Lady Gaga

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Lady Gaga / Stefani Joanne Angelina Germanotta
Lady Gaga in Rome.jpg
Sünninimi Stefani Joanne Angelina Germanotta
Sündinud 28. märts 1986 (34-aastane)
New York USA
Stiilid popmuusika, elektrooniline tantsumuusika
Elukutse laulja, helilooja, muusik
Pill laul, klaver, süntesaator
Tegev 2006. aastast
Plaadifirma Def Jam, Streamline, Kon Live, Cherrytree, Interscope
Seotud esitajad Space Cowboy, Colby O'Donis, Akon, Flo Rida, Beyoncé
Veebileht www.ladygaga.com

Lady Gaga (pärisnimega Stefani Joanne Angelina Germanotta, sündinud 28. märtsil 1986 New Yorgis) on ameerika laulja ja helilooja, häälerühmalt kontraalt.

Lady Gaga alustas karjääri New Yorgi kesklinna klubides. Esialgu töötas Gaga eelkõige heliloojana. Oma häälega pälvis ta Akoni tähelepanu, kelle plaadifirmaga Kon Live Distribution Gaga koostööd tegema hakkas.

Lady Gagalt on ilmunud kuus albumit. Debüütalbum "The Fame" ilmus 2008. aasta augustis. Album kogus kiitust ja jõudis mitmes riigis edetabeli tippu. Albumi esimesed kaks singlit "Just Dance" ja "Poker Face" on rahvusvahelised esikohahitid. Teine stuudioalbum "The Fame Monster" anti välja 2009. aasta novembris. Sealt on edetabelite tippe vallutanud singel "Bad Romance". Kolmas album on "Born This Way".Gaga tegi koostöös džässilegendi Tony Bennetiga ning sündis album, "Cheek To Cheek". Gaga neljas stuudioalbum kannab nime "Artpop", viies album on 2016. aastal avaldatud "Joanne". 2018. aastal jõudis kinodesse film "Täht on sündinud", kus Gaga mängib peaosalist Allyt. Gaga kuues album tuli välja 29. mail 2020 ning kannab nime "chromatica".

Biograafia[muuda | muuda lähteteksti]

1986–2004. Lapsepõlv ja haridus[muuda | muuda lähteteksti]

Lady Gaga Rootsis

Stefani sündis 28. märtsil 1986 New Yorgis. Ta on itaalia päritolu internetiettevõtja Josephi ja Cynthia (sündinud Bissett) Germanotta vanim laps[1]. Tal on õde Natali, kes sündis 1992 ja hakkas hiljem moodi õppima. Gaga on öelnud, et kuigi tema vanemad olid üsna jõukad, pärinesid mõlemad siiski alamkeskklassist ja mõlemad töötasid väga palju: ema oli kaheksast kaheksani kodust väljas ja isa samamoodi.

Gagat kasvatati katoliiklasena. Alates 11. eluaastast käis ta Püha Südame konvendiks nimetatavas katoliiklikus tüdrukute erakoolis Manhattanil. Ta mängis paaris koolietenduses peaosa ja 2001 õnnestus tal mängida teleseriaali "Sopranod" ühes jaos. Tema roll oli seal nii väike, et tiitrites tema nime kirjas ei ole.

Gaga mängis klaverit kuulmise järgi juba nelja-aastaselt ja kirjutas esimese klaveriballaadi 13-aastaselt[2].

17-aastaselt võeti ta ennetähtaegselt vastu New Yorgi ülikooli Tischi kunstide kooli. Seal õppis ta muusikat ja täiustas laulukirjutamise oskusi, koostades esseesid ja referaate kunsti, religiooni, poliitika ja teiste sotsiaalsete teemade kohta. Tema väitekiri käsitles popartiste Spencer Tunickit ja Damien Hirsti.[3]

Teise kursuse lõpus otsustas ta õpingud katkestada ja keskenduda muusikukarjäärile. Enda sõnul jättis ta maha vanemad, otsis kõige odavama üürikorteri ja sõitis itta, lootes, et keegi teda kuulama vaevub. Isa maksis tema korteri aastaüüri ära tingimusel, et kui soolokarjäärist asja ei saa, läheb tüdruk Tischi kooli tagasi.

