Kaido Höövelson

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Kaido Höövelson
Baruto Kaito 2008 May.jpg
Kaido Höövelson (2008)
Isikuandmed
Sünniaeg 5. november 1984 (37-aastane)
Sünnikoht Väike-Maarja, Eesti
Pikkus 199 cm
Kaal 188 kg
XIV Riigikogu liige
Ametis
Ametisse asumise aeg
4. aprill 2019
Isikuandmed
Erakond Eesti Keskerakond (2018–)
Autasud Loend
Sportlaskarjäär
Spordiala sumo
Spordiklubi Mihogaseki (2004–2006)
Onoe (2006–2013)
Medalid
1 (Makuuchi)
3 (Jūryō)
1 (Makushita)
1 (Jonidan)
1 (Jonokuchi)

Kaido Höövelson (maadlejanimi Jaapanis Baruto Kaito 把瑠都 凱斗; sündis 5. novembril 1984 Väike-Maarjas[1]) on eesti poliitik ja endine sumomaadleja. Ta on esimene eestlasest sumomaadleja, kes pääses elukutseliseks sumomaadlejaks Jaapanis.

Ta sai sekitori'ks 2005. aasta septembriturniiri (aki-basho) eel, kuid pidi katkestama novembriturniiri pimesoolepõletiku tõttu ja langes tagasi makushita-liigasse. 2007. aasta novembrist võistles taas makuuchi's. 31. märtsist 2010 tõusis ta ōzeki tasemele. Ta kaotas ōzeki tiitli 2012. aasta lõpus pärast vigastusest tingitud turniiri katkestamist. Püsiva põlvevigastuse tõttu otsustas ta 11. septembril 2013 sportlaskarjäärist loobuda.[2][3]

2015. aasta lõpus hakkas ta võistlema sportlikus vabavõitluses.[4]

Elulugu[muuda | muuda lähteteksti]

Väike-Maarjas Lääne-Virumaal sündinud Höövelson kasvas üles Laekvere vallas Rohu külas. Ta ise on ennast iseloomustanud eelkõige maapoisina.[1]

Ta õppis algul Rahkla algkoolis, hiljem Laekvere Põhikoolis ning Tallinnas Audentese spordikoolis. Kooliajal harrastas Höövelson korvpalli, kuid kaalu kasvades oli sunnitud sellest loobuma. Nii tärkas temas huvi judo ja hiljem sumo vastu. 2000. aastal astus Höövelson Vinni spordiklubisse Sakura.[1]

2004. aastal kutsus Rahvusvahelise Sumoföderatsiooni president Hidetoshi Tanaka Kaido Höövelsoni ja Ott Juurika Jaapanisse elukutseliseks sumomaadlejaks. Höövelsoni koduklubiks sai Mihogasekibeya, maadlejanimeks (shikona) Baruto – 'Läänemeri (Balti meri)'.[1]

Höövelson on pälvinud hõbe- ja pronksmedaleid Eesti noorte ja juunioride meistrivõistlustelt judos ning kuldmedaleid Soome lahtistelt, Põhjamaade ja ametiühingute Euroopa meistrivõistlustelt sumos.

Pikaajalised tulevikuplaanid on Höövelson sidunud lihakarja kasvatamisega Kopli talus Laekvere vallas.[1]

Sportlaskarjääri vältel on Kaido Höövelsonist ilmunud arvukalt artikleid Eesti, Jaapani jt maade ajakirjanduses. 2009. aastal valmis režissöör Artur Talvikul temast dokumentaalfilm "Baruto - tõlkes kaduma läinud", mille levitamine on praegu piiratud.

2006. aasta[muuda | muuda lähteteksti]

Baruto võitis turniiri makushita-liigas jaanuaris 2006 ja tõusis märtsi turniiritabelis tagasi jūryō-liigasse (ida 11. positsioon). Ta tuli ülekaalukalt märtsiturniiri võitjaks võites kõik matšid ja pääses maadlema maikuus kõrgliiga esimeses divisjonis makuuchi's positsioonil lääne maegashira 11.

