Aeroobika

Allikas: Vikipeedia
Aeroobika, 1985

Aeroobika on muusika saatel läbi viidav tempokas rütmivõimlemise rühmatreening. Sõna aeroobika tuleneb mõistest aeroobne (ladina keeles aer 'õhk'), mis tähistab organismis hapniku vahendusel toimuvaid energeetilisi protsesse, st aeroobsel treeningul kulgeb energia tootmine hapniku osalusel.

Aeroobikatreening algab tavaliselt soojendusega, sellele järgneb kõrge intensiivusega aeroobne osa ja lihastreening ning lõpuks lõdvestus- ja venitusharjutused. Treeningtunni pikkus on tavaliselt 45–75 minutit.

Aeroobika sai alguse USAst ning populaarseks muutus see 1970.–80. aastatel. Aeroobika on tänapäeval maailmas üks enim harrastatavaid tervisespordialasid. Tuntud aeroobika populariseerija oli ameerika filmitäht Jane Fonda.

Alates 1990. aastatest on välja kujunenud väga palju erinevaid aeroobikastiile, mis erinevad intensiivsuse, koreograafiastiili ja keerukuse, kasutatava muusika ning abivahendite poolest. Eestis on aeroobikastiilid üldiselt tuntud ingliskeelsete nimede järgi: step, body, combo, bodypump, fatburn, latino jt.

Lisaks harrastusaeroobikale eksisteerib võimlemisalana sportaeroobika. Alates 1995. aastast korraldab Rahvusvaheline Võimlemisföderatsioon (FIG) sportaeroobika maailmameistrivõistlusi.