2005–2007. Karjääri algusaastad[muuda | muuda lähteteksti]

Lady Gaga esinemas baaris oma karjääri alguses (2008)

Kui Gaga oli 19-aastane, kuulis Island Def Ham Music Groupi esimees ja tegevdirektor L. A. Reid oma kontorist koridori lõpus laulnud Gagat ja allkirjastas seejärel temaga plaadilepingu, aga kolm kuud hiljem koostöö lõpetati[4]. Hiljem nimetas Reid Gagast loobumist oma elu kõige suuremaks veaks, aga ütles, et ei kahetse seda, sest muidu poleks Gaga saanud selleks, kes ta on. Sel ajal tutvustasid Gaga eelmised mänedžerid teda heliloojale ja produtsendile RedOne'ile, kellega Gaga koos töötama hakkas[5].

Gaga kolis vanematekodust välja ning hakkas esinema New Yorgi kesklinna klubides koos bändidega Mackin Pulsifer ja SGBand[6]. Viimane on lühend sõnadest Stefanie Germanotta Band.

Muusikaprodutsent Rob Fusari, kes aitas Gagal kirjutada mõningaid varasemaid lugusid, võrdles Gaga häälestiili Freddie Mercuryga. Fusari pani talle Queeni laulu "Radio Ga Ga" järgi hüüdnimeks Gaga. Stefani hakkas seda kasutama oma lavanimena ja sealt alates ongi ta tuntud kui Lady Gaga.[7]

2007. aastal töötas Gaga koos Colleen Martini ehk Lady Starlightiga, kes aitas Gagal luua oma lavaisiksust[8]. Paar hakkas esinema kesklinna klubides (Mercury Lounge, The Bitter End, Rockwood Music Hall jt)[9]. Nende esinemised olid tuntud kui "Lady Gaga and the Starlight Revue". 2007. aasta augustis kutsuti nad esinema Ameerika muusikafestivalile "Lollapalooza"[10]. Nende esituse kohta avaldati palju positiivset vastukaja. Olles esialgu pööranud tähelepanu avangardsele elektroonilisele tantsumuusikale, leidis Gaga oma muusikalise niši, kui hakkas kokku sulatama popmeloodiaid ning David Bowie'le ja Queenile omast glämmrokki[11].

Rob Fusari saatis Gagaga produtseeritud lood oma sõbrale, produtsendile ja plaadifirma juhatajale Vincent Herbertile. Herbert ja tema plaadifirma Streamline Records allkirjastasid Gagaga kiirelt plaadilepingu[12]. Hiljem nimetas Gaga Herbertit meheks, kes ta avastas.

Olles varem töötanud Famous Music Publishingis laulukirjutaja õpilasena, jätkas Gaga seda tööd ettevõttes Sony/ATV, kui see Famous Music Publishingi ära ostis. Ta kirjutas laule Britney Spearsile ning teistele oma plaadifirma artistidele, kelle hulka kuulusid "New Kids on the Block", Fergie ja "Pussycat Dolls".[13]

Sel ajal avastas Gaga vokaalsed oskused laulja ja helilooja Akon. Akon veenis Interscope-Geffen-A&M esimeest ja tegevdirektorit Jimmy Iovine'i koostama ühislepet, millega Gaga allkirjastaks plaadilepingu ka Akoni plaadifirmaga Kon Live Distribution.

Gaga jätkas koostööd RedOne'iga, kellega ta töötas nädal aega stuudios, et valmis saada lugusid oma debüütalbumile. Nende esimene koos tehtud laul oli "Boys Boys Boys", mis oli inspireeritud "Mötley Crüe" laulust "Girls Girls Girls". Sellest koostööst sündisid rahvusvahelised hittsinglid "Just Dance" ja "Poker Face". Gaga tegi koostööd ka produtsendi ja helilooja Martin Kierszenbaumiga, kellega koos valmis neli lugu, sealhulgas singel "Eh, Eh (Nothing Else I Can Say)".

2008–2011. "The Fame" ja "The Fame Monster"[muuda | muuda lähteteksti]

Lady Gaga "New Kids on the Blocki" turneel

2008 kolis Gaga Los Angelesse, kus ta tegi tihedat koostööd oma plaadifirmaga, et lõpetada debüütalbum "The Fame", ja moodustas kollektiivi Haus of Gaga, mis tegeles Gaga riietuse, lavakujunduse ja heliga[14].

