Cloppenburgi kreis

Allikas: Vikipeedia
Cloppenburgi kreis

saksa Landkreis Cloppenburg

Vapp

Pindala: 1418 km²[1] Muuda Vikiandmetes
Elanikke: 169 348 (31.10.2019) Muuda Vikiandmetes
Rahvastikutihedus: 119,4 in/km²
Keskus: Cloppenburg
Kaart

Cloppenburg on kreis Saksamaal Alam-Saksi liidumaal.

Kreisi pindala on 1418 km². 31. detsembril 2015 elas seal 164 734 inimest.

Cloppenburg külgneb (põhjast ja päripäeva) järgmiste kreisidega: Ammerland, Oldenburg, Vechta, Osnabrück, Emsland ja Leer.

Põllumajandusvabrik Hemmelte juures
Biogaasi tootmine Sevelteni juures

Nagu ka naaber Vechta kreis, on see hästi tuntud põllumajandusvabrikute poolest, eriti kalkunite ja sigade. Need kaks kreisi on tuntud ka kui Schweinegürtel ("seavööde"). Pinnas on enamasti väheviljakas. Loomasööda massiline sissevedu teeb põllumajandusvabriku võimalikuks. Vedela sõnniku abil kasvatatakse teravilja, mida kasutatakse ka biogaasi kasvavaks tootmiseks.

Koos Vechta naaberkreisiga on kreis tugevalt katoliiklik peamiselt luterlikus piirkonnas, olles nii üks Saksamaa kõige konservatiivsemaid piirkondi. Liidupäeva valimistel moodustab kreis koos Vechta kreisiga Cloppenburg-Vechta valimisringkonna, mis on traditsiooniliselt CDU tugevaimaks valimisringkonnaks.

Ajalugu[muuda | muuda lähteteksti]

Piirkond oli keskajal Tecklenburgi krahvkonna osa. Siis oli see pikka aega (1400–1803) Münsteri piiskopkonna omand. 1803. aastal annekteeris selle Oldenburg ja see jäi Oldenburgi osaks 1945. aastani. Kreis loodi 1933. aastal.

Geograafia[muuda | muuda lähteteksti]

Thülsfelde veehoidla

Kreis hõlmab läänepoolse osa ajaloolisest piirkonnast Oldenburger Münsterland, mille nimi tähendab Oldenburgi maid, mis varem kuulusid Münsterile. See on tasane maapiirkond, mis oli algselt soine ning täis väikseid jõgesid ja ojasid.

Thülsfelde veehoidla on tehisjärv, mis ehitati aastatel 1924 kuni 1927, et vältida piirkonnas üleujutusi. Täna on see suur turismisihtkoht mitme telkimisplatsi ja noortehosteliga.

Linnad ja vallad[muuda | muuda lähteteksti]

Linnad Vallad
 1. Cloppenburg
 2. Friesoythe
 3. Löningen
 1. Barßel
 2. Bösel
 3. Cappeln
 4. Emstek
 5. Essen
 6. Garrel
 7. Lastrup
 8. Lindern
 9. Molbergen
 10. Saterland
Linnad ja vallad Cloppenburgi kreisis

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]