Maiturniiril tuli ta skooriga 11:4 makuuchi's kolmandaks, mis kindlustas talle tõusu järgmises turniiritabelis. Tema elukutselise sumomaadleja karjääri võitude-kaotuste suhe pärast 2006. aasta maiturniiri oli 85:17.

Juuliturniiril Nagoyas võitis ta 15st kohtumisest 9 ja kaotas 6. Selle tulemusega kindlustas ta edasise tõusu edetabelis.

Septembri banzukes [1] paiknes ta ida maegashira 1. positsioonil, mis on maegashira kõrgeim positsioon (üldpingereas 11. koht). Ta alustas turniiri nelja võidu ja viie kaotusega. Septembriturniiril kohtus ta esimest korda turniiri käigus yokozuna Asashōryūga, kellelt tuli vastu võtta kaotus. Kümnendas kohtumises Miyabiyamaga vigastas ta kukkudes põlve ja oli sunnitud turniiri katkestama.

Novembriturniiril võistles ta lääne maegashira 6. positsioonil ning kogus 10 võitu ja 5 kaotust.

2007. aasta[muuda | muuda lähteteksti]

Põlvevigastuse tõttu pidi Baruto pooleli jätma jaanuariturniiri ning jättis vahele märtsiturniiri. Maikuu turniiritabelis langes ta seetõttu tagasi jūryō-liigasse, asudes lääne 11. positsioonil. Natsu-bashot alustas Baruto 6 võiduga 6 kohtumisest, seitsmendas kohtumises tuli esimene kaotus. Ta kindlustas endale turniirivõidu 13. päeval, olles võitnud 13 kohtumisest 12. Ta võitis ka viimased kohtumised ning lõpetas turniiri tulemusega 14-1, mis kindlustas talle tõusu makuuchisse. Juuli banzukes asub ta ida maegashira 14. positsioonil. Juuliturniiril vigastas ta juba esimeses kohtumises taas põlve ja oli sunnitud katkestama. Septembri banzukes võistles ta jūryō lääne divisjoni 9. positsioonil. Ta võitis juba kolmandat korda jūryō-liiga (tulemusega 13-2) ning pääses järgmisel turniiril võistlema makuuchis, võisteldes lääne maegashira 16. positsioonil. Novembriturniiri alustas ta viie võiduga, kuid kaotas seejärel 2 kohtumist järjest. Järgmised 5 kohtumist ta võitis, kuid kaotas siis veel kaks korda ning lõpetas turniiri võiduga. Kokkuvõttes jagas ta aasta viimasel turniiril tulemusega 11-4 2.-3. kohta ōzeki Kotomitsukiga.

2008. aasta[muuda | muuda lähteteksti]

Aasta esimest turniiri alustas Baruto ida maegashira 6. positsioonil kahe kaotusega. Järgnenud matšides suutis ta end koguda, kuid pidi turniiri lõpetama makekoshi-ga, (7 võitu ja 8 kaotust). Teisel turniiril võistles ta ida maegashira 7. positsioonil ning kogus 12 võitu ja 3 kaotust ning tuli jagatud teisele kohale yokozuna Asashōryū järel. Südika esinemise eest pälvis ta kolmandat korda kantō-shō-auhinna. Maiturniiri alustas Baruto kolme kaotusega, neist 2 yokozunadele. Turniir lõppes talle 5 võidu ja 10 kaotusega. Juuli turniiritabelis paiknes Baruto lääne maegashira 5. positsioonil. Ta kogus 10 võitu ja 5 kaotust. Septembri banzukes tõusis ta esmakordselt positsioonile komusubi. Septembriturniiri alustas Baruto 7 kaotuse ja 2 võiduga, kuid sai seejärel 6 võitu järjest lõpetades turniiri tulemusega 8:7. See tähendas tõusu järgmises turniiritabelis sekiwake positsioonile. Novembriturniiri lõpetas Baruto tulemusega 9:6.

