Katariina I

Allikas: Vikipeedia
Katariina I

Katariina I (15. aprill (vana kalendri järgi 5. aprill) 168417. mai (vkj 6. mai) 1727) oli Venemaa Keisririigi keisrinna aastatel 17251727, kes abielu kaudu Peeter Esimesega sai Romanovite dünastia liikmeks ning pärast Peeter I surma 1725. aastal ka riigivalitsejaks.

Noorus[muuda | muuda lähteteksti]

Katariina sündis Marta Elena Skawronska nime all ilmselt Latgale alal (tõenäoliselt Jēkabpilsis ehk Jakobstadtis), ent võimalik, et ka hoopis Kuramaal. Samuti on spekuleeritud nii tema leedu kui ka eesti päritolu üle, tõenäolisemalt oli ta siiski lätlane. Nooruses oli ta luteri kirikuõpetaja ja haritlase Ernst Glücki teenija, kellele Peeter I kinkis Eestis asuva Ahja mõisa.

Marta Elena Skawronska ja Venemaa[muuda | muuda lähteteksti]

1702. aastal tungis Põhjasõja käigus venemaa väejuht feldmarssal Boriss Šeremetjev Liivimaale ja pärast venelastele edukat Erastvere Hummuli lahingut tungis sügavale Liivimaale, kus laastas kohalikke mõisu ning jõudis välja kuni Marienburgini (tänapäeva Alūksneni), kus kindral Rudolph Felix Baueri vägede kätte sattus sõjavangi 16-aastane Marta, kelle kindral Bauer loovutas pärast feldmarssal Aleksandr Menšikovile.

Võimuletõus[muuda | muuda lähteteksti]

1724. aastal kroonis Peeter ta Venemaa keisrinnaks ja järgmisel aastal, pärast Peetri surma, õnnestus Katariinal kaardiväe abil troon endale haarata. Ta oli Venemaa esimene valitsev keisrinna kuni oma surmani 1727. Reaalselt tegeles riigiasjadega tema ja Peetri soosik Aleksandr Menšikov.

Valitsusaeg[muuda | muuda lähteteksti]

Välispoliitika[muuda | muuda lähteteksti]

Katariina I valitsemise ajal sõlmiti viitsekantsler Heinrich Johann Friedrich Ostermann eestvedamisel 1726. aastal Venemaa Keisririigi, Rootsi Kuningriigi, Austria ertshertsogkonna ja Hispaania (1726. aastal liitus ka Preisi kuningriik) riikide vahelise Viini Liidu leppe, mille alusel moodustus poliitiline liit vastkaaluks seni Euroopas valitsenud Suurbritannia kuningriigi ja Prantsusmaa liidule. Viini Liit võimaldas Venemaal luua oma poliitiliste huvide kaitseks riikide kaitsesüsteemi, ning võimaldas ka Venemaal väljuda senisest poliitilisest isolatsioonist, mille oli tinginud Peeter I sihitu välispoliitika[1].

Venemaa keisrinna Katariina I, 1725. aastal

Sisepoliitika[muuda | muuda lähteteksti]

Next.svg Pikemalt artiklis Ülemsalanõukogu.

Riigivalitsejana jäi kirjaoskamatu Katariina üsna tagaplaanile ja võim riigis koondus 1726. aasta veebruaris moodustatud ülemsalanõukogu kätte, mis koosnes püsivast 6–8 salanõunikust.

Järglased võimul[muuda | muuda lähteteksti]

1727. koostas 43-aastane Katariina I testamendi, mille alusel määras oma järglaseks troonil, Peeter I esimesest abielust poja tsareevitši Aleksei Petrovitši (1690–1718) poja Pjotr Aleksejevitši (1715–1730), kellele järgnesid troonipärimisõigusestes Peetri tütred teisest abielust Katariinaga Anna ja tema järglased; Jelizaveta ja tema järglased.

Troonile asuski 1727. aastal pärast Katariina surma 12-aastane Pjotr Aleksejevitš (Peeter II), kelle võimulolekul oli tegelikuks võimuks ülemsalanõukogu, mille koosseis aga muutus. Senini kõige suuremat võimu ülemsalanõukogu liikmetest omanud Menšikov, kes septembris 1727 vahistati (üritas oma võimu Katariina surma järel kindlustada) ja kogu perega Siberisse saadeti. Menšikovi kõrvaldamise järel jäi riigivõim jätkuvalt ülemsalanõukogu kätte, mis nüüd koosnes peamiselt kahe põlisaadliperekonna – Golitsõnide ja Dolgorukide – esindajatest, sinna kuulusid ebasoosingusse langenud Menšikovi asemel 4 vürsti Dolgorukide suguvõsast ning 2 Golitsõnit.

Aastal 1741 sai ka Katariina ja Peetri tütrest Jelizavetast Venemaa valitseja.

Isiklikku ja järglased[muuda | muuda lähteteksti]

Põhjasõja alguses, 1702. aastal Marienburgis, abiellus Marta Skawronska ühe Rootsi sõduri, Liivimaa aadlilipkonna rüütli Johan Krusega (Cruhs)[2] [3] (teistel andmetel perekonnanimeks Rabe või Trubach[4]), kes jäi aga peagi kadunuks. Ida-Läti vallutamise järel sattus ta venelaste kätte ja oli mitme sõjaväelase armuke. 1703. aastaks õnnestus tal jõuda vürst Aleksandr Menšikovi kaudu ka Peeter I soosingusse. Ta astus õigeusku ja sai uueks ristinimeks Katariina. Kuigi Katariina oli matslik ja harimatu, meeldis ta Peetrile ning 1712. aastal nad abiellusid.

Peeter I ja Katariinal oli 7 last:

  1. Anna Petrovna (17081728), kes abiellus Schleswig-Holstein-Gottorfi hertsogi Karl Friedrichiga (1700–1739), nende poeg Karl Peter Ulrich, hilisem Venemaa keiser (1762) Peeter III, oli Venemaa Holstein-Gottorp-Romanovite dünastia esimene liige;
  2. Jelizaveta Petrovna (17091762). Venemaa keisrinna (1741–1762), suri ametlike järglasteta ning pärandas Venemaa keisririigi trooni õepoeg Karl Peter Ulrichile;
  3. Natalja Petrovna (1713–1715);
  4. Margarita Petrovna (17141715);
  5. Pjotr Petrovitš (17151719);
  6. Pavel Petrovitš (1717);
  7. Natalja Petrovna (17181725).

Autasud[muuda | muuda lähteteksti]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]

Eelnev:
Peeter I
Venemaa keisrinna
17251727
Järgnev:
Peeter II