Mine sisu juurde

Surfamine 2020. aasta suveolümpiamängudel

Allikas: Vikipeedia
Olümpiarõngad
Olümpiarõngad
Surfamine
Surfamine

Surfamine 2020. aasta suveolümpiamängudel Tokyos Jaapanis toimus 26. juulist 2. augustini 2020. Maailma tippsurfarid tähistavad oma spordi olümpiadebüüti, konkureerides Jaapani Vaikse ookeani rannikul.

Surfamine on üks viiest Tokyo 2020. aasta olümpiamängude korralduskomitee pakutud täiendavast spordialast, et tuua olümpiaprogrammi nooruslikumaid ja elujõulisemaid võistlusi ning kultuuri. 2016. aastal kiitis selle kaasamise heaks Rahvusvaheline Olümpiakomitee.

Surfamine kui spordiala jaguneb laias laastus vastavalt kasutatava lainelaua suurusele ja tüübile. Pikk lainelaud on umbes 2,7 m (üheksa jalga) pikk ja ujuvam kui lühilaud, mis ilmus esimest korda 1970. aasta paiku ja on umbes 1,8 m (6 jalga) pikk. Lühikesel lainelaual on terav ots, mis aitab pöörata, on kiiremini manööverdatav ja kaldub olema vastuvõtlik dünaamilisematele tehnikatele. Lühikest lainelauda kasutatakse Tokyo 2020. aasta olümpiamängudel, kus eraldi võistlustel võistlevad 20 meest ja 20 naist.

Võistluste formaat[muuda | muuda lähteteksti]

Olümpiavõistlustel edeneb võistlus eel- ja põhivoorude kaudu, mis viivad lõpuks kuldmedali ja pronksmedali matšideni. Eelvoorudes toimub võistlus nelja võistleja vahel ning põhiringides toimub kahevõistlus, kus võitja liigub järgmisele ringile ja kaotaja elimineeritakse.

Konkurentsi struktuur[muuda | muuda lähteteksti]

Eelvõistluse kaks paremat pääsevad järgmisesse ringi. Iga voor kestab 20 kuni 25 minutit, kasutades nende kahte parimat tulemust.

Korraga võib lainega surfata ainult üks surfaja. Kasutades tavalist surfamise reeglit, kus tipule kõige lähemal asuval surfaril on eesõigus. Mis tahes sekkumine teekonnal õigustatud surfarisse võib kaasa tuua karistuse ja põhjustada punktide mahaarvamise.

Kohtunikekogu määrab iga surfaja jõudluse lainest lainele, punktisummat saab ühe kümnendkoha täpsusega üks kuni kümme (näiteks 8.51). Hinded põhinevad teostatavate manöövrite raskusel. See hõlmab iga manöövri kiirust, võimsust ja voolu.

Kvalifikatsioon[muuda | muuda lähteteksti]

Kvoodikohti eraldatakse sportlastele järgmistel võistlustel:

  • Võõrustajariik: Jaapanile kui korraldajale riigile eraldatakse 1 koht nii meeste kui ka naiste võistlusel. Kui vähemalt üks Jaapani surfaja on teeninud kvalifikatsioonikoha teiste võistluste kaudu, jaotatakse vastuvõtva riigi koht (kohad) ümber 2020. aasta surfamängudel järgmisele kõrgeima asetusega sportlasele.
  • 2019. aasta Surfiliiga maailmameistrivõistlused – 10 kõrgeima asetusega meest ja 8 kõrgeima asetusega naist saavad kvoodikohad.
  • 2019. aasta Rahvusvahelise Surfaliidu maailma surfamismängud – kvoodikoha saavad iga mandri, välja arvatud ameerika, parimad finišeerijad.
  • 2019. aasta Pan-Ameerika mängud – meeste ja naiste võistluste parim surfaja saab kvoodikoha.
  • Rahvusvahelise Surfaliidu 2020. aasta maailma surfamismängud – 4 parimat meest ja 6 naist saavad kvoodikohad. Kui mõnel riigil kvalifitseerub rohkem kui maksimaalne sportlaste arv, on ülimuslikud 2020. aasta Rahvusvaheline Surfaliidu surfamismängud ja kõik 2019. aastast teenitud kohad antakse üle järgmisele kõrgeima asetusega sportlasele.

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]