Vikipeedia:Artikli pealkiri

Allikas: Vikipeedia

Artikli pealkiri on suurekirjaline pealiskiri artikli päises artikli teksti kohal. Siin kirjeldatakse mõningaid probleeme, mis võivad tekkida artikli pealkirjastamisel.

Artiklil on mitu võimalikku pealkirja[muuda lähteteksti]

Kui artikli pealkiri tuleb valida mitme korrektse variandi hulgast, siis üldjuhul tuleks lähtuda järgmistest põhimõtetest.

  • Sünonüümidest tuleb valida laiemalt kasutatav.
  • Eelistada tuleb sõna ainsuse vormi. Loomulikult on mitmuse kasutamine õigustatud, kui sõna ainsuses ei kasutata. Näiteks artikkel talgud.
  • Eelistada tuleb 2013. aasta õigekeelsussõnaraamatus eelistatud või siis laiemalt kasutatavat kirjapilti. Näiteks artikkel mehhaanika tuleb ümber suunata artiklile mehaanika, mitte vastupidi.

Kasutamata jäänud pealkirjavariantidega tuleb vormistada ümbersuunamisartiklid, mis viivad põhiartiklile.

Sama pealkirjaga on mitu artiklit[muuda lähteteksti]

Vikipeedias ei saa olla mitu lehekülge identse pealkirjaga. Seepärast lisatakse nendel artiklitel, millel peaks olema sama pealkiri, pealkirjale sulgudes täpsustusi. Näiteks artikkel Georg Ots räägib lauljast, artikkel Georg Ots (laev) laevast. Artikli "Georg Ots" päises on täpsustusmärkus, kus leidub link artiklile "Georg Ots (laev)". Kui sama pealkirjaga artikleid on rohkem kui kaks-kolm, luuakse ka täpsustuslehekülg, kus kõik samapealkirjalised artiklid loetletakse ja nende lingid antakse. Ilma täpsustuseta leheküljelt lingitakse siis vaid täpsustuslehele.

Taolise artiklite rühma pealkirjastamisel lähtutakse ühest järgmistest põhimõtetest:

  • See artikkel, mille teema on laiemalt tuntud, varasem, või muul põhjusel primaarsem kui teised, saab ilma täpsustuseta pealkirja, teised täpsustusega.
  • Kui ükski teema ei tõuse teiste seast märgatavalt esile, vaid eri teemad on pigem võrdsed, luuakse ilma täpsustuseta pealkirja alla täpsustuslehekülg ja kõik selle pealkirjaga artiklileheküljed saavad täpsustusega pealkirja. Näiteks Energia tänav.

Vaata ka[muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda lähteteksti]