2009. aasta[muuda | muuda lähteteksti]

Baruto 2009. aastal

Aasta avaturniiri hatsu-bashō'd alustas Baruto 6 võiduga, alistades sealhulgas 2 edetabelis endast kõrgemal asuvat ōzeki't. Turniiri lõpetas ta 9 võidu ja 6 kaotusega. Märtsiturniiril säilitas ta ida sekiwake positsiooni lõpptulemusega 8 võitu ja 7 kaotust. Järgmisel turniiril võitis ta vaid 4 matši ja pidi kaotuse vastu võtma 11 korral. Seetõttu langes ta turniiritabelis lääne maegashira 3. positsioonile. Juulis toimunud Nagoya-bashō lõpetas ta 11 võidu ja 4 kaotusega, mis tõstis ta komusubi'ks järgmises turniiritabelis. Septembriturniiril võitis ta 15 kohtumisest 12 ja saavutas üldkokkuvõttes 3. koha. Ta kaotas mõlemale yokozuna'le, kuid võitis kõiki ōzeki'sid. Selle eest pälvis ta oma neljanda kantō-shō-auhinna. Aasta viimase turniiri lõpetas Baruto tulemusega 9:6.

2010. aasta[muuda | muuda lähteteksti]

Jaanuariturniiril õnnestus Barutol esimest korda alistada yokozuna Hakuhō, kes oli püsinud võitmatuna alates 19. septembrist 2009.

Märtsiturniiril võitles Baruto välja 14 võitu ja ühe kaotuse. Ainus kaotus tuli vastu võtta turniiri 11. päeval hilisemalt turniirivõitjalt ja ainsalt yokozuna'lt Hakuhōlt.

31. märtsil 2010 anti Barutole järgmiseks turniiriks ōzeki tiitel.

Juuli algul tõusis ta Jaapani Sumoliidu avaldatud reitingutabelis (banzuke) yokozuna Hakuhō järel teisele positsioonile. [5]

2012. aasta[muuda | muuda lähteteksti]

Jaanuaris saavutas Baruto oma esimese turniirivõidu makuuchi's. Ta kogus 14 võitu ja 1 kaotuse, kaotades vaid viimasel päeval Hakuhōle. Ühtlasi nimetati ta yokozuna kandidaadiks.

Poliitikukarjäär[muuda | muuda lähteteksti]

7. septembril 2018 teatas Höövelson, et astus Keskerakonda ning kandideerib 2019. aasta Riigikogu valimistel. Ta kandideeris valimisringkonnas nr 4 ning sai 642 häält.[6] Ta sai Riigikogu liikmeks Vladimir Arhipovi asendusliikmena.

Tunnustus[muuda | muuda lähteteksti]

Eluloofilm ja -raamat[muuda | muuda lähteteksti]

Tsitaate[muuda | muuda lähteteksti]

"Mulle meeldib looduses. Kui peaksin valima Egiptuse reisi ja metsa seenele mineku vahel, siis valiksin seenelkäigu."[1]

"Olgu siin nii sitt elu kui tahes, sünnimaa on ikka sünnimaa. Isamaa on isamaa. Ei taha mina sinna välismaale jääda. /---/ Ma mõtlen mõnikord, et kui Jaapanist ära tulen, ega ma siis enam välismaale turismireisilegi ei kipu."[1]

"Maapoiss ma olin ja eks ma siia tagasi tulen, ma ei ole mõlgutanud mõtteid jääda Jaapanisse või hakata linnas elama. /---/ Maaelu on mõnus ja tore. Tööd ma ei karda. Mulle meeldib maaelu rahu."[1]

"Elame ühes väikses riigis, miks me liigitame eestlased ja venelased siiamaani? See on minu jaoks naljakoht, ei ole sellest siiamaani aru saanud. Täpselt sama on passidega. Ühtedel on ikka hallid passid. Oleme peaaegu 30 aastat olnud iseseisvad. Siiamaani hallid passid. Minu mõistus saab otsa, miks me seda siiani teinud pole."[10]

Isiklikku[muuda | muuda lähteteksti]

Valgetähe 3. klassi teenetemärgi üleandmine Barutole 2012. aastal

Kaido Höövelson on 199 cm pikk ja kaalub 188 kg. [11]

20. veebruaril 2009 abiellus ta Jelena Tregubovaga.[12]

Tema õde Pille Pudel[13] ja poolvend Meelis Höövelson[14] on samuti sumomaadlejad.

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]

Meedias