John Maata

Allikas: Vikipeedia
John Maata

John Maata (24. detsember 1166 või 1167 Oxford – 18/19. oktoober 1216 Nottinghamshire, Inglismaa) oli Inglismaa kuningas, Iirimaa lord, Normandia ja Akvitaania hertsog ning Anjou krahv 27. mai 119919. oktoober 1216.

By the Grace of God, King of England, Lord of Ireland, Duke of Normandy and Aquitaine, and Count of Anjou
(
Dei Gracia Rex Anglie Dominus Hibernie Dux Normannie et Aqitannie Comes Andegavie)
Tiitel- krahv Mortain

A coloured map of medieval France, showing the Angevin territories in France
Anjou dünastia ja Inglismaa kuninga, Iirimaa lordi, Normandia ja Akvitaania hertsogi ning Anjou krahvi John Maata valdused Keskaegsel Prantsusmaal c. 1200

John tõusis troonile pärast vanema venna Richard I Lõvisüda surma 1199. aastal. Tema valitsusajal tõstsid feodaalid oma õiguste kaitseks mässu ja seetõttu võttis John Maata 1215. aastal vastu "Suure vabaduskirja" ("Magna Charta Libertatum"), millega kinnitas oma alamate õigused.

John sõdis Prantsusmaa kuninga Philippe II-ga Normandia hertsogkonna ja Akvitaania hertsogkonna valduste üle, mis alates Plantagenetite dünastiasse kuuluva Henry II võimulesaamisest oli noile kuulunud. See õnnestus Philippel John Maata valitsusaja jooksul.

Isiklikku[muuda | muuda lähteteksti]

John oli Inglismaa kuninga Henry II ja Akvitaania Eleanori poeg ning Inglismaa kuninga Richard Lõvisüdame (Richard I) noorem vend.

John abiellus 1189. aastal Gloucesteri krahvinna Isabellaga ja 1200. aastal Angoulême krahvinna Isabellaga.

Järglased[muuda | muuda lähteteksti]

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]

Eelnev:
Richard I
Inglismaa kuningas
11991216
Järgnev:
Henry III