Preisi kuningriik

Allikas: Vikipeedia
Jump to navigation Jump to search
Preisimaa kuningriik
Königreich Preußen
1701–1918
Flag of Prussia (1892-1918).svg Wappen Preußen.png
Preisimaa kuningriigi lipp Preisimaa kuningriigi vapp
Map-DR-Prussia.svg
Preisi kuningriik (1876)
Valitsusvorm monarhia
Pealinn Berliin
Pindala 348 779,9 km² (1910)
Rahvaarv 34,5 miljonit (1910)
Riigikeeled saksa keel
Rahaühik riigitaaler (kuni 1750)
Preisi taaler (1750–1857)
Vereinsthaler (1857–1871)
kuldmark (1871–1914)
pabermark (alates 1914)
Hümn Preußenlied (mitteametlik)
Heil dir im Siegerkranz (mitteametlik)

Preisi kuningriik (saksa keeles Königreich Preußen) oli Euroopas 17011918 eksisteerinud kuningriik.

Preisi kuningriigi moodustamine[muuda | muuda lähteteksti]

Preisi kuningriik moodustus Hohenzollernite dünastia Brandenburgi markkrahvkonna ja Preisi hertsogkonna (ajalooline kaksiknimetus Brandenburg-Preisimaa) baasil. Alates 1618. aastast valitsesid mõlemat personaaluniooni kaudu Hohenzollernid. 1656. aastal sõlmitud Labiau leping ja 1657. aastal sõlmitud Brombergi leping andsid Hohenzollernitele täieliku võimu Preisimaa üle.

1701. aastal nimetas Brandenburgi markkrahv Friedrich III end Friedrich I nime all Preisimaa kuningaks, valitsedes personaaluniooniga nii Brandenburgi ja Preisimaad. Probleemi tekitas see, et Brandenburg kuulus tollal Saksa Rahvuse Püha Rooma riiki ja Preisimaa ei kuulunud. Saksa-Rooma riigil oli juba oma Saksa kuningas ja selles riigis ühtki teist kuningat olla ei tohtinud (peale Böömi kuninga, sest Böömimaa polnud asustatud sakslastega). Kuid sajandite jooksul oli Saksa-Rooma riigi valitseja, Saksa-Rooma keisri võim väga kahanenud, sellesse kuuluvad riigid olid sisuliselt iseseisvad ja sellepärast julgeski Friedrich selle sammu astuda. Ise kinnitas ta, et kuna Preisimaa ei kuulu Saksa-Rooma riiki, siis on tal õigus see kuningriigiks ülendada. Kuid kuninga tiitlit kandis ta ainult Preisi hertsogiriigi valitsejana, mitte Saksa-Rooma riigi Brandenburgi markkrahvkonna valitsejana.

Preisi kuningriigi territooriumid[muuda | muuda lähteteksti]

Next.svg Pikemalt artiklis Preisimaa provintsid.
Lääneprovintsid
Idaprovintsid
1829. aastal moodustati Lääne– ja Ida–Preisi provintside ühendamisega Preisi provints, mis 1878. aastal lahutati taas Lääne– ja Ida–Preisi provintsideks.

Aastatel 1808/1816 jagas Preisimaa kuningriik provintsid 25 ringkonnaks.

Brandenburgi kuurvürst Friedrich III (1688–1713) ja Preisimaa kuningas (1701–1713) Friedrich I

Põhjasõda[muuda | muuda lähteteksti]

Next.svg Pikemalt artiklis Põhjasõda.

