Vibulaskmine 2020. aasta suveolümpiamängudel

Allikas: Vikipeedia
olümpiarõngad
olümpiarõngad
vibulaskmine
vibulaskmine

Vibulaskmine 2020. aasta suveolümpiamängudel Tokyos toimub 24. juulist kuni 1. augustini. Vibulaskmises jagatakse välja 5 kompleksi medaleid, kus 2 ala on nii meestele kui ka naistele ja üks on segavõistkondlik.

Kvalifikatsioon[muuda | muuda lähteteksti]

2020. aasta suveolümpiamängudel on vibulaskmiseks saadaval 128 kvalifikatsioonikohta: 64 meestele ja 64 naistele. Maailma Vibulaskmise Föderatsioon avaldas Tokyo olümpiamängude kvalifikatsioonistandardid märtsis 2018. aastal.

Igal rahvuslikul olümpiakomiteel on võimalus osaleda maksimaalselt kuue sportlasega, kolm soo kohta. Riigid, kus kvalifitseeruvad võistkonnadkonnad teatud soo järgi, saavad saata võistkonnavõistlusele kolmeliikmelise meeskonna ja lasta ka igal liikmel võistelda individuaalselt. Võistkondlikke kohti on igas soos 12, seega saab meeskonna kvalifikatsiooni kaudu 36 isikut. Kõik muud riigid võivad individuaalsete võistluste eest teenida maksimaalselt ühe kvoodi ühe soo kohta.

Jaapanile kui korraldaja riigile on reserveeritud kuus kohta ja veel neli kohta otsustab kolmepoolne komisjon. Seejärel eraldatakse ülejäänud 118 kohta kvalifikatsiooniprotsessi kaudu, milles vibulaskjad teenivad kvoodikohad oma vastavatele riikidele, ehkki mitte tingimata iseendale.

Segavõistkondade 2020. aasta mängude eel pole kvalifikatsiooniprotsessi. Selle asemel toimub selle sündmuse kvalifikatsioon mängude alguses peetavate edetabelivoorude kaudu. Igal riigil, kus on kvalifitseerinud vähemalt ühe mehe ja ühe naisega, liidetakse edetabeli voorus selle riigi parima punkti saanud mehe ja naiskonna parim tulemus; 16 parimat riiki kvalifitseeruvad segavõistkondade võistlusele.

Võistluse formaat[muuda | muuda lähteteksti]

Viiel võistlusel võistles kokku 128 sportlast: meeste individuaalne, naiste individuaalne, meeste võistkond, naiste võistkond ja segavõistkond. Segavõistkondade võistlus on uus ala 2020. aasta OM-il .

Kõik viis võistlust on korduv vibulaskmise võistlus, mis toimuvad Maailma Vibulaskmise Föderatsiooni kinnitatud 70-meetrisel distantsil ja reeglite alusel. Võistlus algab esialgse edetabelivooruga, milles osaleb 64 mõlemast soost vibulaskjat. Iga vibulaskur laseb vastavalt tulemusele kokku 72 noolt, mille järel selgub 1–64 vahemikus paremus.

Edetabeli vooru kasutatakse ka meeste ja naiste võistkondade 1.–12. koha selgitamiseks, liites iga meeskonna liikme individuaalsed punktid. Lisaks selgub edetabeli voorus 16 paari, kes kvalifitseeruvad segavõistkondade võistlusele (riigi jaoks, kus võistlevad nii mehed kui naised, meeste parim tulemus ja naiste parim tulemus liidetakse).

Igal turniiril toimub individuaalvõistlus, välja arvatud poolfinaali kaotajad, kes selgitavad pronksmedali võitja.

Individuaalne võistlus[muuda | muuda lähteteksti]

Individuaalvõistlustel osalevad kõik 64 võistlejat algul paremusjärjestuse selgitamise nimel, kus selguvad kohad 1–64. Iga sportlane laseb märklauda 72 noolt, saavutades nii üldjärjestuses vastavalt tulemusele oma koha. Seejärel võitlevad 64 laskurit paaridena – kaks ja kaks – number 1 numbri 64 vastu, number 2 numbri 63 vastu ja nii edasi. 32 võitjat võitlevad siis uuesti kahe ja kahega ning sellised võistlused jätkuvad kaheksandikfinaali, veerandfinaali, poolfinaali, pronksimatši ja finaalini välja. Individuaalne vibulaskmine on oluline ka järgnevate võistkondlike võistluste, aga ka segavõistkondade võistluste jaoks, kus vibu laskmine määrab 12 võistkonda, kes kvalifitseeruvad turniiril edasi.

Meeste ja naiste võistkondade võistlus[muuda | muuda lähteteksti]

Segavõistkonna võistlus[muuda | muuda lähteteksti]