Black metal

Allikas: Vikipeedia

Black metal on heavy metal'i alažanr. Stiili iseloomustavad väga ekstreemne kitarrikasutus, tempokad rütmid, ebaharilikud laulude struktuurid ning vokaalis tihti kasutatavad death metal'ile iseloomulikud kurguhääled ja kriiskamine. Black metal on peamiselt põrandaaluse muusikatööstuse rida, kuid mõned üksikud ansamblid on aeg-ajalt saanud ka natuke laiemat tähelepanu.

Ajalugu[muuda | muuda lähteteksti]

Esimene laine[muuda | muuda lähteteksti]

Black metal'i esimese laine puhul viidatakse 1980. aastatel ilmunud üksikutele bändidele, kes andsid algsed mõjutused iseseisva stiili väljakujunemiseks. Tihtipeale peitusid sarnaste ansamblite mõjutuslikud juured thrash metal'is.

Terminiga black metal tuli esmakordselt lagedale Venom oma 1982. aasta albumil, mille nimeks oligi "Black metal". Kuigi muusikalisest küljest kõlasid nad paljuski nagu ikka nagu thrash metal, olid märgatavad ka mõned tänapäevasele black metal'ile omased jooned. Näiteks oli Venomi looming sügavalt läbistatud satnanistlikust ja okultistlikust temaatikast. Vokaal keskendus vähem meloodiatele ja rohkem kriiskavale karjumisele. Venomi liikmed kasutasid ka pseudonüüme (algkoosseisus: Cronos, Mantas ja Abaddon).

Teiseks suuremaks alguseaja mõjutajaks peetakse Rootsi bändi Bathory. See ansambel tegeles rohkem Norra mütoloogiaga ja arvatavasti aitas kõvasti kaasa viking metal'i tekkele.

Lisaks loetakse esimese laine mõjutajate hulka selliseid ansambleid nagu Hellhammer, Celtic Frost ja Mercyful Fate. Viimase vokalist King Diamond oli üks esimestest, kes kandis corpse paint'i.

Teine laine[muuda | muuda lähteteksti]

Black metal'i teise laine all peetakse silmas 1990. aastate algul põhiliselt Norras esile kerkinud bände nagu Mayhem, Burzum, Satyricon, Gorgoroth, Immortal, Darkthrone ja Emperor.

1990. aastatel levis muusikastiil üle Skandinaavia. Norra black metal'i viljelejatest inspireerituna tekkisid Rootsis sellised bändid nagu Marduk ja Dissection ning Soomes Beherit ja Impaled Nazarene.

Teise laine ajal kujunes black metal'il välja selline maine nagu see on tänapäeval: black metal'it hakati seostama vägivalla, misantroopia, antikristluse, antisemitismi, rassismi ja natsionaalsotsialismiga. Sellisele äärmuslikule ettekujutusele andsid ilmselt hoogu mitmed sündmused, millest mõned tuntumad on allpool välja toodud.

Fantofti püstpalkkirik enne põlengut

1990. aastate alguses seostati Norras antikristlike sõnumiga ansambleid kristlike kirikute süütamises. Kokku süüdati üle kümne kiriku ning neis põlengutes hävisid sadu aastaid vanad ja väärtuslikud kultuurimälestised. Kõige tähtsamaks peetakse neist Fantofti püstpalkkirikut, mille politsei arvates süütas Burzumi liige Varg Vikernes. Burzumi albumi "Aske" kaanel on Fantofti kirik pärast põlengut ning arvatavasti Varg Vikernes ise tegi selle foto. Hiljem on black metal'i subkultuuri siseselt väljendatud vastakaid arvamusi seoses nende süütamistega ja leidub neid, kes peavad tehtut õigeks ja leidub ka teisiti arvajaid.

1991. aastal Mayhemi eestvedaja, kes kasutas iroonilisel kombel pseudonüümi Dead, tegi enesetapu, lastes endale pähe pumppüssilaengu. Mahajäetud kirjas seisis vaid: "Excuse all the blood" (eesti keeles: "Palun vabandust kogu selle vere pärast").

1992. aastal pussitas Bård Faust bändist Emperor surnuks homoseksuaalse mehe (Rhys Adameci), kes tegi talle lähenemiskatseid.

1993. aastal Varg Vikernes Burzumist arreteeriti Øystein Aarsethi (Euronymus bändist Mayhem) mõrva eest. Ametlikud allikad väidavad, et mõrvatu sai kokku 23 noahaava: kaks pähe, viis kaela ja kuusteist selga. Mõrva asjaolud on jäänud senini täie selguseta. Vikernes ise väidab, et enamiku Aarsethi haavadest ei tekitanud tema, vaid Aarseth kukkus katkise tänavalambi otsa.

Žanrid[muuda | muuda lähteteksti]

Alažanrid:

Sulamžanrid:

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]

Heavy metal | Metal'i stiilid
Alternative metal - Black metal - Death metal - Doom metal - Folk metal - Glam metal - Gothic metal - Grindcore - Industrial metal - Metalcore - Nu metal - Power metal - Progressive metal - Speed metal - Symphonic metal - Thrash metal - Viking metal