1700. aastal alanud Põhjasõjas liitus Preisimaa kuningriik, Rootsi vastu sõdinud Moskva tsaaririigi, Taani, Saksimaa kuurvürstiriigi, Rzeczpospolitaga 1713. aastal, koos Hannoveri kuurvürstiriigiga. Preisimaa tahtis allutada Rootsi alasid Pommerimaal: Szczecinit, Usedomi saart ja Wolini saart. Preisimaa kuninga Friedrich I surma järel 1714. aastali, astus tema poeg Friedrich Wilhelm I Rootsi-vastasesse liitu ja hõivas Szczecini. Liitlased vallutasid 1713 kõik Rootsi valdused Saksamaal. Juunis 1715 kuulutas Preisimaa Rootsile sõja, rünnates Pommerit ja piirates Stralsundi, kus viibis parajasti Rootsi kuningas Karl XII. 21. jaanuaril 1720 sõlmis Rootsi Preisimaaga rahu (Stockholmi rahu 1720). Preisimaa sai Vorpommerni, Szczecini, Usedomi saare ja Wolini.

Austria pärilussõda[muuda | muuda lähteteksti]

Next.svg Pikemalt artiklis Austria pärilussõda. (1740–1748)

Saksa-Rooma keisri Karl VI surma järel sai pragmaatilise sanktsiooni alusel Austria ertshertsoginnaks ja Habsburgide impeeriumi valitsejaks Maria Theresia. Esialgu kiitis enamik riike selle heaks, kuid Karl VI surma järel enamik Saksa riike polnud sellega käimasoleva nõus. 1742. aastal Saksa-Rooma keisriks hoopis Baieri valitseja, Wittelsbachi dünastia esindaja Karl VII nime all, kes oli vallutanud vahepeal ka Böömimaa ning Praha ja end Böömi kuningaks lasknud kroonida.

Riigid Euroopas 1730. aastal

Sileesia sõjad[muuda | muuda lähteteksti]

Next.svg Pikemalt artiklis Sileesia sõjad. 1740–1742 ja 1744–1745

Preisimaa kuningriik oli Austria pärilussõja ajal oma uue kuninga Friedrich II juhtimisel vallutanud Sileesia ning pärast pikka vastuseisu pidi ka Maria Theresia tunnistama, et see provints tuleb Preisimaa kuningas Friedrich II-le loovutada, et oleks võimalik teisi vastaseid võita.

Seitsmeaastane sõda[muuda | muuda lähteteksti]

Next.svg Pikemalt artiklis Seitsmeaastane sõda.
Preisimaa kuningas (1740–1786) Friedrich II

Aastatel 17561763 toimus Euroopas ja Põhja-Ameerikas peetud sõda, milles osalesid praktiliselt kõik Euroopa olulisemad riigid. Vaenuvägede ühele poolele jäid Suurbritannia kuningriik, Preisimaa, Braunschweig-Lüneburgi hertsogkond, Portugal, Braunschweig-Wolfenbütteli vürstkond ning Hessen-Kasseli maakrahvkond, samas kui teisel pool olid Prantsusmaa kuningriik, Venemaa keisririik, Saksa-Rooma riik, Rootsi, Saksimaa kuurvürstiriik, Napoli kuningriik ning Sardiinia kuningriik. Sõda algas 1756. aastal Preisimaa kallaletungiga Saksimaa kuurvürstiriigile.

Preisi kuningriik, 1758. Borussiae Regnum complectens Circulos Sambiensem, Natangiensem et Hockerlandiae Nec non Borussia Polonica exhibens Palatinatus Culmiensem, Marienburgensem, Pomerelliae et Varmiae, Tobias Conrad Lotter ja Matthäus Seutter

1757. aasta maikuus asus Venemaa keisririigi sõjavägi vastu Preisi vägedele, eesmärgiga piirata Friedrich II püüdlusi ning vallutasid Ida-Preisimaal: Memeli, purustasid Groß-Jägersdorfi lahingus Preisi väed, kuid Venemaa sisepoliitika tõttu pealetung Preisimaale peatus. Krahv William W. Fermori juhtimisel sõjategevus jätkus ja 1758. aastal vallutasid Venemaa keisririigi väed Königsbergi, mille tulemusena Ida-Preisimaa läks Venemaa keisririigi koosseisu.

