Meryl Streep

Allikas: Vikipeedia
Jump to navigation Jump to search
Meryl Streep

Meryl Streep (sünninimi Mary Louise Streep; sündinud 22. juunil 1949 New Jerseys Summitis) on USA näitlejatar.

Meryl on alates 1978. aastast abielus skulptor Don Gummeriga. Neil on neli last: Henry Wolfe Gummer, Mary Willa (Mamie) Gummer, Grace Jane Gummer ja Louisa Jacobson Gummer.

Ta on läbi aegade nimetatud Oscari kandidaadiks 21 korda, rohkem kui keegi teine, ja võitnud neist 3. Kuldgloobuse kandidaadiks on ta nimetatud 31 korda ja neist on ta võitnud 8, rohkem kui keegi teine. BAFTA auhinna kandidaadiks on ta nimetatud 15 korda ja pälvinud neist kaks.

1976 mängis Streep Tennessee Williamsi lühinäidendis "27 vagunitäit puuvilla" Flora Meighanit ja nimetati selle rolli eest lavanäitlejate auhinna Tony kandidaadiks parima naisnäitleja kategoorias, aga ei võitnud seda auhinda.

1978 mängis Streep televisioonis lühiseriaalis "Holokaust" Inga Helms Weissi ja võitis selle rolliga telenäitlejate auhinna Emmy parima naispeaosatäitja kategoorias.

Samal aastal mängis Streep filmis "Hirvekütt" Lindat. Selle rolli eest nimetati ta Oscari, BAFTA auhinna ja Kuldgloobuse kandidaadiks, võitmata neist ühtegi.

Samal aastal mängis ta filmis "Manhattan" Jilli. Selle rolli eest nimetati ta BAFTA auhinna kandidaadiks naiskõrvalosatäitja kategoorias, aga ei võitnud seda.

1979 mängis ta filmis "Kramer Krameri vastu" Joanna Kramerit. Selle rolli eest nimetati ta BAFTA auhinna kandidaadiks naispeaosatäitja kategoorias ning Oscari ja Kuldgloobuse kandidaadiks naiskõrvalosatäitja kategoorias. Ta võitis mõlemad kõrvalosatäitja auhinnad.

1981 mängis ta filmis "Prantsuse leitnandi tüdruk" Sarah't (Annat). Selle rolli eest nimetati ta Oscari, BAFTA auhinna ja Kuldgloobuse kandidaadiks naispeaosatäitja kategoorias ning ta võitis neist kaks viimast.

1982 mängis ta filmis "Sophie valik" Sophie Zawistowskit. Selle rolli eest nimetati ta Oscari, BAFTA auhinna ja Kuldgloobuse kandidaadiks naispeaosatäitja kategoorias ning ta võitis neist Oscari ja Kuldgloobuse.

1983 mängis ta filmis "Silkwood" Karen Silkwoodi. Selle rolli eest nimetati ta Oscari, BAFTA auhinna ja Kuldgloobuse kandidaadiks naispeaosatäitja kategoorias. Ta ei võitnud neist ühtki.

1985 mängis ta filmis "Out of Africa" Karen Blixenit. Selle rolli eest nimetati ta Oscari, BAFTA auhinna ja Kuldgloobuse kandidaadiks naispeaosatäitja kategoorias. Ta ei võitnud neist ühtki.

1986 mängis ta filmis "Heartburn" Rachel Samstati. Selle rolliga võitis ta Valladolidi filmifestivali parima naisnäitleja auhinna.

1987 mängis ta filmis "Ironweed" Helen Archerit. Selle rolli eest nimetati ta Oscari kandidaadiks naispeaosatäitja kategoorias, aga ei võitnud seda.

1988 mängis ta filmis "A Cry in the Dark" Lindy Chamberlaini. Selle rolli eest pälvis ta Cannes'i filmifestivali parima naisnäitleja auhinna. Ta nimetati ka Oscari ja Kuldgloobuse kandidaadiks, aga ei võitnud seda.

Meryl Streep (1989)

1989 mängis ta filmis "She-Devil" Mary Fisherit. Selle rolli eest nimetati ta Kuldgloobuse kandidaadiks komöödianäitlejanna kategoorias, aga ei võitnud seda.

1990 mängis ta filmis "Postcards from the Edge" Suzanne Vale'i. Selle rolli eest nimetati ta Oscari ja Kuldgloobuse kandidaadiks, aga ei võitnud neid.

1991 mängis ta filmis "Defending Your Life" Juliat. Selle rolli eest nimetati ta parima ulmefilmi auhinna Saturn kandidaadiks naispeaosatäitja kategoorias, aga ei võitnud seda.

1992 mängis ta filmis "Death Becomes Her" Madeline Ashtonit. Selle rolli eest nimetati ta Kuldgloobuse kandidaadiks komöödianäitlejanna ja Saturni kandidaadiks naispeaosatäitja kategoorias, aga ei võitnud neid.

1994 mängis ta filmis "River Wild" Gail Hartmanit. Selle rolli eest nimetati ta Kuldgloobuse kandidaadiks draamanäitleja kategoorias, aga ei võitnud seda.

