Karl Haushofer

Allikas: Vikipeedia
Karl Haushofer

Karl Ernst Haushofer (27. august 1869 München13. märts 1946 Hartschimmelhof) oli Saksa sõjaväelane, filosoof ja geopoliitik.

Haushoferi järgi on geopoliitika riigi geograafiline teadvus.

Haushofer propageeris BerliiniMoskvaTōkyō telge ja pidas valeks Venemaa ründamist.

Ta oli Adolf Hitleri asetäitja Rudolf Heßi õpetaja ja sõber, kuid ei pidanud ennast vaadetelt natsionaalsotsialistiks. Pärast Heßi lendu Inglismaale kaotas Haushofer 1941. aastal oma poliitilise mõju.

Mitu autorit on rõhutanud Haushoferi ja NSDAP liidrite vahelisi sidemeid[1]. Samuti on Haushoferi sidemeid Hitleriga nimetatud lähedaseks koostööks ajal, kui Hitler kirjutas raamatut "Mein Kampf". Haushofer eitas Hitleri abistamist raamatu kirjutamisel: ta saanud raamatu olemasolust teada alles siis, kui see trükki läinud oli. Kuid selles raamatus esineb hulgaliselt Haushoferi ideid, mis puudusid Hitleri varasemates kõnedes: eluruum, apelleerimine rahvuse eluala loomulikele piiridele, maa- ja merejõu tasakaalustamine ning sõjalise strateegia geograafiline analüüs.

Haushofer oli Hitlerile lojaalne ja tegi aeg-ajalt juudivastaseid märkusi, kuid tema juudivastasus polnud kuigi tugev: tema enese abikaasa oli pooleldi juut. Rassilisest ettemääratusest rohkem uskus ta sotsiaaldarvinismi. Haushofer ei astunud kunagi NSDAP liikmeks ja ütles välja oma lahkarvamusi parteiliiniga.

Haushofer oli lühikest aega Georgi Gurdžijevi õpilane, kelle juures ta õppis zen-budismi.

Haushoferi poeg Albrecht Haushofer oli segatud 20. juuli mässukatsesse ja hukati selle eest. Haushofer saadeti Dachau koonduslaagrisse, kus ta viibis 8 kuud, kuni kõik koonduslaagri vangid vabastati. Tema teine poeg Heinz Haushofer ja pojapoeg vangistati kaheks ja pooleks kuuks.

Kui 1946. aastal ilmusid välisajakirjanduses süüdistused, mille kohaselt oli Haushofer vastutav natsionaalsotsialistide ekspansioonipoliitika eest, sooritas 76-aastane teadlane koos oma naisega enesetapu.

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. Michael FitzGerald, "Storm Troopers of Satan" (Robert Hale, 1990); Michael FitzGerald, "Adolf Hitler: A Portrait" (Spellmount, 2006); James Webb, "The Occult Establishment" (Richard Drew, 1981); Dusty Sklar, "The Nazis and the Occult" (Dorset Press, 1977)