Rzeczpospolita jagamisel 1772, 1793 ja 1795 eraldatud ja preisimaaga liidetud alad

1759. aastal alustas Venemaa keisririigi armee pealetungi Oderi liinil ning vallutas Oderi-äärse Frankfurdi. 1760. aastal purustas Venemaa keisririigi ja Saksa-Rooma riigi, Habsburgide ühisvägi Kunersdorfi lahingus Preisi armee ning 28. septembril (vkj 9. oktoober) 1760 vallutasid nad Berliini.

1761. aastal suri aga Venemaa keisrinna Jelizaveta Petrovna ning keisriks saanud Peeter III lõpetas kohe sõja Preisimaaga ja tagastas Preisimaa kuningale kõik vallutatud maa-alad.

Preisi kuningriigi laienemine[muuda | muuda lähteteksti]

Next.svg Pikemalt artiklis Poola jagamised. 1772, 1793 ja 1795

Preisi kuningriigist kujunes peagi üks sõjaliselt võimsamaid Euroopa riike. Poola esimene jagamine (millega Preisimaa sai endale Poola lääne- ja põhjapoolsed alad) andis Preisi riigile juurde nii palju maad, et alates samast 1772. aastast kasutas Friedrich II enda kohta kuninga tiitlit kogu riigi, mitte pelgalt Preisimaa ulatuses. Saksa-Rooma keiser Joseph II ei saanud selle vastu midagi teha, mis tõendab, et tema võim ei olnud kuigi suur.

Teine ja kolmas Poola jagamine andsid Preisimaale veelgi rohkem maad juurde. 1795. aasta Poola jagamisega sai Preisi kuningriik Varssavi linna ning Nemunasest lääne ja Pilicast põhja poole jäävad maad (Masoovia vojevoodkonna põhjaosa koos Varssavi linnaga ning Białystoki vojevoodkonna).

Preisi kuningriigi alad 1791. aastal
Preisi kuningriigi alad 1799. aastal

Napoleoni sõjad[muuda | muuda lähteteksti]

Preisi kuningriik 1806. aastal
Preisimaa kuningas (1840–1861) Friedrich Wilhelm IV
Euroopa kaart pärast Viini kongressi, 1815
Preisi kuningriigi laienemine aastatel 1807-1871
Next.svg Pikemalt artiklis Napoleoni sõjad.

1807. aastal Tilsiti rahulepinguga, mis sõlmiti Prantsuse keiser Napoleon I Preisi kuningriigiga, Neljanda koalitsioonisõja tulemusel loobus Preisimaa kuningas Friedrich Wilhelm III Tilsitis umbes pooltest oma sõjaeelsetest valdustest. Nendest aladest lõi Napoleon Prantsuse vasallriigid, mis moodustati ja tunnustati Tilsitis: Vestfaali kuningriik, Varssavi Hertsogiriik ja Danzigi vabalinn; muud loovutatud alad anti teistele Prantsuse vasallidele (Bergi suurhertsogkond jt.) ja Venemaa keisririigile. Preisi riik kahanes vastavalt Tilsiti rahu tingimustele umbes poole võrra. Kümne miljoni asuka asemel jäi Preisimaa kuningriigi uutesse piiridesse mitte rohkem kui viis miljonit asukat.

1815. aasta Viini kongressi tulemusel aga sai Preisi kuningriik sai kaks viiendikku Saksimaa kuningriigistst, osa Varssavi hertsogkonnast (Poseni suurhertsogkond), Danzigi vabalinna ja Reinimaa/Vestfaali. Varasemast 360 Saksa-Rooma riigi osastisriigist, moodustati 38 riigi Saksa Liit, Austria keisri juhtimisel. Ainult osa Austria keisririigi ja Preisimaa kuningriigi territooriumidest arvati liitu.