1995 mängis ta filmis "Madisoni maakonna sillad" Francesca Johnsonit. Selle rolli eest nimetati ta Oscari ja Kuldgloobuse kandidaadiks naispeaosatäitja kategoorias, aga ei võitnud neid.

1996 mängis ta filmis "Marvin's Room" Leed. Selle rolli eest nimetati ta Kuldgloobuse kandidaadiks draamanäitlejanna kategoorias, aga ei võitnud seda.

1997 mängis ta telefilmis "...First Do No Harm" Lori Reimüllerit. Selle rolli eest nimetati ta Kuldgloobuse kandidaadiks telefilmi või lühiseeria kategoorias ja Emmy kandidaadiks naispeaosatäitja kategoorias, aga ei võitnud neid.

1998 mängis ta filmis "Dancing at Lughnasa" Kate Mundyt. Selle rolli eest nimetati ta Iiri Filmi- ja Televisiooniauhinna kandidaadiks naisnäitleja kategoorias, aga ei võitnud seda.

Samal aastal mängis ta filmis "One True Thing" Kate Guldenit. Selle rolli eest nimetati ta Oscari ja Kuldgloobuse kandidaadiks naispeaosatäitja kategoorias, aga ei võitnud neid.

1999 mängis ta filmis "Music of the Heart" Roberta Guasparit. Selle rolli eest nimetati ta Oscari ja Kuldgloobuse kandidaadiks naispeaosatäitja kategoorias, aga ei võitnud neid.

2002 mängis ta filmis "Adaptation" Susan Orleani. Selle rolli eest nimetati ta Oscari, BAFTA auhinna ja Kuldgloobuse kandidaadiks naiskõrvalosa kategoorias. Neist viimase ta võitiski.

Samal aastal mängis ta filmis "Tunnid" Clarissa Vaughani. Selle rolli eest võitis ta Berliini filmifestivali Hõbekaru. Ta nimetati ka BAFTA auhinna ja Kuldgloobuse kandidaadiks, aga ei võitnud neid.

2003 mängis ta mitut rolli teleseriaalis "Ameerika inglid". Nende eest nimetati ta Kuldgloobuse ja Emmy kandidaadiks telefilmi- või lühiseerianäitlejanna kategoorias ning võitis mõlemad.

Meryl Streep (2004)

2004 mängis ta filmis "Mandžuuria kandidaat" Eleanor Shaw'd. Selle rolli eest nimetati ta BAFTA auhinna, Kuldgloobuse ja Saturni kandidaadiks naiskõrvalosatäitja kategoorias, aga ei võitnud neid.

2006 mängis ta filmis "Saatan kannab Pradat" Miranda Priestlyt. Selle rolli eest nimetati ta Oscari ja BAFTA auhinna kandidaadiks naispeaosa kategoorias ning Kuldgloobuse kandidaadiks komöödianäitleja kategoorias. Ta võitis Kuldgloobuse.

2008 mängis ta filmis "Mamma mia!" Donna Sheridani. Selle rolli eest kondideeris ta Kuldgloobusele komöödianäitlejanna kategoorias, aga ei võitnud seda. Ühtlasi kandideeris selle filmi taustamuusikaalbum Grammyle, aga ei võitnud.

Samal aastal mängis ta filmis "Doubt" Aloysius Beauvier'd. Selle rolli eest nimetati ta Oscari, BAFTA auhinna ja Kuldgloobuse kandidaadiks naispeaosatäitja kategoorias, aga ei võitnud neid.

2009 mängis ta filmis "Julie & Julia" Julia Childi. Selle rolli eest nimetati ta Oscari ja BAFTA auhinna kandidaadiks naispeaosa kategoorias ning Kuldgloobuse kandidaadiks komöödianäitleja kategoorias. Ta võitis Kuldgloobuse.

Samal aastal mängis ta filmis "It's Complicated" Jane Adlerit. Selle rolli eest nimetati ta Kuldgloobuse kandidaadiks komöödianäitleja kategoorias (seda ta ei võitnud) ning Iiri filmi- ja televisiooniauhinna kandidaadiks rahva valiku kategoorias (selle ta võitis).

2012 mängis ta filmis "Raudne leedi" Margaret Thatcherit. Selle rolli eest nimetati ta nii Kuldgloobuse kui ka Oscari kandidaadiks parima naispeaosa kategoorias, ning ta võitis need mõlemad.

2014 mängis ta filmis "Sügavasse laande".

2016 esitas ta filmis "Florence Foster Jenkins" nimirolli. Rolli eest pälvis ta parima naispeaosatäitja Oscari ja Kuldgloobuse nominatsiooni.

2017 mängis ta filmis “Salajased paberidKatharine Grahamit.Selle rolli eest nimetati ta Oscari kandidaadiks parima naispeaosa kategoorias,aga ei võitnud seda.

2018 mängis ta filmis “Mamma Mia!Siit me tuleme taas” Donna Sheridani.

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]