Teetseremoonia

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Jaapani teetseremoonia

Teetseremoonia on tee valmistamise ja joomise rituaal. Selle all mõeldakse tavaliselt jaapani teetseremooniat (茶の湯 chanoyu või 茶道 chadō, sadō), kuigi traditsiooniline teetseremoonia on olemas ka näiteks Hiinas ja Koreas.

Jaapanis on teetseremoonia traditsioon arendatud täiuslikuks.

Kanō Osanobu 71 uta-awase cropped.jpg

Chanoyu on üle 800 aasta vana. Teejoomine aitas buda munkadel pikkadel mediteerimistel virgena püsida. Ajapikku kujunes välja tee valmistamise, pakkumise ja joomise rituaal, mis lõpuks saavutas omaette kunsti taseme. On olemas hulk teetseremoonia koolkondi, millest kõige kuulsam on Urasenke koolkond peakorteriga Kyōtos.

Õige teetseremoonia viiakse läbi spetsiaalselt selleks ehitatud teemajas (茶室 chashitsu), mis on ümbritsetud väikese jaapani aiaga (露地 roji). Teemajja sisenetakse madala ukseava kaudu, jalanõud jäetakse välja. Istutakse õlgmatil (畳 tatami). Teemaja juurde kuulub lahutamatult tokonoma (床の間) - seinaorv pintslikirja (書道 shodō) või tušimaaliga (水墨画 suiboku-ga) ja lihtsa lilleseadega (茶花 chabana). Tseremooniaks kasutatakse mõru rohelist teed (抹茶 macha), mis on pulbriks jahvatatud. Chanoyus on iga liigutus täpselt reguleeritud. Teetseremoonia meister peab hästi tundma ka arhitektuuri, lilleseadekunsti, keraamikat, kalligraafiat, ajalugu ja religiooni. Täismahus teetseremoonia võtab aega umbes neli tundi. Jaapani teetseremooniat on tugevalt mõjutanud zen-budism ja ajaloolistest isikutest Sen no Rikyū (千利休, 1522-1591).


Kirjandus[muuda | muuda lähteteksti]

  • Okakura Kakuzō. Teeraamat. Tallinn: Penikoorem, 2003.
  • Tea in Japan. Essays on the History of Chanoyu. Edited by Paul Varley and Kumakura Isao. University of Hawaii Press, 1989. ISBN 0-8248-1218-2
  • Sasaki Sanmi. Chado. The Way of Tea. A Japanese Tea Master's Almanac. Translated from the Japanese by Shaun McCabe and Iwasaki Satoko. Foreword by Sen Sôshitsu XV Grand Tea Master of Urasenke School. Tuttle Publishing, 2002. ISBN 0-8048-3716-3

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]