Jane Fonda

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Jane Seymour Fonda
Jane Fonda Cannes 2018.jpg
Jane Fonda, 2018
Sünniaeg 21. detsember 1937 (83-aastane)
Sünnikoht New York, USA
Tegev 1959. aastast

Jane Seymour Fonda (sündinud 21. detsembril 1937 New Yorgis) on kahe Oscariga pärjatud USA filminäitleja, poliitiline aktivist, rahvusvaheline seksisümbol, aeroobikaõpetaja, raamatute autor ja naisõiguslane.

Biograafia[muuda | muuda lähteteksti]

Jane Fonda sündis 1937. aastal New Yorgis. Lapsena ei tundnud Jane puudust millestki peale perekonnaõnne. Isa Henry oli kodus harva, nõrganärvilist ema Francest veeti ühest kliinikust teise. Kui Jane oli 12-aastane, sooritas ema enesetapu. Teismelise neiu suhe isaga muutus keeruliseks ja hirmusegaseks. Hiljem on Jane väitnud: "Kartsin isa kohutavalt ning püüdsin mitte teha asju, mida ta heaks ei kiitnud. Tahtsin nii väga, et ta minuga rahule jääks. Meil vennaga tuli elada perfektsionistist isa kehtestatud normide järgi."

Neiupõlves oli Jane enda meelest kohmakas, priske ja väga tagasihoidlik. Lohutust püüdis tüdruk leida söömisest, millest tekkis pikaks ajaks lausa omamoodi hullus. Jane on hiljem tunnistanud, et pruukis mingil ajal rohkesti ravimeid, et vähendada söögiisu, hoida normis kehakaalu ja võidelda üleväsimuse ning unepuudusega. Hiljem asendas ta tabletid tantsimisega ning lõpuks hakkas tegelema aeroobikaga.

Järgnesid rahutud Pariisi-aastad noorte kunstiinimeste seas, lühikeseks jäänud maalikunstiõpingud ja populaarsete öölokaalide külastused.

Karjäär[muuda | muuda lähteteksti]

Oma näitlejadebüüdi tegi Jane 1954. aastal isa kõrval Omaha näiteringis. Seejärel asus Jane õppima kuulsas Actor's Studios, juhendajaks Lee Strasberg. Kaamera ees alustas Jane esialgu modellina. Tema fotod ilmusid ajakirjade Vogue ja Esquire esikaantel.

Jane Fonda lava- ja ekraanidebüüdid toimusid 1959. aastal ja mõlemal juhul oli lavastajaks perekonnatuttav Joshua Logan. Osalemine prantsuse režissööri Roger Vadimi erootilises ulmekomöödias "Barbarella" aastal 1968 tegi Jane'ist rahvusvahelise seksisümboli.

Oma põlvkonna tunnustatuimaks naisnäitlejaks tõusis Jane Fonda peaosadega filmides "Cat Ballou" (1965), "Äraaetud hobused lastakse ju maha" (1969), "Klute" (1971) ja "Kojutulek" (1978). Kahe viimase rolli eest pälvis ta parima naispeaosa Oscari.

1970. aastatel lõi Jane oma filmifirma IPC Films, mis tootis peamiselt tema enda filme ("Hiina sündroom", 1979; "Vana gringo", 1988). Kaasstsenaristi ja produtsendina osales Jane ka dokumentaalfilmide "F.T.A" ja "Tutvumine vaenlasega" tegemisel.

Jane tegeles aastaid balletiga, kuni vigastas filmi "Hiina sündroom" võtetel jalga ja pidi tantsimisest loobuma. Selle asemel hakkas ta tegelema aeroobikaga ja 1982. aastal andis välja oma esimese aeroobikatreeningu video "Jane Fonda's Workout", mida müüdi üle 17 miljoni eksemplari. Pärast seda on Jane kuni 2005. aastani andnud välja 23 treeninguvideot, lisaks 5 aeroobikateemalist raamatut ja 13 helikassetti.

Aastal 1991, pärast filmi "Stanley ja Iris", teatas Jane, et loobub näitlemisest ja hakkab koduperenaiseks. 2005. aastal naasis ta 14-aastase pausi järel taas ekraanile Robert Luketici romantilises komöödias "Koletislik ämm", kus osalesid ka Michael Vartani ja Jennifer Lopez. 2005 ilmus ka näitleja autobiograafia "My Life So Far", milles ta paljastas oma tormilise eraelu saladusi.

