Lüchow-Dannenbergi kreis

Allikas: Vikipeedia
Jump to navigation Jump to search
Lüchow-Dannenbergi kreis

saksa Landkreis Lüchow-Dannenberg

Vapp

Pindala: 1220 km² [1] Muuda Vikiandmetes
Elanikke: 48 825 (31.12.2016)[2] Muuda Vikiandmetes
Rahvastikutihedus: 40 in/km²
Keskus: Lüchow

Lüchow-Dannenberg on kreis Saksamaal Alam-Saksimaal, mida tavaliselt nimetatakse Hannoveri Wendland (Hannoversches Wendland) või Wendland.

Sellega piirnevad (alates läänest ja päripäeva) Uelzeni ja Lüneburgi kreisid ning liidumaad Mecklenburg-Vorpommern (Ludwigslust-Parchimi kreis), Brandenburg (Prignitzi kreis) ja Saksi-Anhalt (Stendali kreis ja Altmarkkreis Salzwedel).

Ajalugu[muuda | muuda lähteteksti]

Keskajal hõlmasid ala Lüchow' ja Dannenbergi krahvkonnad (alates 12. sajandi algusest). Need krahvkonnad olid algselt Slaavi riigid, mis kaotasid oma sõltumatuse 14. sajandi alguses Braunschweig-Lüneburgi hertsogkonnale.

Ala valitses aastani 1705 Lüneburg ja seejärel sai see Hannoveri kuurvürstkonna osaks. Kui Preisimaa annekteeris Hannoveri kuningriigi (1866), loodi uues Hannoveri provintsis Lüchow' ja Dannenbergi kreisid.

Aastal 1932 ühendati Lüchow' ja Dannenbergi kreisid praeguseks kreisiks keskusega Dannenbergis. Aastal 1951 viidi valitsus Lüchow'sse.

Geograafia[muuda | muuda lähteteksti]

Kreis on nime saanud kahe peamise linna järgi. See on paremini tuntud kui Wendland, nimetus viitab slaavi rahvale vendidele obotriitide drevani hõimust, kes elasid siin kuni 18. sajandini – viimane teadaolev polaabi keele kohaliku murde kasutaja suri aastal 1752. Maastikku iseloomustavad jõeäärsed metsad piki Elbet ja künklik maa.

Lisaks on Wendland tuntud väikese Gorlebeni küla poolest (Samtgemeinde Gartow' osa), kuhu on kavandatud rajada radioaktiivsete jäätmete lõplik hoiupaik. Ette on pandud Gorlebeni soolakuppel, sügav geoloogiline hoidla. Veelgi enam, kasutatud tuumakütuse vaheladu paikneb Gorlebenis. Alal on 1980. aastatest alates toimunud kokkupõrkeid politsei ja tuumaenergeetika vastaste meeleavaldajate vahel.

Linnad ja vallad[muuda | muuda lähteteksti]

Linnad ja vallad Lüchow-Dannenbergi kreisis
Samtgemeinden
 1. Damnatz
 2. Dannenberg (Elbe)1, 2
 3. Göhrde
 4. Gusborn
 5. Hitzacker (Elbe)2
 6. Jameln
 7. Karwitz
 8. Langendorf (Elbe)
 9. Neu Darchau
 10. Zernien
 1. Gartow1
 2. Gorleben
 3. Höhbeck
 4. Prezelle
 5. Schnackenburg2
 1. Bergen an der Dumme
 2. Clenze
 3. Küsten
 4. Lemgow
 5. Luckau (Wendland)
 6. Lübbow
 7. Lüchow1, 2
 8. Schnega
 9. Trebel
 10. Waddeweitz
 11. Woltersdorf (Wendland)
 12. Wustrow (Wendland)2


Inkorporeerimata alad

 1. Gartow
 2. Göhrde
1Samtgemeinde keskus; 2linn

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]