Tõde ja õigus (film)

Allikas: Vikipeedia
Jump to navigation Jump to search
"Tõde ja õigus"
Žanr draama
Režissöör Tanel Toom
Produtsent Ivo Felt, Madis Tüür
Stsenarist Tanel Toom
Peaosades Priit Loog
Priit Võigemast
Maiken Schmidt
Simeoni Sundja
Ester Kuntu
Muusika Mihkel Zilmer
Operaator Rein Kotov
Filmistuudio Allfilm
Aasta 2019
Esilinastus 20. veebruar 2019
Kestus 165 minutit
Riik Eesti
Keel eesti
Eelarve 2,5 mln €
IMDb profiil

„Tõde ja õigus” on Eesti 100. sünnipäevaks valminud mängufilm, mis põhineb A. H. Tammsaare samanimelise romaani esimesel osal. Kaks tundi ja 45 minutit kestva filmi stsenarist ja režissöör on Tanel Toom. Film esilinastus 20. veebruaril 2019.

„Tõde ja õigus” võeti üles pooleteise aasta vältel 75 võttepäevaga. Filmivõtetega alustati 2017. aastal. Enamik stseene filmiti Võrumaal Mõniste lähedal Vastse-Roosal, kuhu ehitati filmi-Vargamäe. Režissööri hinnangul olid Järvamaal asuval ajaloolisel Vargamäel, kus tegutseb A. H. Tammsaare muuseum, hooned ja maastik liiga tänapäevased. Kümneid episoode jäädvustati mujal Eestis. Oru Pearu maja fassaad filmiti näiteks Eesti Vabaõhumuuseumis Rocca al Mares.

Võtteid jagus igale aastaajale. Temperatuur võtteplatsil kõikus 20 külmakraadist talvel 30 soojakraadini suvel.

Võtetel tegi kaasa 102 nimelist näitlejat, peale nende taustanäitlejad massistseenides.

Ekraaniloo eelarve oli 2,5 miljonit eurot, millest umbes viiendik kulus dekoratsioonidele.

Osades[muuda | muuda lähteteksti]

Mäe talu pere

Mäe talu saunikud

Oru talu pere

Kõrvenurga naabrid ja teised

Lugu[muuda | muuda lähteteksti]

24 aasta jooksul toimuva tegevustikuga linalugu algab sellest, kui lootusest ja teotahtest pakatav Andres tuleb koos noore abikaasa Krõõdaga võlgu ostetud soisele talukohale uut elu rajama – Vargamäe Mäe talust peab saama koht, mis perekonna eest hoolitseb. Majapidamine nõuab palju tööd ja järjekindlust. Ja algabki elukestev võitlus nii looduse ja saatuse kui ka kiusliku naabrimehe Pearu vingerpussidega.

Elu aga jagab Andresele enam kannatusi kui kauaoodatud tulemusi ning mees hakkab üha meeleheitlikumalt otsima tõde ja õigust nii kohtust, kõrtsist kui ka Piiblist, tuues oma otsinguil ohvriks perekonna, lähikondlased ja iseenda. Unelm õitsvast ja perekonna eest hoolt kandvast Vargamäest hakkab üha enam vajuma sügavale reaalsuse varju.

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]

Meedias[muuda | muuda lähteteksti]