Matcha

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Matcha ehk rohelise tee pulber

Matcha (jaapani keeles 抹茶) on pulbriks jahvatatud kõrgema klassi roheline tee. Selle teevad eriliseks kasvatamise ja töötlemise protsessid: matcha rohelise tee taimed kasvavad vilus, korjatakse käsitsi, kuivatatakse päikese käes, väädid ja varred eemaldatakse enne töötlemist ning teelehed jahvatatakse kiviveskites peeneks pulbriks.[1]

Omadused[muuda | muuda lähteteksti]

Antioksüdandid[muuda | muuda lähteteksti]

Matcha rohelises tees on väga rohkelt antioksüdante. Antioksüdandid on toitained ja ensüümid, mis võitlevad UV-kiirguse negatiivse mõju vastu ning kaitsevad haiguste eest. Ühes tassis matcha tees on viis korda rohkem antioksüdante kui üheski teises toiduaines.[2]

L-teaniin[muuda | muuda lähteteksti]

Matcha's sisalduv kofeiin toimib koostöös aminohappe L-teaniiniga, mis tagab kuni kuuetunnise energialaengu ilma selliste kõrvalmõjudeta nagu ärevus ja kofeiinivärinad.

Lisaks energia saamisele võib matcha't juua ka rahustaval eesmärgil. Üle tuhande aasta on Hiina taoistid ja Jaapani buda mungad kasutanud matcha rohelist teed meditatsiooniks ning puhkamiseks, samal ajal virgel olles. L-teaniin on ideaalne kontsentreerumiseks ja meditatsiooniks.

L-teaniini kõrvalmõjuks on ka dopamiini ja serotoniini tootmine. Need kaks ainet parandavad tuju, mälu ja aitavad keskenduda.

Klorofüll[muuda | muuda lähteteksti]

Matcha tee joomist on seostatud ka ainevahetuse kiirenemisega ning matcha aitab kehal neli korda kiiremini rasvu põletada. Erinevalt enamikust kaalulangetamisviisidest ei ole matcha'l tuvastatud mitte ühtegi klassikalist kõrvalmõju nagu kiirenenud südametöö või kõrgenenud vererõhk.

Matcha aitab keha jääkidest puhastada. Kolm nädalat enne matcha teelehtede korjamist kaetakse need päikesevalguse eest. See põhjustab taimes klorofülli suurenenud tootmise, mis annab teele erkrohelise värvuse.

A- ja C-vitamiin, raud, kaltsium, mageneesium[muuda | muuda lähteteksti]

Matcha tugevdab organismi immuunsüsteemi ning toimib antibiootiliste omadustega tänu A- ja C-vitamiini, raua- ja kaltsiumisisaldusele.

Kasutamine[muuda | muuda lähteteksti]

Traditsiooniline[muuda | muuda lähteteksti]

Olenevalt sellest, kas soovitakse valmistada lahjemat teed (濃茶 koicha) või kangemat teed (薄茶usucha), võetakse teetoosist (棗 natsume) bambuslusikaga (茶杓 chashaku) umbes kaks kuni neli grammi matcha't ning asetatakse teetassi (茶碗 chawan) ja valatakse üle umbes 60–80 ml kuuma (70–85 °C), kuid mitte keeva veega. Seejärel vispeldatakse segu bambusvispliga (茶筅 chasen) kuni vajaliku konsistentsi saavutamiseni. Kuna matcha võib tunduda mõru, pakutakse selle juurde enne jooma asumist traditsioonilist maiustust (和菓子 wagashi). 

Teised kasutusviisid[muuda | muuda lähteteksti]

Matcha rohelise tee pulbrit kasutatakse ka küpsetistes rohelise värvi saavutamiseks ning smuutides ja piimajookides.

