Geopoliitika

Allikas: Vikipeedia
Jump to navigation Jump to search

Geopoliitika (kr; ka poliitiline geograafia) on poliitiline õpetus maailma mõtestamisest mõjusfääride ehk “suurruumide” mõistetes. Geopoliitika järgi määravad riigi välispoliitikat geograafiline asukoht, majandussidemed ja loodusvarad (topograafia, rahvastik, iseseisev majandusvõimekus jne). Geopoliitikas iga suurriigi esindajad peavad enda piiride naaberriike oma eluliste huvide alaks. Geopoliitikas on tähtsad riikide liidud.

Geopoliitika ajaloost[muuda | muuda lähteteksti]

Geopoliitika mõiste võttis kasutusele Rudolf Kjellén. Geopoliitika rajajateks peetakse Friedrich Ratzelit ja Karl Haushoferit (Saksamaal), Ηalford J. Mackinderit (1861–1947; Inglismaal) ja Αlfred Thayer Mahanit (USA-s). Saksa keeles tähendas eluruumi (Lebensraum) vägivaldse laiendamise loomupärasuse põhjendamist. Need on vananenud käsitlused, sest ühiskonda ja riiki ei samastata enam organismiga.

Külma sõja järgsel ajal on geopoliitikaga mõtestatud üleilmseid poliitilisi muutusi 20. sajandi lõpul (Zbigniew Brzezinski, Samuel Huntington).

Kriitiline geopoliitika[muuda | muuda lähteteksti]

1980-ndatel tekkis USA-s kriitilise geopoliitika kontseptsioon, mõttemustri nihe positivismist konstruktsionismi. Geograafia pole enam lõplik tõde, vaid ühiselt loodud teadmiste vorm. Ruum ja maa-ala pole enam inimtegevuse passiivne vorm, vaid neid kasutatakse poliitilistel eesmärkidel. Mäed ja väinad pole strateegilised iseenesest, vaid ainult inimese tähenduse omistamisel. Kriitilise geopoliitika eesmärk on avastada maailmapoliitika põhjenduste ideoloogiline sisu ja määratleda seos kõigi osalejate huvidega.

Vene geopoliitika[muuda | muuda lähteteksti]

Geopoliitika taassünniga 21. sajandil Venes on seotud nn lähisvälismaa alusõpetusega (Sergei Karaganov), Vene euraasialiku olemuse selgitamisega (Aleksandr Dugin) ja Krimmi liidendamise (annekteerimise) õigustamisega (Vladimir Putin).

Keele tähtsus (geo)poliitikas[muuda | muuda lähteteksti]

Üleilmastumisel on riikidevahelistes suhetes ja välispoliitilistel läbirääkimistel keele kasutamine üha olulisem "geopoliitiline küsimus". Rahvastevahelises suhetes sõltub keele täpsusest rahvusvaheliste läbirääkimiste tulem.

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]