Jane Fonda

Allikas: Vikipeedia
Jane Seymour Fonda
Ms. magazine Cover - Winter 2006.jpg
Jane Fonda, 2006
Sünniaeg 21. detsember 1937 (80-aastane)
Sünnikoht New York, USA
Tegev 1959. aastast

Jane Seymour Fonda (sündinud 21. detsembril 1937 New Yorgis) on kahe filmiauhinnaga Oscar pärjatud USA filminäitleja, poliitiline aktivist, rahvusvaheline seksisümbol, aeroobika õpetaja, kulinaariateemalise raamatu autor ja naisõiguslane.

Biograafia[muuda | muuda lähteteksti]

Aastal 1937 New Yorgis sündinud Jane Fonda ei tundnud puudust millestki peale perekonnaõnne. Isa oli harva kodus, nõrganärvilist ema Francest veeti ühest kliinikust teise. Kui Jane oli 12-aastane, sooritas ema enesetapu. Teismelise neiu suhe isaga muutus keeruliseks ja hirmusegaseks. Ta on hiljem väitnud: "Kartsin isa kohutavalt ning püüdsin mitte teha asju, mida ta heaks ei kiida. Tahtsin nii väga, et ta minuga rahule jääks. Meil vennaga tuli elada perfektsionistist isa kehtestatud normide järgi."

Neiupõlves oli Jane enda meelest kohmakas, priske ja õudselt tagasihoidlik. Lohutust püüdis tüdruk leida söömises, millest tekkis pikaks ajaks lausa hullus. Jane on hiljem tunnistanud, et proovis omal ajal rohkesti ravimeid, et vähendada söögihimu ja hoida kehakaalu normis ning võidelda üleväsimuse ja unepuuduse üle. Hiljem leidis ta tablettidele alternatiivi tantsimise näol. Veelgi hiljem hakkas ta tegelema aeroobikaga.

Järgnesid rahutud Pariisi-aastad noorte kunstiinimeste seas, lühikesed maalikunstiõpinguid ja populaarsete öölokaalide külastamised.

Karjäär[muuda | muuda lähteteksti]

Oma näitlejadebüüdi tegi Jane 1954. aastal oma isa kõrval Omaha näiteringis. Seejärel asus Jane õppima kuulsas Actor's Studio's Lee Strasbergi juhendusel. Kaamera ees alustas Jane esialgu modellina. Tema fotod ilmusid ajakirjade Vogue ja Esquire esikaantel.

1959. aastal toimus Jane Fonda lava- ja ekraanidebüüt, mõlemal juhul oli lavastajaks perekonnatuttav Joshua Logan. 1968. aastal mängis ta prantsuse režissööri Roger Vadimi erootilises ulmekomöödias "Barbarella", mis tegi temas rahvusvahelise sekssümboli.

Oma põlvkonna tunnustatuimaks naisnäitlejaks tõusis Jane Fonda peaosadega filmides "Cat Ballou" (1965), "Äraaetud hobused lastakse ju maha" (1969), "Klute" (1971) ja "Kojutulek" (1978). Kahe viimase eest pälvis ta parima naispeaosa Oscarid.


1970. aastatel lõi Jane oma filmifirma IPC Films, mis peamiselt produtseeris tema enda filme ("Hiina sündroom", 1979; "Vana gringo", 1988). Kaasstsenaristi ja produtsendina osales Jane ka dokumentaalfilmide "F.T.A" ja "Tutvumine vaenlasega" loomisel.

Jane oli aastaid tegelenud balletiga, enne kui vigastas jalga filmi "Hiina sündroom" võtetel, mistõttu pidi tantsimisest loobuma. Selle asemel hakkas ta tegelema aeroobikaga ja 1982. aastal andis ta välja oma esimese aeroobikatreeningu video "Jane Fonda's Workout", mida müüdi üle 17 miljoni. Pärast seda on Jane andnud välja 23 treeninguvideot, millest viimane ilmus 2005. aastal, 5 aeroobika teemalist raamatut ja 13 helikassetti.

Aastal 1991, pärast filmi "Stanley ja Iris", teatas Jane, et loobub näitlemisest ja asub koduperenaise rolli. Pärast 14-aastast pausi naasis ta 2005. aastal ekraanile, mängides Robert Luketici romantilises komöödias "Koletislik ämm" koos Michael Vartani ja Jennifer Lopezega.

Samal aastal ilmus ka näitleja autobiograafia "My Life So Far", milles paljastas oma tormilise eraelu saladusi.

