Krõõt

Allikas: Vikipeedia
Jump to navigation Jump to search
Disambig gray.svg  See artikkel räägib Tammsaare tegelasest; Eesti koori kohta vaata artiklit Krõõt (koor); eesnime kohta vaata artiklit Krõõt (eesnimi).

Krõõt on A. H. Tammsaare romaanisarja "Tõde ja õigus" I osa üks tähtsamaid tegelasi, peategelase Andres Paasi esimene abikaasa.

Krõõt läheb koos Andresega Vargamäele elama ja juba mäest üles uue kodu poole minnes justkui tajub eesootavaid kannatusi. Esialgu on ta rõõmsameelne, kuid aja jooksul muutub ta aina kurvemaks ja nutab üha tihedamini. Romaanis mainitakse, et Krõõt on pikk, kerge ja õrna kondiga ega sobi seetõttu Vargamäele üle jõu käivat rasket tööd tegema. Ta peab kandma raskeid veeämbreid kaugest kaevust ning ületama Andrese ehitatud kõrget lävepakku, mis hoiab koduloomad rehetoast eemal. Andres ei mõista ega näe, et abikaasale on talutöö ületamatult raske.

Krõõt sünnitab kolm tütart, Liisi, Mareti ja Anni, kuid tunneb abikaasa ees suurt süükoormat, sest Andres ootab perre poega. Neljanda lapsena toobki ta ilmale poja, kes on tugev nagu vägilane ning kellele pannakse nimeks Andres. Sellest sünnitusest Krõõt aga ei toibu ning ta sureb.

Krõõt on hella hingega ja püüab olukordades pigem head näha.[1] Kui Andres ja Pearu on riius, siis on Krõõt ainus, kes neid lepitada suudab. Pärast Krõõda surma meenutab Pearu Krõõta hea sõnaga ja mainib igatsevalt pehmeid iseloomuomadusi.

Krõõdal leidub Tammsaare ema Ann Hanseni iseloomujooni.[2]

Krõõda tuntumate joonte hulka kuulub "hele jael" ehk kõrge ja kajav hääl, samuti armastus loomade ja laste vastu. Ka palju aastaid hiljem on Krõõda headus see, mida vargamäelased meenutavad (eriti Pearu) ja taga igatsevad. Öeldakse ka, et Krõõda surmaga lahkus Vargamäelt headus.

2016. aastal A. H. Tammsaare muuseumi, Vikerraadio ja Eesti Raamatukoguhoidjate Ühingu korraldatud "Tõe ja õiguse" lugejate lemmiktegelase hääletusel võitis Krõõt ülekaalukalt.[1]

2019. aasta filmis "Tõde ja õigus" mängis Krõõta Maiken Schmidt.

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. 1,0 1,1 "Rahva lemmiktegelane "Tões ja õiguses" on Krõõt" kultuur.err.ee, 30. oktoober 2016
  2. Treier, Elem. Tammsaare elu härra Hansenina.Tallinn, 2002.