Revolutsioonide ajastu[muuda | muuda lähteteksti]

Preisimaa oli absoluutne monarhia kuni 1848. aasta revolutsioonini, misjärel temast sai konstitutsiooniline monarhia. Ühtlasi moodustati kahekojaline parlament, mille alumise koja valisid riigi kõik elanikud ja ülemise koja määras kuningas ainuisikuliselt. Valimised olid kaudsed, sest kõigepealt valiti valijamehed, kes siis valisid saadikud, ja samuti polnud valimised salajased, vaid, vastupidi, avalikud ja hääletamisel tuli valjusti öelda, kelle poolt hääletatakse. 18. maist 1848 kuni 31. maini 1849 toimunud Frankfurdi Rahvuskogu eesmärk oli Saksamaa ühendamine ja põhiseaduse väljatöötamine. Pärast põhjalikke arutelusid kinnitati 28. märtsil 1849 põhiseadus (Verfassung des Deutschen Reiches), mis rajanes parlamentaarse demokraatia põhimõtetel ning millega pidi Saksa Liit muudetama keisri valitsuse all olevaks pärilikuks konstitutsiooniliseks monarhiaks. Keisrivõim taheti anda Preisi kuningadünastiale, ent Preisimaa kuningas Friedrich Wilhelm IV keeldus 1849. aasta aprillis keisritiitlist. Enamik Saksa Liidu riike lükkas põhiseaduse tagasi.

Sõjad Taaniga[muuda | muuda lähteteksti]

19. sajandi esimesel poolel tugevnes nii Taani kui ka Saksa rahvuslus, millega seoses tekkisid probleemid Schleswigi (taanipäraselt Slesvig) ning Holsteini (Holsten) hertsogkondade saksakeelse elanikkonnaga. Hertsogkonnad ei kuulunud küll Taani kuningriigi koosseisu, Taani kuningas oli aga ka Schleswigi ja Holsteini hertsog. Esimene Schleswigi sõda Preisimaaga 18481851, säilitas varasema seisu.

1862. aastal sai Preisi kuningriigi valitsusjuhiks Otto von Bismarck. Preisimaa kuningas Wilhelm I toetas valitsusjuhi tegevust. Vormiliselt oli riigi tähtsaim isik kuningas, kuid poliitikat teostas valitsusjuht(kantsler). Bismarcki üks peamine eesmärk oli Saksamaa ühendamine ja seda võimaldas tugeva armee loomine. Koos saksakeelse ja samuti saksakeelseid riike oma võimu alla ühendada püüdva Saksa Liidu juhtriigi Austriaga purustati 1864. aastal Taani ja võideti tagasi Schleswig-Holstein ja Lauenburg.

Next.svg Pikemalt artiklis Teine Schleswigi sõda.,

Lahendamata Schleswigi küsimus viis Teise Schleswigi sõjani 1864. aastal. Preisimaa moodustas Taani vastase koalitsiooni Austriaga ning Taani kaotas sakslastele nii Schleswigi kui ka Holsteini.

Austria-Preisi sõja (1866) tagajärjed. Preisimaa (tumesinine) ja selle liitlased (sinine) Austria (punane) ja selle liitlaste (roosa) vastu. Neutraalsed Saksa Liidu liikmed on rohelisega, Preisimaa territoriaalne kasv pärast sõda on helesinisega.

Saksamaa ühendamine[muuda | muuda lähteteksti]

Preisimaa juhtimisel toimus 19. sajandi keskel Saksamaa ühendamine. Hohenzollerite poolt valitsevad valdused moodustasid Saksamaast ca 64% pindalast ja ca 65% elanikkonnast. Saksakeelsete riikide ühendamise vastu oli saksa päritolu Austria-Ungari Austria keiser, kes nägi selles õigustatult oma mõju vähenemist Saksamaal.

Austria-Preisi sõda[muuda | muuda lähteteksti]

Next.svg Pikemalt artiklis Austria-Preisi sõda.

1866. aastal provotseeris Otto von Bismarck Preisi-Austria sõja, kus Austria sai Königgrätzi lahingus lüüa ja Praha rahulepinguga kaotas oma ülemvõimu Põhja-Itaalias ja Saksa aladel. Austria häving kõrvaldas ta Saksamaa troonile pretendeerimisest.

