Osterholz

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Osterholzi kreisi paiknemine Alam-Saksimaal
Vapp

Osterholz on kreis (Landkreis) Alam-Saksimaal, Saksamaal. Seda ümbritsevad (läänest ja päripäeva) Wesermarschi, Cuxhaveni, Rotenburgi ja Verdeni kreisid ning Bremeni linn. Kreisi pindala on 650,73 km². 31. detsembril 2017 elas seal 113 105 inimest.

Ajalugu[muuda | muuda lähteteksti]

Algselt valitsesid praeguse kreisi ala Bremeni vürstlikud peapiiskopid. 1648. aastal muudeti vürstlik peapiiskopkond Bremeni hertsogkonnaks, mida valitseti personaalunioonis esmalt Rootsi ja 1715. aastast Hannoveri krooni poolt. 1807. aastal annekteeris hertsogkonna üürike Vestfaali kuningriik, 1810. aastal annekteeris selle Prantsusmaa, oli osa Bouches-du-Weseri departemangust. 1813. aastal taastati hertsogkond Hannoveri kuurvürstkonnale, mis pärast Hannoveri kuningriigiks ülendamist 1814. aastal liidendas hertsogkonna reaaluniooni ja hertsogkonna territooriumist sai 1823. aastal loodud Stade regiooni osa. 1866. aastal läks Hannoveri kuningriik Preisi kuningriigi kätte, moodustati Hannoveri provints. Preisi valitsus rajas 1885. aastal kreisid, teiste hulgas Osterholzi kreisi.

Geograafia[muuda | muuda lähteteksti]

Kreisi lõunaosa on osa Bremeni metropolipiirkonnast. Põhjas on Teufelsmoor ("surnud soo"), üks suuremaid madalsoid Saksamaal. Suured sood laiuvad Hamme jõe mõlemal kaldal, mis voolab läbi kreisi põhjast lõunasse, et suubuda Wümme jõkke. Wümme moodustab lõunapiiri ja on Weseri lisajõgi; Weser moodustab Osterholzi läänepiiri.

Linnad ja vallad[muuda | muuda lähteteksti]

Linnad ja vallad Osterholzi kreisis
Linnad Samtgemeinden
 1. Osterholz-Scharmbeck


Vabad vallad

 1. Grasberg
 2. Lilienthal
 3. Ritterhude
 4. Schwanewede
 5. Worpswede

1. Hambergen

 1. Axstedt
 2. Hambergen1
 3. Holste
 4. Lübberstedt
 5. Vollersode

1Samtgemeinde keskus

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]