Album "The Fame" tõusis esimeseks Austrias, Iirimaal, Kanadas, Saksamaal, Suurbritannia ja Šveitsis ning neljandaks Austraalias ja USA-s. 2009. aasta juuli seisuga oli albumit maailmas müüdud üle kolme miljoni eksemplari[15]. Albumi esiksingel "Just Dance" anti välja 8. aprillil 2008 ning see jõudis edetabeli tippu kuues riigis: Austraalias, Kanadas, Hollandis, Iirimaal, Suurbritannias ja USA-s.[16] Singel oli Grammy auhindade jagamisel üks nominente parima tantsumuusika salvestise kategoorias, kuid ei võitnud seda. Teine singel "Poker Face" väljastati 23. septembril 2008 ja see jõudis edetabelite tippu ligi kahekümnes riigis, sealhulgas kõikidel suurimatel muusikaturgudel. "Poker Face" oli Gaga teine järjestikune esikohasingel Billboard Hot 100 edetabelis 2009. aasta aprillis.

Lady Gaga oma turneel "The Fame Ball Tour" (2009)

Gaga esimene kontserditurnee peaesinejana oli 2009. aasta märtsis alanud "The Fame Ball Tour". Varem oli Gaga osalenud turneel koos Interscope'i popansambliga New Kids on the Block. Gaga avas ka Pussycat Dollsi turnee "The Doll Domination Tour" Suurbritannias ja Austraalias. Tema osalemine turneel võeti hästi vastu ja öeldi isegi, et Gaga ületas peaesineja Pussycat Dollsi. Samal ajal ilmus Gaga kolmanda rahvusvahelise singli "LoveGame" muuvi. Seda keeldus eetrisse laskmast Austraalia telekanal Network Ten, põhjendades otsust sellega, et videos on kujutatud otsest seksuaalset materjali.[17]

Lady Gaga MTV muusikavideote auhinnagalal (2009)

2009. aasta MTV muusikavideote auhinnagalal nimetati Gaga üheksa auhinna kandidaadiks. Need olid aasta video, parima uue artisti, parima naisartisti video ja parima popvideo kategooria "Poker Face'i" video eest ning parima režii, parima montaaži, parimate eriefektide, parima operaatoritöö ja parima režii kategooriates muuvi "Paparazzi" eest. Gaga võitis parima uustulnuka auhinna ja tema "Paparazzi" võitis auhinna parima režii ja parimate eriefektide eest.[18]

Hiljem esines ta Saturday Night Live'il. Koos Madonnaga tuli esitusele osa tema järgnevast singlist "Bad Romance".

Samal aastal esitati Gaga Grammy kandidaadiks kolmes kategoorias: singliga "Just Dance" parima tantsusalvestise kategoorias ning albumiga "The Fame" aasta albumi ja elektroonilise tantsualbumi kategoorias. Neist võitis ta viimase.

Ameerika muusikaauhinna kandidaadiks nimetati ta neljas kategoorias: aasta esineja, aasta uustulnukas, pop-rokklauljatar ja pop-rokkalbum ("The Fame"). Ühtki nendest ta ei pälvinud.

Teismeliste valiku auhinna kandidaadiks nimetati ta kuues kategoorias: naisesineja, uustulnukas, kuulus tantsija, naisesineja album ("The Fame"), kaasahaarav laul ("Just Dance") ja singel ("Poker Face"). Ta pälvis neist ühe: lauluga "Just Dance".

Novembris 2009 teatas Gaga albumi "The Fame Monster" väljaandmisest. Album koosnes 8 laulust, mis räägivad kuulsuse pimedamast poolest, mida Gaga koges aastail 2008–2009 reisidel üle maailma. "Bad Romance" oli selle esimene singel. See jõudis Suurbritannias, Kanadas ja Rootsis edetabeli tippu ning esikümnesse USA-s, Austraalias ja Iirimaal. Gaga teatas, et läheb oma teise albumiga turneele "The Monster Ball Tour".

2011–praeguseni. "Born This Way"[muuda | muuda lähteteksti]

Lady Gaga teine stuudioalbum tuli välja 23. mail 2011. Albumi nime avalikustas ta MTV muusikaauhindade jagamisel. Esimene laul albumilt ilmus 11. veebruaril 2011 ja kandis sama nime mis album: "Born This Way".

