Paul Krugman

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Paul Krugman
Paul Krugman-press conference Dec 07th, 2008-8.jpg
Sündinud 28. veebruar 1953 (69-aastane)
Kodakondsus USA
Tegevusala makroökonoomika, rahvusvaheline majandus
Alma mater Princeton
Koolkond Uuskeinsism
Saavutused rahvusvaheline kaubandusteooria, uus kaubandusteooria, uus majandusgeograafia
Tunnustus Nobeli majandusauhind (2008)

Paul Robin Krugman (sündinud 28. veebruaril 1953 Albanys New Yorgi osariigis) on USA majandusteadlane ja kolumnist. Ta on Princetoni Ülikoolis majandusteaduse ja rahvusvaheliste suhete professor. Ta kirjutab kolumne The New York Timesile ja peab ajaveebi.

Krugman sündis Brest-Litovskist pärit juudi immigrantide peres ja kasvas üles New Yorgis. Ta lõpetas 1974 Yale'i ülikooli bakalaureusekraadiga ja 1977 Massachusettsi Tehnoloogiainstituudi doktorikraadiga.

19821983 töötas ta Ronald Reagani administratsioonis majandusnõunike nõukogus. Ta on õpetanud Yale'i ülikoolis, Massachusettsi Tehnoloogiainstituudis, Berkeley ülikoolis, Londoni Majanduskoolis ja Stanfordi ülikoolis enne tööleasumist Princetoni ülikoolis majanduse ja rahvusvaheliste suhete professorina aastal 2000. Ta on Kolmekümne rühma liige – sinna kuuluvad 30 maailma juhtivat tegevfinantsisti ja -akadeemikut, see tegutseb majanduse uurimisega ja jagab majandusalaseid soovitusi.

2008. aastal sai ta Nobeli majandusauhinna kaubandusteooria ja majanduse geograafilise koondumise alaste uurimistööde eest, mis on aidanud mõista vabakaubanduse ja globaliseerumisega seotud küsimusi.

Krugmani enese sõnul vaimustus ta Isaac Asimovi "Asumi" sarjas kirjeldatud psühhoajaloost ja hea meelega läinuks ta seda õppima, kui niisugune asi võimalik olnuks. Sellepärast valis ta majanduse, mis on psühhoajaloole kõige lähedasem teadus.

1978 avaldas ta teose "The Theory of Interstellar Trade" ("Tähtedevahelise kaubanduse teooria") intressimäärade arvutamisest valguse kiirusele lähedase kiirusega toimuva kaubanduse korral. See avaldati 2010 ajakirjas Economic Inquiry.[1]

Krugman väidab, et tootlikkus ei ole veel kõik, kuid pikaajaliselt on see peaaegu kõik. Riigi võime tõsta elatustaset sõltub peaaegu täielikult tema võimest suurendada toodangut töötaja kohta.

Krugmani teosed käsitlevad põhjalikult rahvusvahelist kaubandust, majandusgeograafiat ja rahvusvahelist majandust. Ta kirjutab majandusalastel teemadel ka laiale avalikkusele, lisaks mainitud teemadele ka sissetulekute jaotusest ja valitsuse tegevusest.

Krugman ise nimetab end liberaaliks, väites, et see on umbes sama mis sotsiaaldemokraat Euroopas. Ta on tuntud Bushide majanduspoliitika kriitikuna, kuid on kritiseerinud ka Clintonit ja Obamat. Suurbritannia 2010. aasta üldvalimiste eel kutsus ta üles valima leiboriste, kuna opositsioonilistel konservatiividel polevat valijaile midagi pakkuda.

Tunnustus[muuda | muuda lähteteksti]

Isiklikku[muuda | muuda lähteteksti]

Paul Krugman on teist korda abielus. Tema abikaasa Robin Wells on samuti majandusteadlane ja mitme tema teose kaasautor. Neil ei ole lapsi.

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. Paul Krugman (1978). "The Theory of Interstellar Trade". "Economic Inquiry", märts 2010 (inglise keeles)

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]