Poliitiline tegevus[muuda | muuda lähteteksti]

1970. aastate alguses kasvas Jane Fonda poliitiline aktiivsus. Ta reisis Vietnamisse ja õhutas ameeriklasi pommitamisi lõpetama. Oma radikaalsuse ja ägeda Nixoni-vastase kampaania tõttu sattus näitlejatar teatud ringkondades mitmeks aastaks põlu alla. Alles sõja lõpp ja Watergate'i afäär muutsid ühiskondliku situatsiooni talle soodsamaks, nii et ta sai oma loometegevust jätkata.

Eraelu[muuda | muuda lähteteksti]

Jane'i esimene abikaasa oli vene päritolu Prantsuse filmirežissöör Roger Vadim, kellega ta abiellus 1965. aastal. 1968. aastal sündis neil tütar Vanessa, kuid abielu see enam ei päästnud. Juba tollal räägiti, et tähepaari kodus korraldati regulaarselt seksiorgiaid. Alles 30 aastat hiljem kinnitas Jane nende juttude õigsust. Filmitäht pihtis ajakirjanikele, et Roger sundis teda pidevalt tegelema grupiseksiga tema ja juhuslike tüdrukutega, sageli tänavalt üleskorjatud prostituutidega ning alandas Jane'i, võrreldes teda oma eelmiste naistega. Nad lahutasid 1973. aasta jaanuaris.

Aastal 1973. abiellus Jane poliitik Tom Haydeniga, kellega sündis samal aastal poeg Troy Garity. Koos Haydeniga kasvatas Jane ka kasutütart Mary Luana Williamsit, rühmituse Mustad Pantrid (Black Panthers) aktivistide last. Sel ajal pühendus Jane tõsiselt rahuvõitlusele, esines Vietnami sõja vastaste kõnedega ning tegi oma karjääri kõige paremad filmirollid. Fonda ja Hayden lahutasid 1990. aastal.

Ted Turner ja Jane Fonda, 1992

Fonda kolmas abikaasa (19912001) oli meediamagnaat, teleagentuuri CNN asutaja ja omanik Ted Turner. Ka sellest abielust on nüüdseks teada mõningaid pikantseid seiku. Näiteks kinkis Turner Jane'ile sünnipäevaks kümme miljonit dollarit, millega Jane avas oma heategevusfondi. Jane demonstreeris omakorda, et on võimeline armsama nimel mitte ainult filmikarjäärist loobuma, vaid ka loomakasvatajaks hakkama. Koos mehega aretas ja kasvatas Jane nende hiiglasuures Montana rantšos piisoneid. Tõsiste lahkhelide tekkimise järel kolis paar 2000. aasta jaanuaris lahku, lubades oma abielu kallal veel tööd teha. Fonda teatas, et on saavutanud abikaasaga kokkuleppe, mis lahendab kõik nendevahelised küsimused, ehkki tunneb, et nende abielu on "pöördumatult purunenud" ning "lootust taasühinemiseks ei ole".

Ühes intervjuus rääkis Fonda, et lahutusotsuse tõi kaasa tema pöördumine kristlusse. Turner vastas ajakirjanike küsimustele lahutuse põhjuste kohta delikaatselt: "Ma olen alati olnud ateist ning seetõttu ei suutnud ma leppida Jane'i hullumeelse kristluse-vaimustusega, mida ma pean luuserite religiooniks." Hiljem, kui eksnaine rääkis avameelsetes intervjuudes muu hulgas mehe arvukatest truudusemurdmistest ja viimasest tormilisest armuafäärist kunstnikuproua Frederique D'Argoniga, tunnistas miljardär: "Jane tahtis minust pühakut teha, aga mina olen vaid tavaline patune!" Fonda sõnul on Turner ahne mees, kes ei mõista armastust: "Ta vajab inimest, kes oleks kogu aeg tema kõrval. Ta arvab, et see on armastus. See pole armastus, vaid lapsehoidmine." 2000. aasta maikuuks oli abielu lahutatud.

Perekond Fonda[muuda | muuda lähteteksti]

Jane'i isa Henry Fonda (1905–1982) oli Hollywoodi hiilgeaja populaarseim meesnäitleja. Jane'i vend Peter Fonda (1939–2019) oli legendaarse road movie "Easy Rider" täht, kes tõestas end hiljem ka võimeka režissöörina, ent taandus hiljem rambivalgusest. Peteri tütar Bridget Fonda (1964) jätkab peretraditsioone, ehkki oma kuulsa tädi Jane'i tasemele pole ta veel jõudnud.

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]