Palupera raudteejaam

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti

Palupera raudteejaam (varem ka Pritsu; saksa keeles Palloper) on raudteejaam Tartu–Valga raudteelõigul Tartu maakonnas Elva vallas Paluperas.

Palupera naaberjaam Tartu suunal on Elva ja Valga suunal Puka raudteejaam. Jaamas peatuvad Elroni reisirongid liinil Tartu–Valga. Paluperas asub üks lühike (35 m) raudteedevaheline perroon, mille tõttu toimub rongist väljumine ainult läbi C-ala.

Enne 2010. aastat eelnes Paluperale Tartu suunalt Uderna raudteepeatus ja järgnes Aakre raudteepeatus. Algselt oli seal Middendorffi peatus, mis asus Otepää kihelkonnas Palupera mõisa maadel.

Jaamahoone[muuda | muuda lähteteksti]

Puidust jaamahoone valmis 1920. aastatel Leon Johansoni tüüpprojekti järgi sarnaselt Kaarepere ja Vaeküla jaamahoonetega. Kahekorruseline puitehitis esindas tollast Eesti arhitektuuri. Jaamahoone alumisel korrusel asusid ametiruumid jaamaülemale ja jaamakorraldajatele, samuti piletikassa, pagasi vastuvõtu lett, ruumikas ootesaal ja puhvetiruum.[1] Hoone lammutati 2000. aastal.[2] Tänapäeval täidab jaamahoone funktsiooni silikaattellistest ja kelpkatusega elektritsentralisatsiooni post, mis püstitati 1980. aastatel.[3][4]

Galerii[muuda | muuda lähteteksti]

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. Mehis Helme "Eesti Raudteejaamad" (Tänapäev 2003)
  2. Palupera piirkonna ajaloost. I Eesti Vabariigi aeg. (Vaadatud 02.07.2012)
  3. EVR Kaart # Palupera. (Vaadatud 02.07.2012)
  4. 20. sajandi Eesti raudteejaamad. lk. 52

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]

Eelnev peatus
Icon train.svg
Raudteepeatus idasuunalistel reisirongiliinidel
Järgnev peatus
Human-go-previous.svg Elva
Train station.svg
Palupera
Puka Human-go-next.svg