Mine sisu juurde

Sankt Johann im Pongau

Allikas: Vikipeedia
Sankt Johann im Pongau

Vapp

Pindala: 78,14 km²
Elanikke: 11 235 (1.01.2020)[1] Muuda Vikiandmetes

Koordinaadid: 47° 21′ N, 13° 12′ E
Sankt Johann im Pongau (Austria)
Sankt Johann im Pongau

Sankt Johann im Pongau (kohalikus pongau murdes Saiga Håns või Sainig Håns) on väike linn Austrias Salzburgi liidumaal. See on Sankt Johann im Pongau ringkonna halduskeskus.

Vaade Sankt Johanni toomkirikule
Salzachi org
Sankt Johanni kesklinn

Linn asub Ida-Alpide Salzachi orus, Salzburgi Kiltkivialpide (põhjas), Radstadti Tauerni (Madal-Tauern; kagus) ja Ankogeli rühma (Kõrg-Tauern; edelas) vahel.

Linn asub Salzburgi Pongau piirkonna keskosas. Omavalitsusala koosneb Ginau, Hallmoosi, Maschli, Einödeni, Plankenau, Reinbachi, Rettensteini, Sankt Johanni ja Urreitingi katastrivaldadest.

Maalilise paiknemise tõttu sõltub piirkond suuresti turismist, talviti mäesuusatamisest ja suviti matkamisest. Linnast lõunas asub dramaatiline kuristik Liechtensteinklamm. See kuristik on u 4 km pikk ja seda saab uurida jalgteede kaudu, mille 1875. aastal ehitas Liechtensteini vürst Johann II.

Linnas asub eu-LISA varuasukoht, mis peab olema võimeline tagama suuremahulise IT-süsteemi käideldavuse süsteemi tõrke korral.[2]

Salzachi org, iidne vasekaevandamise piirkond, on olnud asustatud vähemalt pronksiajast saati. Asulat on esmamainitud kui sanctum Johannem in villa 1074. aasta dokumendis, nimetatud Ristija Johannese järgi. See oli sajandeid Salzburgi vürstliku peapiiskopi valduses.

1525/1526. aasta Saksa talurahvasõja ajal muutus suur osa elanikkonnast protestantlikuks. Vürstliku peapiiskopi Leopold Anton von Firmiani valitsemise ajal sunniti arvukalt elanikke (Exulanten) 1731. aastal riigist lahkuma, paljud neist leidsid varjupaiga Preisi kuningriigis, kus nad asusid elama Ida-Preisimaale (Gumbinnenisse).

Austria anšlussi ajal Natsi-Saksamaasse nimetati Sankt Johann 1939. aastal ümber Markt Pongauks ja 1941. aastast oli see Wehrmachti poolt juhitud Teise maailmasõja Stalag XVIII C (317) interneerimislaagri paik. Siia paigutati peamiselt Prantsuse ja Punaarmee sõjavangid, u 4000 Nõukogude kinnipeetavat tapeti või hukkusid nende kinnipidamistingimustes. 'Vene kalmistu' ja selle laagri monument asuvad linna põhjaosas.

Sankt Johannist u 20 km põhjas Pongau Werfeni linnas filmiti väike osa filmi "Helisev muusika" piknikustseenist mäenõlval. Julie Andrewsi esitatud laulu "Do-re-mi" taustaks filmiti jada avavõtted, taustaks Hohenwerfeni loss. Werfenis tehti ka filmi "Where Eagles Dare" mõned võtted.

24. juunil 2000 lõpetas Sankt Johann Stadtserhebungi protsessi ja sai Austria valitsuselt ametlikult linnaõiguse.