Lauatennis 2020. aasta suveolümpiamängudel

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Olümpiarõngad
Lauatennis

Lauatennis 2020. aasta suveolümpiamängudel toimub 25. juulist kuni 7. augustini Tokyos Jaapanis. Lauatennises osaleb 172 lauatennisiti (meeste ja naiste vahel võrdselt jaotatud), kes võistlevad nii üksik- kui ka võistkondlikel võistlustel, aga ka uuel segapaarismängude segavõistlusel. Lauatennis on suveolümpiamängudel esinenud kaheksal varasemal korral, alustades 1988. aasta Souli suveolümpiamängudest.

Lauatennis on jõudnud kaugele oma 19. sajandi lõpust pärit õhtusöögijärgse mängu kaudu, mida mängisid kõrgema klassi inglise perekonnad. Rohkem kui sajand hiljem on lauatennises rohkem harrastusmängijaid kui ühelgi teisel spordialal ning olümpiamängude võistlus on hingemattev vaatemäng.

Legendi kohaselt kasutasid esimesed mängijad pallidena sigarikarpide kaani ja šampanjapudeli ümardatud korki. Lauatennise vanamoodsad nimed hõlmavad „ping-pong”, „whiff waff” ja „flim flam”, mis peegeldavad löödava palli kõla. Täna mängitakse mängu keerukate reketitega, mis koosnevad mõlemalt poolt kummiga kaetud liimpuidust ja vaid 2,7 g kaaluva õõnes plastist palliga.

Kuni 20. sajandi keskpaigani domineerisid lauatennises Kesk-Euroopa riigid, nagu Ungari, Tšehhi, Austria ja Saksamaa. Pärast lauatennise liitumist olümpiaprogrammiga 1988. aastal on Hiina võitnud 32 kuldmedalist 28.

Ainus Euroopa olümpia kuldmedalist on seni olnud legendaarne Rootsi mängija Jan-Ove Waldner. Hüüdnimega "Lauatennise Mozart" võitis Waldner meeste üksikmängu Barcelona 1992. aasta suveolümpiamängudel.

Hiinlane Ma Long lisas meeste üksikmängu kulla ja võistkondliku kulla Rio de Janeiro 2016. aasta mängudel oma neli aastat varem Londonis saadud meeskonna tiitlile. Ding Ning saavutas sama naiste võistlustel. Hiina mängijad peaksid Tokyos taas domineerima, kuid jaapanlaste lootused on suured. Jun Mizutani võttis meeste üksikmängus Rio de Janeiros pronksi ja said võistkondlikel võistlustel meeste hõbe- ja naiste pronksmedalid.

Kvalifikatsioon[muuda | muuda lähteteksti]

Korraldava riigina on Jaapanil automaatselt kvalifitseerinud kuus sportlast; kolmest mehest ja naisest koosnev võistkond, kus nad võistlevad nii üksikmängus kui ka segapaarismängude võistkonnas.

Võistkondlikele võistlustele kvalifitseerub 16 võistkonda. Igal mandril (kusjuures ameeriklased jagunevad ITTF-i võistluseks Põhja-Ameerikasse ja Lõuna-Ameerikasse) oli üks võistkondade kvalifitseerumise võistlus. Üheksa võistkonda kvalifitseeruvad läbi maailma kvalifikatsioonivõistluse.

Segapaarismängudes kvalifitseerub ka 16 paari. Igal mandril (kusjuures ameeriklased jagunevad ITTF-i võistluseks Põhja-Ameerikasse ja Lõuna-Ameerikasse) oli segapaari kvalifikatsiooniturniir. Neli võistkonda kvalifitseeruvad 2019. aasta maailmaturniiri finaalturniirilt ja viis võistkonda läbi World Tour 2020. aasta finaali. Ka Jaapanile on tagatud koht. Kui riigil on nii segapaar kui ka võistkond, kes kvalifitseerub ühest või mõlemast soost, peab paarismängija kuuluma oma soost võistkonda.

Üksikmängude võistluste jaoks kvalifitseerub 64–70 individuaalset mängijat. Iga kvalifitseeritud võistkonnaga riik võib individuaalsel võistlusel osaleda selle meeskonna kahe liikmega. Kontinentaalsete meistrivõistluste kaudu antakse 22 kvoodikohta üksikmängijatele, kes esindavad riiki ilma kvalifitseeritud võistkonnata. Seal toimub üks kolmepoolse komisjoni kutsekoht. Ülejäänud 172 kvoodikohast täidetakse üksikmängude kvalifikatsiooniturniiril (vähemalt kaks ja mitte rohkem kui kaheksa kvalifikatsiooni) ja seejärel ITTF-i maailma edetabeli alusel.

Võistluste ajakava[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]