Vikipeedia:Psühholoogia sisutalgud 2015

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Psühholoogia sisutalgud 2015
Vikipeedia psühholoogiateemaliste sisutalgute 2015. aasta plakat
Vaata sisutalgutel osalejaid siit.

Eestikeelses Vikipeedias algasid 13. aprillil 2015 teistkordselt psühholoogiateemalised sisutalgud. Talguid korraldavad Eesti Psühholoogiaüliõpilaste Ühendus (EPSÜ) ja MTÜ Wikimedia Eesti ning need kestsid 18. maini. Inimesi oodati panustama psühholoogiateemalise sisu kasvatamisse, olgu nende motivatsiooniks lihtsalt midagi kasulikku ära teha, ennast arendada või ka auhindade nimel võistelda.

Talgute käigus loodi eestikeelsesse Vikipeediasse uut sisu, mis sobib kasutamiseks kesk- või kõrgkoolide õppematerjalina või on lihtsalt psühholoogias üldhariva sisuga. Lubatud oli artiklite tõlkimine võõrkeelsetest Vikipeediatest. Kriteeriumite sobivuse korral võis samaaegselt osaleda ka tõlketalgutel (mille tähtaeg oli 21. aprill).

Talgute eesmärgid[muuda lähteteksti]

Psühholoogia sisutalgute peamised eesmärgid on:

 • suurendada vabalt kättesaadava asjatundliku ja usaldusväärse teadusliku psühholoogiaalase info hulka eesti keeles;
 • täiendada ja täiustada koolide ja ülikoolide õppetöös kasutatavat ning üldharivat psühholoogiaalast materjali eestikeelses Vikipeedias;
 • saada eestikeelsele Vikipeediale uusi kaastöötajaid ja toimetajaid;
 • väärtustada uue sisu loojate ja tõlkijate tööd.

Sisu loomine ja tõlkimine Vikipeedias[muuda lähteteksti]

Vikipeediasse uut sisu luues või tõlkides seda teistest keeltest, tasub tähelepanu pöörata üldistele põhimõtetele. Artiklite kirjutamise ja siinsete tavade kohta saab täpsemalt lugeda vaadates õppekäiku ja üldjuhendit.

Artikli(te) valimisel võivad abiks olla järgmised leheküljed: psühholoogia, Vikiprojekt Psühholoogia, psühholoogia mõisteid, psühholoogide loend, ingliskeelsed eeskujulikud artiklid ja portaalid – psühholoogiateemalist võib leida eri valdkondade alt (N: psychology, health jne.). Sisu loomisel võib abi olla jälgmistest lehekülgedest: eesti keele seletav sõnaraamat EKSS, Eesti Entsüklopeedia, ENE ja ENEKE, Eesti teadusinfosüsteem ETIS.

Mida oodatakse tublilt talguliselt[muuda lähteteksti]

EPSÜ on sisutalgute peakorraldaja.

Psühholoogia sisutalgud toimusid 13. aprillist kuni 18. maini 2015. Talgutega võis liituda igal ajal selle perioodi jooksul. Osaleda said kõik Vikipeedia registreeritud kasutajad peale žüriiliikmete. Vikipeedia kasutajaks registreerumiseks tuleb kasutada Vikipeedia lehekülje ülaosas leiduvat nuppu "Logi sisse / registreeru kasutajaks". Kasutajanimi jätab talgulise anonüümseks, kui ta oma nime ise ei avalda. Auhinna vastuvõtmiseks tuleb oma nimi žüriile avaldada.

Psühholoogia sisutalgutel osalejatel palutakse lisada oma kasutajanimi ja lähtetekstide pealkirjad lehele Vikipeedia:Psühholoogia sisutalgud 2015/Osavõtjad.

Oluline on igasugune tegevus, mis on seotud Vikipeedia psühholoogiateemaliste artiklite paremaks muutmisega raamatutele või teiste Vikipeediate artiklitele toetudes. Tublilt talguliselt oodatakse, et ta:

 • looks kvaliteetset ja aktuaalset psühholoogiaalast sisu;
 • tõlkides annaks lähteteksti sisu otstarbekuse piires õigesti edasi;
 • võimalusel lisaks omalt poolt artiklile ka seose Eestiga;
 • jälgiks teiste tehtud parandusi oma loodud sisule või tõlgetele ja püüaks neist õppida või vaidlustaks need;
 • vajaduse korral küsiks teistelt Vikipeedia tegijatelt nõu;
 • parandaks ja kommenteeriks võimaluste piires teiste võistlejate tööd;
 • püüaks saavutada, et eestikeelse Vikipeedia artiklid oleksid sidusad, hästi ja arusaadavalt sõnastatud, põhjalikud ja ülevaatlikud, ning püüaks tagada nende tõesust viidetega usaldusväärsetele allikatele;
 • kirjutaks laitmatus eesti keeles.

Töö artiklite kallal toimub Vikipeedia põhimõtete ja reeglite alusel kasutajate koostöös.

Auhinnad talgulistele[muuda lähteteksti]

Žürii otsusega sai esikolmik endale kolme erineva elamuse kinkekaardi seast valida meeldivaima. Auhindade väljapanekut toetas Wikimedia Eesti.

Kokkuvõte ja auhinnad[muuda lähteteksti]

Teistel Psühholoogia sisutalgutel osales 11 kasutajat kokku 24 erineva artikliga. Suured tänud kõigile osalistele ja žüriile, Eesti Psühholoogiaüliõpilaste Ühendusele ja Wikimedia Eestile!

Korraldajate kontaktandmed[muuda lähteteksti]

Küsimuste tekkimisel võtta ühendust vikitalgud vikitalgud2015 ätt gmail.com.