Jane Fonda

Allikas: Vikipeedia
Jane Seymour Fonda
Jane Fonda (2018)
Sünniaeg 21. detsember 1937 (86-aastane)
Sünnikoht New York, USA
Tegev 1959. aastast

Jane Seymour Fonda (sündinud 21. detsembril 1937 New Yorgis) on kaks Oscarit pälvinud USA filminäitleja, poliitiline aktivist, aeroobikaõpetaja ja kirjanik.

Elukäik[muuda | muuda lähteteksti]

Jane Fonda sündis 1937. aastal New Yorgis. Lapsena tundis Jane puudust perekonnaõnnest, tema isa Henry oli kodus harva ning nõrganärviline ema Frances viibis sageli erinevates kliinikutes. Kui Jane oli 12-aastane, sooritas ema enesetapu. Teismelise neiu suhe isaga muutus keeruliseks ja hirmusegaseks. Hiljem on Jane väitnud: "Kartsin isa kohutavalt ning püüdsin mitte teha asju, mida ta heaks ei kiitnud. Tahtsin nii väga, et ta minuga rahule jääks. Meil vennaga tuli elada perfektsionistist isa kehtestatud normide järgi."

Neiupõlves oli Jane enda meelest kohmakas, priske ja väga tagasihoidlik. Ta püüdis lohutust leida söömisest, millest tekkis pikaks ajaks omamoodi hullus ja kujunes välja buliimia, mida ta põdes ärevuse tõttu[1]. Jane on hiljem tunnistanud, et pruukis mingil ajal rohkesti ravimeid (sh fluoksetiini[1]), et vähendada söögiisu, hoida normis kehakaalu ning võidelda üleväsimuse ja unepuudusega. Hiljem asendas ta tabletid tantsimisega ning lõpuks hakkas tegelema aeroobikaga.

Järgnesid rahutud Pariisi-aastad noorte kunstiinimeste seas, lühikeseks jäänud maalikunstiõpingud ja populaarsete öölokaalide külastused.

Karjäär[muuda | muuda lähteteksti]

Näitlejadebüüdi tegi Jane 1954. aastal isa kõrval Omaha näiteringis. Seejärel õppis ta kuulsas Actor's Studios, kus teda juhendas Lee Strasberg. Kaamera ette jõudis Jane Fonda kõigepealt modellina. Temast tehtud fotosid ilmus ajakirjade Vogue ja Esquire esikaantel.

Jane Fonda lava- ja ekraanidebüüdid toimusid 1959. aastal ja mõlemal juhul oli lavastaja perekonnatuttav Joshua Logan. Osalemine Prantsuse režissööri Roger Vadimi erootilises ulmekomöödias "Barbarella" 1968. aastal tegi Jane'ist rahvusvahelise seksisümboli.

Oma põlvkonna tunnustatuimaks naisnäitlejaks[lisa viide] tõusis Jane Fonda peaosadega filmides "Cat Ballou" (1965), "Äraaetud hobused lastakse ju maha" (1969), "Klute" (1971) ja "Kojutulek" (1978). Kahe viimase rolli eest pälvis ta parima naispeaosatäitja Oscari.

1970. aastatel lõi Jane oma filmifirma IPC Films, mis tootis peamiselt tema enda filme ("Hiina sündroom", 1979; "Vana gringo", 1988). Kaasstsenaristi ja produtsendina osales Jane dokumentaalfilmide "F.T.A" ja "Tutvumine vaenlasega" tegemisel.

Jane tegeles aastaid balletiga, kuni vigastas filmi "Hiina sündroom" võtetel jalga ja pidi tantsimisest loobuma. Balleti asemel hakkas ta tegelema aeroobikaga ja 1982. aastal andis välja oma esimese aeroobikatreeningu video "Jane Fonda's Workout", mida osteti üle 17 miljoni eksemplari. Kuni 2005. aastani andis Jane välja 23 treeninguvideot, viis aeroobikateemalist raamatut ja 13 helikassetti.

1991. aastal, pärast filmi "Stanley ja Iris" valmimist, teatas Jane, et loobub näitlemisest ja hakkab koduperenaiseks. 2005. aastal naasis ta 14-aastase pausi järel taas ekraanile Robert Luketici romantilises komöödias "Koletislik ämm", kus mängisid ka Michael Vartani ja Jennifer Lopez. 2005. aastal ilmus näitleja autobiograafia "My Life So Far", milles ta paljastas enda tormilise eraelu saladusi.

2014. aastal pälvis Jane Ameerika Filmiinstituudi elutööauhinna ja 2021. aastal Cecil B. DeMille'i nimelise elutööauhinna.