Saksa keiser (1888–1918) ja Preisimaa kuningas (1888–1918) Wilhelm II preisi ohvitserimundris, 1890-ndatel

Austria-Preisi sõja ajal kaotati Viini kongressil 1815 loodud Saksa Liit. Selle asemel moodustati Preisimaa juhtimisel, 21 riigikesest koosnev Põhja-Saksa Liit, millest jäid välja Austria ja selle liitlasteks olnud Lõuna-Saksamaa riigid, millest tähtsaim oli Baieri kuningriik. Välja jäid Austria, Baier, Württemberg, Baden, Luksemburg, Limburgi hertsogkond, Liechtenstein ja Hesseni suurhertsogiriigi lõunaosa.

Prantsuse-Preisi sõda[muuda | muuda lähteteksti]

Next.svg Pikemalt artiklis Prantsuse-Preisi sõda.

Saksamaa ühinemises nägi ohtu ka Saksamaa teine naaber Prantsusmaa kuningriik, kes 1870. aastal kuulutas välja Prantsuse-Preisi sõja ja sai selles samuti kiiresti täielikult lüüa.

Preisi kuningriik ja Saksa keisririik[muuda | muuda lähteteksti]

Preisi kuningriik 1905. aastal

1871. aastal lõpetas Preisimaa Saksamaa ühendamise Saksa keisririigiks, 1871 kuulutas Preisimaa kuningas Wilhelm I end Saksa keisriks. Kuid Preisit ja Saksamaad, millest kummalgi oli oma esinduskogu, valitseti erinevatel alustel. Saksamaal oli valimisõigus kõigil vähemalt 25-aastastel meestel, aga Preisimaa säilitas kolmeastmelise valimissüsteemi, kus jõukatel oli 17,5 korda kaalukam hääl kui vaestel.

Preisimaa kuningriik moodustas Saksa keisririigist pea kaks kolmandikku. Neid koguni juhtisid samad inimesed. Saksa keiser ja Preisi kuningas oli kogu aeg sama isik, ka Saksamaa kantsler oli peaaegu kogu aeg ühtlasi Preisimaa peaminister, erandiks lühikesed perioodid 1873. aasta jaanuarist novembrini ning 18921894. See tähendab, et nii keiser/kuningas kui kantsler/peaminister pidid otsima enamust kahes täiesti erineval alusel valitud esinduskogus.

Keisririigi loomise ajal elas 2/3 riigi elanikest maal ja 1/3 linnas. Kuid juba 20 aastaga muutus see suhe vastupidiseks ja 2/3 inimestest elas linnas. Ent valimisringkondade piire ei muudetud, mis tähendas, et maaelanikud olid nii Saksamaa kui Preisimaa esinduskogus tugevalt üleesindatud.

1888 sai uueks Saksa keisriks Wilhelm II. Kuigi ta oli Hannoveri dünastiast pärineva Suurbritannia ja Iirimaa Ühendkuningriigi Suurbritannia kuninga ja Romanovite dünastiast Vene keisri lähisugulane, muutis tema konservatiivne maailmavaade tema seni soojad suhted jahedateks ja lõpuks sai temast nende vaenlane.

Pärast kaotust Esimeses maailmasõjas loobus Wilhelm II nii Preisimaa kuninga kui ka Saksa keisri tiitlist ning kuningriik likvideeriti. Kuningriigi asemel kuulutati välja Preisimaa vabariik.

Preisimaa pärast Teist maailmasõda[muuda | muuda lähteteksti]

Preisimaa vabariik likvideeriti sisuliselt 1945, kui Teise maailmasõja käigus liitlased selle vallutasid, ja formaalselt 1947, mil see jagati teiste riikide vahel: need olid Belgia, Taani, Saksa FV, Saksa DV, Poola ja NSV Liit. Viimase lagunemise järel jäi osa Preisimaast (Kaliningradi oblast) Venemaale ja osa Leedule.

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]