Diskograafia[muuda | muuda lähteteksti]

Next.svg Pikemalt artiklis Lady Gaga diskograafia

Stuudioalbumid[muuda | muuda lähteteksti]

Aasta Album Koht edetabelis Müük Saavutused
Flag of the United States.svg Flag of Australia.svg Flag of Canada.svg Flag of France.svg Flag of Germany.svg Flag of Ireland.svg Flag of New Zealand.svg Flag of Switzerland.svg Flag of the United Kingdom.svg
2008 The Fame

Ilmus 19. augustil 2008
Streamline, Kon Live, Cherrytree, Interscope
Vormingud: LP, CD, allalaadimine, USB

2 3 1 2 1 1 1 1 1

Maailm: 12 000 000
Flag of the United States.svg 3 937 000
Flag of Canada.svg 315 000
Flag of France.svg 177 960
Flag of the United Kingdom.svg 1 647 000

US: 3× plaatina
AUS: 3× plaatina
CAN: 7× plaatina
FRA: 2× plaatina
GER: 9× kuld
IRE: 9× plaatina
NZ: 5× plaatina
SWI: 4× plaatina
UK: 4× plaatina

2011 Born This Way

Ilmus 23. mail 2011
Streamline, Kon Live, Interscope

1 1 1 1 1 1 1 1 1 Maailm: 5 000 000
2013 Artpop

Ilmub 11. novembril 2013
Streamline, Kon Live, Interscope
Vormingud: CD, allalaadimine

EP-d[muuda | muuda lähteteksti]

Aasta Album Koht edetabelis Müük Tiitlid
Flag of the United States.svg Flag of Australia.svg Flag of Canada.svg Flag of France.svg
2009 The Cherrytree Sessions

Ilmus 3. veebruaril 2009
Streamline, Kon Live, Cherrytree, Interscope
Vormingud: CD, allalaaditav

Flag of the United States.svg 9 000
"Hitmixes"

Ilmus 25. augustil 2009
Streamline, Kon Live, Cherrytree, Interscope
Vormingud: CD

8
The Fame Monster

Ilmus 18. novembril 2009
Streamline, Kon Live, Cherrytree, Interscope
Vormingud: EP, CD, download, USB

5 1 6 13

Flag of the United States.svg 1 349 000
Flag of France.svg 177 122

US: plaatina
AUS: 3× plaatina

"–" tähistab seda, et singel ei jõudnud selles riigis edetabelisse.

Singlid[muuda | muuda lähteteksti]

