Roheline tee

Allikas: Vikipeedia
Sencha

Roheline tee on hiina teepõõsa (Camellia sinensis) lehtedest saadud kuivatatud teepuru ja sellest valmistatud jook. Erinevalt mustast teest ei ole roheline tee kuivatamisel läbinud närvutamise ja oksüdatsiooni protsessi.

Roheline tee on saadaval mitmete sortidena, nii nimetatakse jahvatatud fermenteerimata teelehtedest valmistatud teed matcha 'ks.

Roheline tee sekkub mitmete ravimite metabolismi.

Tootmine[muuda | muuda lähteteksti]

Roheline tee saadakse lehti auruga töödeldes. Lehtede roheline värvus säilib ensüümide inaktiveerimise tõttu.[1]

Toimed ja näidustused[muuda | muuda lähteteksti]

 Pikemalt artiklis Teelehed

Kuivatatud teelehti tarvitatakse droogina. Rohelist teed kasutatakse Hiina, India, Jaapani ja Tai traditsioonilises meditsiinis.

Rohelise tee tervistavad omadused:

L-teaniin (L-γ-glutamüületüülamiid ehk N5-etüül-L-glutamiin) on rohelises tees leiduv aminohape. Loomade neurokeemilised uuringud näitavad, et L-teaniin tungib läbi vere-aju barjääri ja suurendab ajus selektiivselt (juttkeha, hüpotalamus, hipokampus) serotoniini, dopamiini ja GABA tasemeid.

Loomade käitumisuuringud näitavad selle parendavat toimet mälule ja õppimisele.[3]

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. Ain Raal, "Maailma ravimtaimede entsüklopeedia" 155:2010
  2. Kadi Heinsalu (02.03.2017 07:00). "17 toiduainet, mida teie maks armastab". Äripäeva terviseuudised. Vaadatud 04.03.2017 15:01.
  3. Nathan P. J., Lu K., Gray M., Oliver C., "The neuropharmacology of L-theanine (N-ethyl-L-glutamine): a possible neuroprotective and cognitive enhancing agent" (lühikokkuvõte), J Herb Pharmacother. 2006; 6(2):21-30., (kasutatud 5. märts 2017)

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]