Black metal

Allikas: Vikipeedia

Black metal on heavy metali alažanr. Stiili iseloomustab väga ekstreemne kitarrikasutus, tempokad rütmid, ebaharilikud laulude struktuurid, ning vokaalis kasutatakse tihti death metalile iseloomulikke kurguhääli kui ka kriiskavat häält. Black metal on peamiselt põrandaaluse muusikatööstuse rida, kuid mõned üksikud ansamblid on aeg-ajalt saanud ka natuke laiemat tähelepanu.

Ajalugu[muuda | muuda lähteteksti]

Esimene laine[muuda | muuda lähteteksti]

Black metali esimese laine puhul viidatakse 1980. aastatel ilmunud üksikutele bändidele, kes andsid algsed mõjutused iseseisva stiili välja kujunemiseks. Tihtipeale peitusid sarnaste ansamblite mõjutuslikud juured thrash metalis.

Terminiga black metal tuli esmakordselt lagedale Venom oma 1982 aasta albumil, mille nimeks oligi "Black metal". Kuigi muusikalisest küljest kõlasid nad paljuski nagu ikka nagu thrash metal olid märgatavad ka mõned tänapäevasele black metalile omased jooned. Näiteks oli Venomi looming sügavalt läbistatud satnanistlikust ja okultistlistlikust temaatikast. Vokaal keskendus vähem meloodiatele ja rohkem kriiskavale karjumisele. Venomi liikmed kasutasid ka pseudonüüme (Algkoosseisus: Cronos, Mantas ja Abaddon).

Teiseks suuremaks alguseaja mõjutajaks peetakse Rootsi bändi Bathory. Antud ansambel tegeles rohkem Norra mütoloogiaga ja arvatavasti aitas kõvasti kaasa viking metali tekkele.

Lisaks loetakse esimese laine mõjutajate alla veel ansambleid nagu Hellhammer, Celtic Frost ja Mercyful Fate. Viimase vokalist King Diamond oli üks esimestest, kes kandis corpse painti.

Teine laine[muuda | muuda lähteteksti]

Black metali teiseks laine all peetakse silmas 1990. aastate algul põhiliselt Norras esile kerkinud bände nagu Mayhem, Burzum, Satyricon, Gorgoroth, Immortal, Darkthrone ja Emperor.

1990. aastatel levis muusikastiil üle Skandinaavia. Norra black metali viljelejatest inspireerituna ilmusid Rootsis bändid nagu Marduk ja Dissection ning Soomes Beherit ja Impaled Nazarene.

Teise laine ajal kujunes black metalile välja selline maine nagu see on tänapäeval: black metalit hakati seostama vägivalla, misantroopiaga, anti-kristlusega, Antisemitism, rassismiga ning natsionaalsotsialismiga. Sellisele äärmuslikule ettekujutusele andsid ilmselt hoogu mitmed sündmused, millest mõned tuntumad on allpool välja toodud.

Fantofti püstpalkkirik enne põlengut.

1990. aastate alguses seostati Norras anti-kristlike sõnumiga ansambleid kristlike kirikute süütamises. Kokku süüdati üle kümne kiriku ning neis põlengutes hävisid sadu aastaid vanad ja väärtuslikud kultuurimälestised. Kõige tähtsamaks peetakse neist Fantofti püstpalkkirik'ut, mis politsei arvates süüdati Burzumi liikme Varg Vikernesi poolt. Burzumi albumi Aske kaanel on Fantofti kirik peale põlengut ning arvatavasti Varg Vikernes ise tegi selle ülesvõtte. Hiljem on black metali subkultuuri siseselt toimunud mitmeid vastakaid arvamusavaldusi seoses nende süütamistega ja leidub neid, kes peavad tehtud õigeks ja leidub ka teisiti arvajaid.

1991 aastal Mayhemi eestvedaja, kes kasutas iroonilisel kombel pseudonüümi Dead, tegi enesetapu lastes endal pumppüssi laengu pähe. Tema maha jäetud kirjas seisis vaid: "Excuse all the blood" (eesti keeles: "Vabandage selle vere pärast").

1992 aastal Bård Faust bändist Emperor tappis homoseksuaalse mehe (Rhys Adamec), kes tegi talle lähenemiskatseid, pussitades ta surnuks.

1993 aastal Varg Vikernes Burzumist arreteeriti Øystein Aarsethi (Euronymus bändist Mayhem) mõrva eest. Ametlikud allikad väidavad, et mõrvatu sai kokku 23 noahaava: kaks pähe, viis kaela ja kuusteist selga. Mõrva asjaolud on jäänud senini täie selguseta. Vikernes ise väidab, et enamiku Aarsethi haavadest ei tekitanud tema, vaid et Aarseth kukkus katkise tänavalambi otsa.

Žanrid[muuda | muuda lähteteksti]

Alažanrid:

Sulamžanrid:

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]

Heavy metal | Metali stiilid
Alternative metal - Black metal - Death metal - Doom metal - Folk metal - Glam metal - Gothic metal - Grindcore - Industrial metal - Metalcore - Nu metal - Power metal - Progressive metal - Speed metal - Symphonic metal - Thrash metal - Viking metal