipeedia

Siia lehele on kokku koondatud teavet Tartu Ülikooli tegevuse kohta eestikeelses Vikipeedias. Sealhulgas infot õppeainete kohta, kus tudengid koostavad või on koostanud vikiartikleid.

Laialdasem õppetöö sidumine veebientsüklopeedia täiendamisega algas 2010. aasta sügisel õppeainega "Arvutiriistvara II" (juhendaja Alo Peets) ja jätkus 2011. aasta sügisel õppeainega "Eesti keele suuline ja kirjalik väljendusõpetus" (vastutav õppejõud Mart Noorma) ning levis kiirelt tollases loodus- ja tehnoloogiateaduskonnas. Üksikuid väikses mahus näiteid esines küll ka varasemast ajast. Näiteks Sulev Iva juhendamisel on tudengid kirjutanud artikleid võrukeelsesse Vikipeediasse juba umbes 2007. aastast.

2017. aastal kuulutati Tartu Ülikooli juhtimisel välja projekt Miljon+, mille eesmärgiks on toetada eestikeelse Vikipeedia jõudmist miljoni artiklini ja mis on tihedalt seotud ka Vikipeedia tutvustamisega ülikoolides.

Loodus- ja täppisteaduste valdkond[muuda lähteteksti]

Kõige suuremas ja pikemaajalisemas aines (Väljendusõpetus) on loodud/täiendatud üle 1300 artikli. Üle pooletuhande artikli on koostatud ka aines "Arvutiriistvara II".

Alates sügisest 2011 on Kaupo Kukli pakkunud vikiartiklite kirjutamise võimalust ainetes "Nanoelektroonilised materjalid" ja "Magnetmaterjalid".

Läbi aastate on pakutud Vikipeediasse artiklite koostamise võimalust ainetes nagu "Plasmafüüsika", "Kosmose- ja militaartehnoloogia seminar", "Kohaliku ja regionaalse arengu planeerimine", "Maailmamajanduse geograafia" ja "Militaartehnoloogiad".

Sissejuhatus informaatikasse: 2011, 2015, 2016, 2017, 2018, 2019, 2020, 2022, 2023.

Diskreetne matemaatika I 2018

Humanitaarteaduste ja kunstide valdkond[muuda lähteteksti]

Eesti ja üldkeeleteaduse instituut[muuda lähteteksti]

Kultuuriteaduste ja kunstide instituut[muuda lähteteksti]

Usuteaduskond[muuda lähteteksti]

Ain Riistan on laskunud tudengitel alates 2018. aasta kevadest vikiartikleid kirjutada.

Viljandi kultuuriakadeemia[muuda lähteteksti]

Teadustöö metoodika praktikumi aine raames on etenduskunstide osakonna grupis õppejõud Ele Viskuse juhendamisel alates 2017. aasta kevadsemestrist ühe ülesandena kasutatud Vikipeedia artikli loomist.

Sotsiaalteaduste valdkond[muuda lähteteksti]

Psühholoogia instituut[muuda lähteteksti]

Psühholoogia eriala tudengid on Jüri Alliku juhendamisel kirjutanud vikiartikleid umbes 2014. aastast.

Koostöös Eesti Psühholoogiaüliõpilaste Ühendusega toimusid ka Psühholoogia sisutalgud 2014 ja Psühholoogia sisutalgud 2015.

Ühiskonnateaduste instituut[muuda lähteteksti]

Sügisel 2011 toimus instituudi all õppeaine "Vikipeedia" (2 EAP). Hiljem oli see nime all "Vaba kultuur Vikipeedia näitel" matemaatika-informaatikateaduskonnas.

Majandusteaduskond[muuda lähteteksti]

Koostöös Swedbankiga on korraldatud ka digihariduse konkurssi, mis on seni keskendunud majandusvaldkonna teemadele.

Seoses digihariduse konkursiga kirjutasid tudengid artikleid 2017. aasta kevadel aines "Finantsteenused ja -turud".

Pärnu kolledž[muuda lähteteksti]

Õigusteaduskond[muuda lähteteksti]

Vikiartiklite kirjutamist on rakendatud järgnevates ainetes:

Tartu Ülikooli tudengitele ja õppejõududele on olnud suunatud ja järgnevad võistlused:

Meditsiiniteaduste valdkond[muuda lähteteksti]

Alates kevadest 2016 on vikiartikleid kirjutatud aines Farmakognoosia I.

Alates 2018. aasta sügisest koostavad tudengid vikiartikleid õppeaines Lastehaigused.

Riina Reinsalu
Riina Reinsalu

Riina Reinsalu on Tartu Ülikooli tekstiõpetuse lektor ja kutseline keeletoimetaja. Ta oli aastatel 2017–2020 Miljon+ meeskonna liige ning ta on osalenud Vikipeedia keeletoimetamistalgute žürii tegevuses. Aastast 2018 on kuulunud tema õppeainete ülesannete hulka Vikipeedia artikli kirjutamise või toimetamise ülesanne. Riina on saanud 2018. aastal Tartu Ülikooli hea õpetamise grandi, et uurida Vikipeedia artiklil põhineva kirjutamisülesande tõhusust üliõpilaste akadeemilise kirjaoskuse arendamisel. Aastatel 2002 ja 2023 on ta Wikimedia Foundationi rahastatud projekti "Vikipeedia kasutamine õppetöös: õpilaste ja õpetajate vaade" vastutav täitja.

Ann Siiman
Ann Siiman

Ann Siiman on Tartu Ülikooli eesti keele lektor ja kutseline keeletoimetaja. 2012–2017 tagasisidestas ta õppeassistendina loodus- ja täppisteaduste väljendusõpetuses kirjutatud vikiartikleid. Seejärel lõi kaasa Miljon+ projektis, milles tegi koolides Vikipeedia koolitusi õpetajatele ja õpilastele ning aitas TÜ õppejõududel oma ainetes üliõpilastega vikiartikleid kirjutada. Alates 2017 korraldab Ann Miljon+-st võrsunud iga-aastasi Vikipeedia keeletoimetamistalguid. Nüüd õpetab ta lektorina ise TÜs väljendusõpetust ja eesti keelt. Üliõpilased kirjutavad või keeletoimetavad neis ainetes vikiartikleid, millele ta annab video- või kirjalikku tagasisidet. 2022. ja 2023. aastal osaleb ta Wikimedia Foundationi rahastatud projektis "Vikipeedia kasutamine õppetöös: õpilaste ja õpetajate vaade".

Veel näiteid: