Asashōryū

Allikas: Vikipeedia
Asashōryū Akinori

Asashōryū Akinori (jaapani 朝青龍 明徳, Asashōryū Akinori, sünninimega Dolgorsüren Dagvadordž (Долгорсүрэн Дагвадорж) 27. september 1980 Ulaanbaataris) on endine Mongoolia elukutseline sumomaadleja.

Ta on esimene Mongoolia sumomaadleja (rikishi), kes on saavutanud kõrgeima profisumo taseme ja saanud yokozuna'ks.

Ta alustas suhteliselt kergena: kaalus 2001. aastal 129 kg, 2002 131 kg ja 2004 140 kg. 2010. aastal oli tema võistluskaal 154 kg, mis on siiski suhteliselt kerge.

2002. aasta jaanuariturniiri võitis ta täiseduga 15:0, olles esimene sumomaadleja pärast 1996. aastat, kes seda suutnud. Kohe märtsis saavutas ta teise 15:0 võidu, püstitades kõigi aegade rekordi 35 järjestikuse võiduga.

2005. aastal püstitas ta kolm rekordit:

  • esimesena profisumo ajaloos saavutas suure slämmi: võitis kõik 6 Hon-Basho turniiri;
  • saavutas 90 kohtumisest 84 võitu
  • novembris saavutatud turniirivõit oli talle seitsmes järjestikune. (Senine rekordiomanik Taiho oli võitnud kahel korral 6 turniiri järjest, kuid mitte samal kalendriaastal).

Teised maadlejad ei tahtnud temaga eriti treenida, kuna ta vigastas treeningutel korduvalt tahtmatult sparringupartnereid.

Detsembris 2002 Asashōryū Akinori abiellus, kuid ametlik pulmatseremoonia peeti alles augustis 2004. Tema abikaasa on samuti mongol.

Asashōryū Akinori on tekitanud pahameelt fännide hulgas mitte ainult sellega, et on välismaalane, vaid ka enda pildistada laskmisega euroopalikus ülikonnas ja Jaapani kodakondsuse võtmisest keeldumisega.

2010. aasta jaanuaris toimunud turniiri ajal, mille ta lõpuks võitis, käis ta pärast kuuendat võistluspäeva baaris, kus sattus purjutades kaklusse. Ta sai Jaapani Sumoliidult range hoiatuse joomise ja ebaväärika käitumise eest. 4. veebruaril teatas Asashōryū, et lõpetab sumokarjääri.

Karjääri jooksul saavutas ta kõrgeimas sumoliigas 25 turniirivõitu. See on kõigi aegade neljas tulemus Hakuhō (45) Taihō (32) ja Chiyonofuji (31) järel.

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]