Karate 2020. aasta suveolümpiamängudel

Allikas: Vikipeedia
Olümpiarõngad
Olümpiarõngad
Karate
Karate

Karate 2020. aasta suveolümpiamängudel Tokyos Jaapanis toimub 31. juulist kuni 9. augustini

Karatevõistlused toimuvad esimest korda 2020. aasta olümpiamängude programmis, kus mehed ja naised võistlevad kata (harjutused) ja kumite (sparring) võistlustel Nippon Budokanil. Karatevõistlustel toimub kaheksa medaliala. Karate on osa 2020. aasta programmist kui üks viiest spordialast, mis lisatakse spetsiaalselt 2020. aastaks, aga mitte püsivaks spordialaks. Kavas on kaks karatevõistlust. Kumite on sparringuvõistlus ja sellel on kolm kaaluklassi meestele ja naistele. Kata on karates standardharjutus, mis sisaldab liigutusi võitluses kujuteldava vastase või vastastega ja selles on üks võistlus meestele ja naistele. Võistlejad valivad kata demonstreerimiseks 102 katat harjutuste seast, mida on tunnustanud Maailma Karate Föderatsioon. Võistlejatel pole lubatud turniiril sama katat kaks korda demonstreerida. Igal võistlusel on 10 osalejat.

Kumite olümpiavõistluse kolm kaaluklassi on kontrastiks viiele, mida tavaliselt kasutab Maailma Karate Föderatsioon (WKF). Kaks kõige kergemat (meestele kuni 60 kg ja kuni 67 kg, naistele kuni 50 kg ja kuni 55 kg) liidetakse olümpiakategooriateks meeste kuni 67 kg ja naiste kuni 55 kg. Keskmised kategooriad (mehed kuni 75 kg, naised kuni 61 kg) ei muutu, kaks kõige raskemat kategooriat (kuni 84 kg ja üle 84 kg meestel, kuni 68 kg ja üle 68 kg naistel) liidetakse üle 75 kg meestele ja üle 61 kg naistele .

Reeglid[muuda | muuda lähteteksti]

Nii kumite kui kata jaoks kehtivad WKF-i reeglid alates jaanuarist 2018. aastal. Jaanuaris 2019. aastal võeti kata jaoks vastu punktipõhine süsteem.

Kumite[muuda | muuda lähteteksti]

Kaks võistlejat asetsevad matistatud võistlusalal 8 m x 8 m vastamisi. Igas matšis võisteldakse 3 minutit, välja arvatud juhul, kui üks võistleja kogub kaheksa punkti rohkem kui tema vastane. Konkurent võidab, kui kogub kaheksa punkti rohkem kui vastane või kogudes rohkem punkte kui tema vastane määratud aja jooksul 3 minutiga. Muul puhul on võitja see, kes esimese punkti sai. Skoorimatu võistluse korral kuulutatakse võitja välja viie kohtuniku otsusega.

Hinded varieeruvad ühest kuni kolme punktini. Ippon 3 punkti, Waza-Ari 2 punkti ja Yuko 1 punkti.

Karistused jagunevad kahte kategooriasse. Kui mõlemas kategoorias saab 4 hoiatust, diskvalifitseeritakse võistleja. Võistleja võib diskvalifitseerida ka vähem kui 4 hoiatusega, kui tema lööki peetakse pahatahtlikuks teoks.

Kata[muuda | muuda lähteteksti]

Seitsmest kohtunikust igaüks hindab individuaalselt skaalal 5,0–10,0, vastavalt tehnika punktide ja sportlike punktide sammude kaupa 0,2. Iga rühma seitsmest punktiskoorist kaotatakse kaks kõrgeimat ja kaks madalaimat tulemust ning kõik ülejäänud hinded liidetakse lõpptulemuste moodustamiseks, mis on 70% tehniliste punktide ja 30% sportlike punktide kohta. Loosimise korral valivad võistlejad täiendava Kata valiku, mida hinnatakse.

Tehniliste punktide hindamiseks on 7 kriteeriumi: hoiakud, tehnikad, üleminekusuunised, ajastus, õige hingamine, jõu õige balanss ja vastavus. 3 sportliku punkti hindamiskriteeriumi on: tugevus, kiirus ja tasakaal.

Kvalifikatsioon[muuda | muuda lähteteksti]

2020. aasta suveolümpiamängudel on karate jaoks 80 kvalifikatsioonikohta. Ühest riigist võib osaleda kuni 8 sportlast (kuni neli meest ja neli naist), maksimaalselt üks sportlane igal võistlusel.

Kokkuvõte[muuda | muuda lähteteksti]

Igal võistlusel osaleb kümme sportlast järgmiselt:

  • 1 vastuvõtjariigist Jaapanist
  • 4 olümpiaalade edetabelis alates 6. aprillist 2020
  • 3 kvalifikatsiooniturniirilt
  • 2 mandriosa esindusest või kolmepoolse komisjoni kutselt

Kuna Maailma Karate Föderatsiooni (WKF) paremusjärjestus põhineb 2020. aasta olümpiamängudel kajastatud kolme kaaluklassi asemel viiel kaaluklassil, põhinevad mõned olümpiavõistlused kahe WKF-kaaluklassi kombinatsioonil. Sel juhul kvalifitseeruvad WKF-i kaks paremat kaaluklassi olümpia kaaluklassi (kokku 4). Kui olümpia kaaluklass vastab WKF-kaaluklassile, kvalifitseeruvad selle kaaluklassi 4 parimat.

Kvalifikatsiooniturniiril on samad kaaluklassid kui olümpia kaaluklassidel. Ainult riiklikud olümpiakomiteed, kes ei ole antud regiooni kaudu kvalifitseerunud, võivad sportlase kvalifikatsiooniturniirile siseneda. Olümpiamängudele pääsevad kvalifikatsiooniturniiril kolm parimat.

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]