Poliitiline tegevus[muuda | muuda lähteteksti]

1970. aastate alguses kasvas Jane Fonda poliitiline aktiivsus. Ta reisis Vietnamisse ja õhutas ameeriklasi pommitamisi lõpetama. Tema radikaalsed võtted ja president Nixoni vastane kampaania olid teatud ringkondades nii tugev, et näitlejatar sattus mitmeks aastaks põlu alla. Alles sõja lõpp ja Watergate'i afäär muutsid ühiskondlikku situatsiooni tema kasuks, et ta sai taas oma loometegevust jätkata.

Eraelu[muuda | muuda lähteteksti]

Jane esimene abikaasa oli vene päritolu prantsuse filmirežissöör Roger Vadim, kellega ta abiellus 1965. aastal. Neil sündis 1968. aastal tütar Vanessa, kuid abielu see enam ei päästnud. Juba tollal räägiti, et tähepaari kodus korraldati regulaarselt seksiorgiaid. Alles 30 aastat hiljem kinnitas Jane nende juttude õigsust. Filmistaar pihtis ajakirjanikele, et Roger sundis teda pidevalt tegelema grupiseksiga tema ja juhuslike tüdrukutega, sageli tänavalt üleskorjatud prostituutidega ning alandas võrdlustega eelmiste naistega. Nad lahutasid 1973. aasta jaanuaris.

Aastal 1973. abiellus Jane poliitik Tom Haydeniga, kellega sündis samal aastal poeg Troy Garity. Koos Hayeniga kasvatas Jane ka kasutütart Mary Luana Williamsit, kes sündis rühmituse Mustad Pantrid (Black Panthers) aktivistidel. Tol perioodil pühendus Jane tõsiselt võitlusele rahu nimel, esines kõnedega Vietnami sõja vastu ning mängis oma karjääri kõige paremad rollid. Fonda ja Hayden lahutasid 1990. aastal.

Ted Turner ja Jane Fonda, 1992

Fonda kolmas abikaasa (19912001) oli meediamagnaat, teleagentuuri CNN asutaja ja omanik Ted Turner. Mõningaid pikantseid seiku on nüüdseks teada ka Fonda abielust Turneriga. Näiteks kinkis Turner Jane'ile sünnipäevaks 10 miljonit dollarit, millega Jane avas oma heategevusliku fondi. Jane omakorda demonstreeris, et on armsama nimel võimeline mitte ainult loobuma filmikarjäärist, vaid ka hakkama loomakasvatajaks. Nende Montanas paiknevas hiiglasuures rantšos kasvatas ja aretas Jane koos mehega piisoneid. Tõsiste lahkhelide tekkides 2000. aasta jaanuaris kolis paar lahku, kuid lubas oma abielu kallal veel tööd teha. Fonda märkis, et on abikaasaga saavutanud kokkuleppe, mis lahendab kõik nendevahelised küsimused, ehkki tunneb, et nende abielu on "pöördumatult purunenud" ning "taasühinemiseks lootust ei ole".

Ühes intervjuus rääkis Fonda, et otsuse lahutada tõi kaasa tema kristlusse pöördumine. Turner vastas ajakirjanike küsimustele lahutuse põhjuste kohta delikaatselt: "Ma olen alati olnud ateist ning seetõttu ei suutnud ma leppida Jane'i hullumeelsest vaimustusest kristlusest, mida pean luuserite religiooniks." Hiljem, kui eksnaine hakkas andma avameelseid intervjuusid, rääkides muuhulgas mehe arvukatest truudusemurdmistest ja viimasest tormilisest armuafäärist kunstnikuproua Frederique D'Argoniga, tunnistas miljardär: "Jane tahtis minust teha pühakut, aga mina olen vaid tavaline patune!" Fonda sõnul on Turner ahne mees, kes ei mõista armastust: "Ta vajab inimest, kes oleks kogu aeg tema kõrval. Ta arvab, et see on armastus. See pole armastus, vaid lapsehoidmine." 2000. aasta maikuuks oli abielu ametlikult lahutatud.

Perekond Fonda[muuda | muuda lähteteksti]

Fonda on perekonnanimi, mis äratab tähelepanu, võib tagada kuulsuse ja edu, samas aga kohustab paljuks. Henry Fonda (1905–1982) oli Hollywoodi hiilgeaja populaarseim meesnäitleja, tema poeg Peter Fonda (1939) legendaarse road movie "Easy Rider" täht, kes end hiljem ka võimeka režissöörina demonstreeris, ent praeguseks ajaks rambivalgusest peaaegu taandunud. Viimase tütar Bridget Fonda (1964) jätkab peretraditsioone, ehkki pole oma kuulsa tädi Jane'i tasemele veel jõudnud.

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]