Poliitiline tegevus[muuda | muuda lähteteksti]

Jane Fonda poliitiline aktiivsus kasvas 1970. aastate alguses. Ta reisis Vietnamisse ja õhutas ameeriklasi pommitamist lõpetama. Oma radikaalsuse ja ägeda Nixoni-vastase kampaania tõttu sattus näitlejatar teatud ringkondades mitmeks aastaks põlu alla. Alles sõja lõpp ja Watergate'i afäär muutsid ühiskondliku situatsiooni talle soodsamaks, nii et ta sai oma loometegevust jätkata.

Eraelu[muuda | muuda lähteteksti]

Jane'i esimene abikaasa oli vene päritolu Prantsuse filmirežissöör Roger Vadim, kellega ta abiellus 1965. aastal. 1968. aastal sündis neil tütar Vanessa, kuid abielu see ei päästnud. Juba tollal räägiti, et tähepaari kodus korraldati regulaarselt seksiorgiaid. Alles 30 aastat hiljem kinnitas Jane nende juttude õigsust. Filmitäht pihtis ajakirjanikele, et Roger sundis teda pidevalt osalema grupiseksis tema ja juhuslike tüdrukutega, sageli tänavalt üleskorjatud prostituutidega. Abikaasa alandas Jane'i, võrreldes teda oma eelmiste naistega. Nad lahutasid abielu 1973. aasta jaanuaris.

1973. aastal abiellus Jane poliitik Tom Haydeniga, samal aastal sündis nende poeg Troy Garity. Koos Haydeniga kasvatas Jane ka kasutütart, rühmituse Mustad Pantrid (Black Panthers) aktivistide last Mary Luana Williamsit. Sel ajal pühendus Jane tõsiselt rahuvõitlusele, esines Vietnami sõja vastaste kõnedega ning tegi oma karjääri kõige paremad filmirollid. Jane ja Tom lahutasid abielu 1990. aastal.

Ted Turner ja Jane Fonda, 1992

Jane'i kolmas abikaasa (19912001) oli meediamagnaat, teleagentuuri CNN asutaja ja omanik Ted Turner. Sellest abielust on nüüdseks teada mõningaid pikantseid seiku. Näiteks kinkis Ted Jane'ile sünnipäevaks kümme miljonit dollarit, millega too avas oma heategevusfondi. Jane demonstreeris omakorda, et on võimeline armsama nimel mitte ainult filmikarjäärist loobuma, vaid ka loomakasvatajaks hakkama. Koos mehega aretas ja kasvatas Jane nende hiiglasuures Montana rantšos piisoneid. Tõsiste lahkhelide tekkimise tõttu kolis paar 2000. aasta jaanuaris lahku, lubades oma abielu kallal veel tööd teha. Jane teatas, et on saavutanud abikaasaga kokkuleppe, mis lahendab kõik nendevahelised küsimused, ehkki tunneb, et nende abielu on "pöördumatult purunenud" ning "lootust uueks kooseluks ei ole".

Ühes intervjuus rääkis Jane, et lahutusotsuse tõi kaasa tema pöördumine kristlusse. Ted vastas ajakirjanike küsimustele abielulahutuse põhjuste kohta delikaatselt: "Ma olen alati olnud ateist ning seetõttu ei suutnud ma leppida Jane'i hullumeelse kristlusevaimustusega, mida ma pean luuserite religiooniks." Hiljem rääkis Jane avameelsetes intervjuudes muu hulgas mehe arvukatest truudusemurdmistest ja viimasest tormilisest armuafäärist kunstnikuproua Frederique D'Argoniga. Ted tunnistas: "Jane tahtis minust pühakut teha, aga mina olen vaid tavaline patune!" Jane'i sõnul on Ted ahne mees, kes ei mõista armastust: "Ta vajab inimest, kes oleks kogu aeg tema kõrval. Ta arvab, et see on armastus. See pole armastus, vaid lapsehoidmine." 2000. aasta maikuuks oli abielu lahutatud.

Perekond Fonda[muuda | muuda lähteteksti]

Jane'i isa Henry Fonda (1905–1982) oli Hollywoodi hiilgeaja populaarseim meesnäitleja. Jane'i vend Peter Fonda (1939–2019) oli legendaarse road movie "Easy Rider" täht, kes tõestas end ka võimeka režissöörina, kuid taandus hiljem rambivalgusest. Peteri tütar Bridget Fonda (1964) jätkab peretraditsioone, ehkki oma kuulsa tädi Jane'i tasemele pole ta jõudnud.

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. 1,0 1,1 Cooper, Alex (1. veebruar 2023), "Jane Fonda: The GOAT [VIDEO]", Spotify (inglise), vaadatud 3. veebruaril 2023

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]