Korvpall 2020. aasta suveolümpiamängudel

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Olümpiarõngad
Korvpall
3x3

Korvpallivõistlused 2020. aasta suveolümpiamängudel Tōkyōs peetakse 25. juulist kuni 9. augustini. Mängud toimuvad Tōkyōs Aomi linna spordipargis.

Korvpallis võisteldakse neljale medalikomplektile. Toimuvad nii meestele kui naistele klassikaline korvpalli võistkondlik turniir 12 võistkonnaga. Võistluspaigaks on Saitama superstaadion samanimelises Saitama linnas. Lisaks korraldatakse olümpiamängudel esmakordselt meeste ja naiste võistlus korvpallis 3x3 versioonis, kus osaleb 8 võistkonda.

Kvalifikatsioon[muuda | muuda lähteteksti]

Meeste korvpalliturniiri kvalifikatsioon toimub 2019.–2020. aastal ning kõigil viiel FIBA (Rahvusvaheline Korvpalliliit) tsoonil on oodata esindatust korvpallivõistlustel. Jaapan kui korraldaja kvalifitseerub otse. Esimene kvalifikatsiooniturniir oli 2019. aasta FIBA korvpalli maailmameistrivõistlused, kus seitse võistkonda kvalifitseerus olümpiale. Need seitse olid Nigeeria, Argentina, USA, Iraan, Prantsusmaa, Hispaania ja Austraalia. Järgmised FIBA korvpallimaailma 16 paremat võistkonda, kes ei pääsenud otse olümpiale, koos 2 valitud meeskonnaga neljast FIBA regioonist või 24 võistkonnaga, osalevad neljal eraldi wild card turniiril, mis määravad neli viimast võistkonda, kes mängivad olümpial.

Naiste korvpalliturniiril kvalifitseeruvad automaatselt Jaapan (võõrustajariik) ja 2018. aasta maailmameistrivõistluste võitja USA. Kümme ülejäänud kohta jagatakse pärast nelja kvalifikatsiooniturniiri.

Mõlemal 3x3 turniiril osaleb kaheksa võistkonda. Vastuvõtva riigina on Jaapanile tagatud kvoodikoht ainult meestele või naistele, sõltuvalt sellest, milline võistkond on kõrgemal kohal. Ülejäänud kohad on avatud kvalifikatsiooniks, mis on mõlemale soole sama. Olümpiaturniirile kvalifitseeruvad maailma edetabeli kolm või neli kõrgeima kohaga riiki alates 1. novembrist 2019, maksimaalselt kaks võistkonda mandri kohta. Lisaks kvalifitseeruvad kolm riiki mängudele olümpiamängude kvalifikatsiooniturniiri kaudu märtsis 2020. Viimasel turniiril on võimalik osaleda ainult selle turniiri võõrustajariigis ja viiel kõrgeima kohaga riigil, kes ei ole korvpalliturniiri kahel eelmisel korral osalenud (sealhulgas võõrustajariik Jaapan, kui see pole veel kvalifitseerunud).

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]