Ajalugu[muuda | muuda lähteteksti]

Esimene teade tee joomisest Jaapanis oli 9. sajandil, kui buda munk serveeris teed Saga keisrile. Sellele järgnes tee populaarsus ülikute seas. 12. sajandil jõudis Jaapanisse teevalmistamise viis nimega tencha. See kujutas endast kuuma vee valamist tassi, milles oli jahvatatud roheline tee, mis seejärel õrnalt vahule klopiti. Mungakloostrid hakkasid seda teed kasutama rituaalides ning sellest arenes edasi teetseremoonia, mis sai Jaapani kultuurist osaks.

Kvaliteediklassid[muuda | muuda lähteteksti]

Matcha rohelise tee pulber on jagatud mitmesse kvaliteediklassi, mille otsustavad:

  • tee värv
  • tekstuur, kvaliteet ja tihedus
  • teelehe kvaliteet
  • pulbriosakeste suurus
  • kui kaua on teeleht olnud hapniku käes
  • kuidas lehed jahvatati
  • järeltöötlus

Nende järgi jagatakse matcha kahte klassi:[3]

  • tseremoniaalklass (ceremonial grade)
  • kulinaarklass (culinary grade)

Tseremoniaalklass[muuda | muuda lähteteksti]

Tseremoniaalklassi matcha teed on Jaapani teetseremooniatel joodud sajandeid. See on kõige kõrgema klassi ja kvaliteediga roheline tee. Sellesse klassi kuuluv matcha on erkroheline, väga maheda maitsega ja äärmiselt peene tekstuuriga. See on valmistatud noortest teelehtedest, millest on varred ja väädid eemaldatud. Lehed jahvatatakse kiviveskis. Tänu erilisele värvile on see kergesti eristatav teistest teedest.

Tseremoniaalklassi matcha'st valmistatakse peamiselt teed. Pulber ja kuum vesi segatakse vispli abil ning jook on mõeldud kohe tarvitamiseks. Nii nagu ka Jaapani teetseremoonias ei lisata tseremoniaalklassi matcha teele suhkrut ega muid magusaineid.

Kulinaarklass[muuda | muuda lähteteksti]

Kulinaarklassi matcha't kasutatakse peamiselt toitude valmistamisel ja küpsetistes. Kulinaarne matcha sobib ka tee valmistamiseks, kuid selle maitse on tseremoniaalklassi matcha'st tunduvalt erinev. Kulinaarne matcha peaks lõhnama värskelt ja natuke muruselt. Värvilt on see vähem roheline, kui tseremoniaal-matcha. See ei ole ilmtingimata madalama klassi toode, selle valmistamise meetodid on lihtsalt teistsugused ja sellel on teistsugused omadused.

Kulinaarne matcha on mõeldud kasutamiseks koos teiste toiduainetega ning sellest saab edukalt valmistada mitmesuguseid toite ja jooke. Selle maitse on tugevam ja konkreetsem, natuke mõrkjam, ning sobib suurepäraselt rohelise tee latedesse, matcha-smuutidesse ning rohelise teega maitsestatud küpsetistesse. Kõige paremini maitseb see koos magusaine või piimaga.

Teetseremoonia[muuda | muuda lähteteksti]

Jaapani kultuuris on matcha roheline tee palju enamat kui lihtsalt jook. Teetseremoonia on traditsioonilise Jaapani kultuuri osaks olnud sajandeid. See väärtustab käesolevas hetkes olemise väärtust ja meelerahu.

Külalised kogunevad ruumis, mille läbiviija teishu on selleks ette valmistanud. Olenevalt teetseremooniast võidakse tee juurde pakkuda maiustusi või isegi kolmekäigulist söögikorda.

Teishu valmistab ette teevalmistamise tarvikud, puhastades need hoolikalt, ning lisab graatsiliselt ühisesse teetassi üks kuni kolm lusikatäit matcha-pulbrit külalise kohta. Teetseremoonial kasutatakse tseremoniaalklassi matcha rohelist teed. Kui tee on valmis, võtab iga külaline tassist sõõmu. Teetseremoonia lõpetatakse alati kummardusega.

Viited[muuda | muuda lähteteksti]