Louis-Ferdinand Céline

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Louis-Ferdinand Céline (1932)

Louis-Ferdinand Céline (kodanikunimega Louis Ferdinand Auguste Destouches; 27. mai 1894 Courbevoie1. juuli 1961 Meudon, Hauts-de-Seine) oli prantsuse romaanikirjanik, pamfletist ja arst. Céline oli tema vanaema eesnimi. Teda peetakse üheks 20. sajandi mõjukaimaks kirjanikuks, tema ainulaadne stiil moderniseeris nii prantsuse kui teatud mõttes ka kogu maailma kirjandust. Céline'i tuntuim teos on "Reis öö lõppu" (1932).

Elulugu[muuda | muuda lähteteksti]

Céline sündis Fernand Destouches'i ja Marguerite-Louise-Céline Guilloux' ainsa lapsena Pariisi eeslinnas Courbevoie's. Perekond oli algselt pärit Bretagne'ist. Tema isa töötas väikeametnikuna kindlustusfirmas ning ema müüjannana väikeses pitsikaupluses. Aastad 1908–1910 veetis Céline Saksamaal ja Inglismaal, kuhu vanemad ta võõrkeeli õppima saatsid. Kuni 18. eluaastani töötas Céline lühiajaliselt erinevatel töökohtadel, sealhulgas mitmel korral juveliiri juures. Kuigi ta enam formaalset haridust ei saanud, ostis ta teenitud raha eest õpikuid ning õppis iseseisvalt. Sel ajal tekkis tal mõte saada arstiks.

1912. aastal astus 18-aastane Céline sõjaväkke. 1914. aastal sai ta sakslaste tule all haavata, ning kuigi oli käimas Esimene maailmasõda, kuulutati ta veidi aega hiljem sõjaväeteenistuseks kõlbmatuks.

Aastatel 1920–1924 õppis Céline Rennes'i meditsiinikoolis arstiks, see sai võimalikuks eelkõige tänu tutvusele kooli direktoriga, kelle tütrega ta 1919. aastal oli abiellunud. 1920. aastal sündis peres tütar Colette Destouches.

Aastal 1925 asus Céline tööle vastloodud Rahvasteliitu.

Céline teoseid eesti keeles[muuda | muuda lähteteksti]

  • "Reis öö lõppu" (originaalis Voyage au bout de la nuit, 1932). Tallinn: Varrak, 2010. Prantsuse keelest tõlkinud (ja järelsõna kirjutanud) Heli Allik.
  • "Vestlused professor Y-iga" (originaalis Entretiens avec le professeur Y, 1955), 2013. Prantsuse keelest tõlkinud (ja järelsõna kirjutanud) Heli Allik.