Aasta Singel Edetabeli tippkoht Tiitlid Album
Flag of Estonia.svg Flag of the United States.svg Flag of Australia.svg Flag of Canada.svg Flag of France.svg Flag of Germany.svg Flag of Ireland.svg Flag of New Zealand.svg Flag of Switzerland.svg Flag of the United Kingdom.svg
2008 "Just Dance" koos Colby O'Donisega 1 1 1 14 10 1 1 3 3 1
 • Flag of the United States.svg 4× plaatina
 • Flag of Australia.svg 3× plaatina
 • Flag of Canada.svg 6× plaatina
 • Flag of Germany.svg kuld
 • Flag of New Zealand.svg plaatina
 • Flag of Switzerland.svg 2× plaatina
 • Flag of the United Kingdom.svg plaatina
The Fame
"Poker Face" 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1
 • Flag of the United States.svg 4× plaatina
 • Flag of Australia.svg 6× plaatina
 • Flag of Canada.svg 8× plaatina
 • Flag of Germany.svg 2× plaatina
 • Flag of New Zealand.svg 2× plaatina
 • Flag of Switzerland.svg 3× plaatina
 • Flag of the United Kingdom.svg plaatina
2009 "Eh, Eh (Nothing Else I Can Say)" 15 68 7 12 9 2
 • Flag of Australia.svg kuld
 • Flag of New Zealand.svg plaatina
"LoveGame" 9 4 2 5 7 30 5 12 12 19
 • Flag of the United States.svg plaatina
 • Flag of Australia.svg plaatina
 • Flag of Canada.svg 2× plaatina
 • Flag of New Zealand.svg kuld
"Paparazzi" 2 2 3 6 1 4 4 5 37 4
 • Flag of the United States.svg plaatina
 • Flag of Australia.svg 2× plaatina
 • Flag of Germany.svg kuld
 • Flag of New Zealand.svg kuld
 • Flag of Switzerland.svg kuld
 • Flag of the United Kingdom.svg kuld
"Bad Romance" 1 2 1 1 1 11 2 1 1
 • Flag of Australia.svg 3× plaatina
 • Flag of the United States.svg plaatina
 • Flag of Canada.svg 7× plaatina
 • Flag of Germany.svg plaatina
 • Flag of New Zealand.svg plaatina
 • Flag of Switzerland.svg plaatina
 • Flag of the United Kingdom.svg plaatina
The Fame Monster
2010 "Telephone" koos Beyoncé'iga 1 24 14 3 26 33 30
 • Flag of Australia.svg 2× plaatina
 • Flag of Canada.svg 3× plaatina
 • Flag of Germany.svg kuld
 • Flag of New Zealand.svg plaatina
 • Flag of Switzerland.svg kuld
"Alejandro" 1 2 2 4 3 2 3 11 3 7
 • Flag of Australia.svg plaatina
 • Flag of Germany.svg plaatina
 • Flag of New Zealand.svg kuld
 • Flag of Switzerland.svg plaatina
2011 "Born This Way" 1 1 1 1 2 1 1 1 1 3
 • Flag of Australia.svg 2× plaatina
 • Flag of Germany.svg kuld
 • Flag of New Zealand.svg plaatina
 • Flag of Switzerland.svg plaatina
Born This Way
"Judas" 34 10 6 8 9 23 4 12 8 8
 • Flag of Australia.svg kuld
"The Edge of Glory" 3 11 3 7 3 10 3 10 6
"–" tähistab seda, et singel ei jõudnud selles riigis edetabelisse või selle kohta pole teavet.

Tuurid[muuda | muuda lähteteksti]

Headlining concerts The Fame Ball Tour (2009)

The Monster Ball Tour (2009–2011)

Born This Way Ball (2012–2013)

ArtRave: The Artpop Ball (2014)

Joanne World Tour (2017–2018)

The Chromatica Ball (2020)

Collaborative concerts

Cheek to Cheek Tour (koos Tony Bennett) (2014–2015)

Promotional concerts

ArtRave (2013)

Dive Bar Tour (2016)

Concert residencies

Lady Gaga Live at Roseland Ballroom (2014)

Lady Gaga Enigma (2018–2020)

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

 1. Ruby Warrington. "Lady Gaga: ready for her close-up". Times Online, 22. veebruar 2009. inglise keeles.
 2. "Lady Gaga biograafia". ladygaga.com. Inglise keeles.
 3. Rick Florino. "Interview with Lady Gaga". ARTIST direct, 30. jaanuar 2009. Inglise keeles.
 4. Birchmeier, Jason. "Lady Gaga: Biography". Allmusic.com. Inglise keeles.
 5. "Interview with RedOne". HitQuarters.com. Inglise keeles.
 6. Webjockey Spiceboyedgar. "Lady Gaga". Riffin. Inglise keeles.
 7. "Lady GaGa Biography". Contactmusic.com. Inglise keeles.
 8. Christine Cassis. "2009: Keep your ears open to this music". Blastmagazine.com. Inglise keeles.
 9. Erika Hobart. "Lady GaGa: Some Like It Pop". Seattle Weekly. Inglise keeles.
 10. Nandini D’Souza. "Going GaGa for Lady Gaga". WMagazine.com. Inglise keeles.
 11. Adrian Thrills. "Why the world is going gaga for electro-pop diva Stefani". Daily Mail Online. Inglise keeles.
 12. Mitchell, Gail. "Interscope's New Imprint". Billboard magazine. Inglise keeles.
 13. Cortney Harding. "Lady Gaga: The Billboard Cover Story". Inglise keeles.
 14. Hattie Collins. "Lady GaGa: the future of pop?". Sunday Times Online. Inglise keeles.
 15. "Lady Gaga – The Fame". aCharts.com. Inglise keeles.
 16. "Lady Gaga and Colby O'Donis – Just Dance". aCharts.us. Inglise keeles.
 17. "Radio Gaga". Melbourne Herald Sun. Inglise keeles.
 18. "MTV VMA 2009 winners". mtv.com. Inglise keeles.

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]