Ben Bernanke

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Ben Bernanke

Ben Shalom Bernanke [bön'änki] (sündinud 13. detsembril 1953 Augustas) on juudi päritolu Ameerika Ühendriikide majandusteadlane. Ta oli 1. veebruarist 2006 3. veebruarini 2014 Föderaalreservi juhatuse esimees.

Ben Bernanke sündis Georgia osariigis Augustas, kuid kasvas üles Lõuna-Carolina osariigis Dillonis. Tema isa oli farmatseut, pidas oma rohupoodi ning juhtis osalise tööajaga kohalikku teatrit. Ema oli enne Beni sündi olnud kooliõpetaja, kuid hiljem asus ka tema tööle pereäris.

Aastal 1975 kaitses ta Harvardi Ülikoolis bakalaureuse- ja 1979 Massachusettsi Tehnoloogiainstituudis doktorikraadi majandusteaduse alal. Ta on töötanud Stanfordi, Princetoni ja New Yorgi Ülikooli ning MIT õppejõuna.

Ta on pidanud Londoni Majanduskoolis hulgaliselt loenguid rahanduse teooriast. Ta on kirjutanud makroökonoomika kohta 3 raamatut ja mikroökonoomika kohta ühe. Ta oli Riikliku Majandusuuringute Büroo rahamajanduse programmi direktor ja ajakirja American Economic Review toimetaja. Ta kuulub maailma 50 kõige enam avaldatud majandusteadlase hulka.

Juunist 2005 kuni jaanuarini 2006 oli ta presidendi majandusnõunike komisjoni esimees. Alates 2002. aastast on ta olnud USA keskpanga Föderaalreservi juhatuse liige.

Aastal 2006 sai Ben Bernanke neljaks aastaks Föderaalreservi juhiks. Augustis 2009 nimetati ta ametisse ka järgmiseks ametiajaks, mis algas 2010. aastal.

Tunnustus[muuda | muuda lähteteksti]

Ben Shalom Bernanke valiti 2006. aastal Ameerika Filosoofiaseltsi liikmeks.

Detsembris 2009 nimetas ajakiri Time Ben Bernanke aasta inimeseks.

Isiklikku[muuda | muuda lähteteksti]

Ben Bernanke on abielus Anna Friedmanniga. Neil on kaks last.

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]