Ragbi 2020. aasta suveolümpiamängudel

Allikas: Vikipeedia
Olümpiarõngad
Olümpiarõngad
ragbi-7
ragbi-7

Ragbi-7 2020. aasta suveolümpiamängudel Tokyos toimub 27. juulist kuni 1. augustini Tokyo staadionil. Turniiril võistleb 24 võistkondakonda (kaksteist nii meestele kui naisele).

Meeste ja naiste ragbi-7 võistlused toimuvad kuulsusrikkal Tokyo staadionil, mis oli 2019. aasta ragbi maailmameistrivõistluste võõrustaja. Meeste võistlused toimuvad 27.–29. juulil, naiste võistlused toimuvad 31. juulist 1. augustini.

Muutused[muuda | muuda lähteteksti]

Erinevalt 2016. aasta olümpiamängude ajakavale mängitakse meeste võistlust kõigepealt kolme päeva jooksul 27.–29. juulini, naiste võistlus toimub 31. juulist kuni 1. augustini ja kulmineerub kuldmedalimänguga superlaupäeval.

Igal võistluspäeval toimub kaks mängusessiooni. Hommikune sessioon saab alguse kell 9.00 ja kestab keskpäevani ning õhtune sessioon algab kell 16.30 ja lõpeb kell 19.00. Medalivõistlused toimuvad õhtustel sessioonidel.

Kvalifikatsioon[muuda | muuda lähteteksti]

2020. aasta suveolümpiamängudele kvalifitseerub ragbi-7 kaksteist võistkonda. Jaapan kvalifitseerub võistlustele automaatselt võõrustajana. 2018.–2019. aasta maailma ragbi-7 seeria neli parimat võistkondakonda kindlustavad oma koha olümpial. Pärast seda määratakse kvalifikatsioon iga mandri keskliidu esindaja poolt ja ülejäänud kvalifikatsioonikohad määratakse kindlaks rahvusvahelise ragbi-7 turniiri kaudu.

Ülevaade[muuda | muuda lähteteksti]

Ragbi eesmärk on ovaalse kujuga palli edastamine väravajoonele, mis asub vastasmeeskonna väljaku lõpus, et selle eest punkte teenida. See saavutatakse palliga joostes mööda väljakut ja seda lüües. Ragbi erineb teistest pallispordialadest selle poolest, et pall tuleb mängijate vahel edasi viia vastase väravajoone suunas liikudes. Suur osa spordiala atraktiivsusest seisneb mängijate kiires koosmängus ja täielikus pühendumuses.

Ragbit (viieteistkümne mängijaga) mängiti Pariisis 1900. aastal, Londonis 1908. aastal, Antwerpenis 1920. aastal ja Pariisis 1924. aastal ainult meeste võistkondadega, pärast mida tuli pikk eemalviibimine, kuni ragbi naasis Rio de Janeiro 2016 mängudel seitsme mängija formaadis. Esmakordselt korraldati Rio de Janeiros ka naiste võistlus.

Erinevalt viieteistkümne mängijaga mängust, mis koosneb kahest 40-minutilisest poolajast, on olümpiamängude ragbi-7 mängu kestus aga piiratud 2 korda 7 minutiga ja minutilise poolajapausiga. Lõppmängud kestavad 2 korda 10 minutit ja kahe minutilise poolajaga. Sel viisil saab ühe või mitme päeva jooksul korraldada ragbi-7 turniirid. Ründaval meeskonnal on eelis ja punkte kogutakse sagedamini sama väljaku suurusega mängijate arvu vähenemise tõttu.

Võistkonnad koosnevad kolmest eelseisvast ja neljast tagumisest mängijast ning iga võistkond võib mängu ajal nimetada kuni viis asendajat. Kõik ragbi-7 mängijad peavad olema osavad nii rünnakus kui ka kaitses, suutma kiiresti joosta, täpselt mööda pääsema ja tõhusalt võitlema, et vastase jooksja maapinnale suruda.

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]