Al Pacino

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Al Pacino (2004)

Al Pacino (õieti Alfredo James Pacino; sündinud 25. aprillil 1940 New Yorgis) on USA näitleja, kes on eelkõige tuntud Michael Corleone kehastajana filmitriloogiast "Ristiisa" ja Tony Montana osatäitjana filmist "Arminägu".

Pacino sündis Manhattanil itaalia päritolu vanemate Salvatore Pacino ja Rose Gerardi peres. Vanemad lahutasid, kui Pacino oli kõigest kaheaastane, ning ta kolis koos emaga Bronxi vanavanemate juurde.

Tunnustus[muuda | muuda lähteteksti]

1972 mängis Pacino filmis "Ristiisa" Michael Corleonet. Selle rolli eest nimetati ta Oscari kandidaadiks parima kõrvalosatäitja kategoorias, Kuldgloobuse kandidaadiks draamanäitleja kategoorias ning Briti Filmi- ja Telekunsti Akadeemia auhinna kandidaadiks parima uustulnuka kategoorias. Ta ei võitnud neist ühtki.

1973 mängis ta nimiosalist filmis "Serpico". Selle rolli eest nimetati ta Oscari, Kuldgloobuse ja BAFTA auhinna kandidaadiks parima näitleja kategoorias, aga võitis neist üksnes Kuldgloobuse.

1974 mängis ta filmis "Ristiisa 2" Michael Corleonet. Selle rolli eest nimetati ta taas Oscari, Kuldgloobuse ja BAFTA auhinna kandidaadiks, neist võitis ta viimase.

1975 mängis ta filmis "Lämbe pärastlõuna" pangaröövlit Sonny Wortzikit. Selle rolli eest nimetati ta samuti Oscari, Kuldgloobuse ja BAFTA auhinna kandidaadiks ning jällegi pälvis ta BAFTA auhinna.

1977 mängis ta nimiosa filmis "Bobby Deerfield". Selle rolli eest nimetati ta Kuldgloobuse kandidaadiks draamanäitleja kategoorias, aga ei võitnud seda.

1979 mängis ta peaosa filmis "...And Justice for All". Selle rolli eest nimetati ta Oscari ja Kuldgloobuse kandidaadiks, aga ei võitnud neid.

1982 mängis ta peaosa filmis "Author! Author!". Selle rolli eest nimetati ta Kuldgloobuse kandidaadiks komöödianäitleja kategoorias, aga ei võitnud seda.

1983 mängis ta peaosa filmis "Arminägu". Selle rolli eest nimetati ta Kuldgloobuse kandidaadiks draamanäitleja kategoorias, aga ei võitnud seda.

1989 mängis ta peaosa filmis "Sea of Love". Selle rolli eest nimetati ta Kuldgloobuse kandidaadiks draamanäitleja kategoorias, aga ei võitnud seda.

1990 mängis ta filmis "Dick Tracy" maffiabossi Alphonse Capricet ning nimetati selle eest Oscari, Kuldgloobuse, BAFTA auhinna ja parima ulmefilmi auhinna Saturn kandidaadiks kõrvalosatäitja kategoorias. Ta ei võitnud neist ühtki.

Samal aastal mängis ta filmis "Ristiisa 3" Michael Corleonet ja nimetati selle eest Kuldgloobuse kandidaadiks draamanäitleja kategoorias. Ta ei võitnud seda auhinda.

1992 mängis ta filmis "Glengarry Glen Ross" ning nimetati selle rolli eest Oscari ja Kuldgloobuse kandidaadiks kõrvalosatäitja kategoorias, aga ei võitnud neid.

Samal aastal mängis ta filmis "Naise lõhn" kolonelleitnant Frank Slade'i ning nimetati selle rolli eest Oscari ja Kuldgloobuse kandidaadiks. Ta võitis nad mõlemad.

Al Pacino (1996)

1997 mängis ta filmis "Kurjuse kaitsja" Kuradit. Selle rolli eest nimetati ta Saturni kandidaadiks parima näitleja kategoorias, aga ei võitnud seda.

2003 mängis ta telesarjas "Angels in America" peaosatäitjat, advokaat Roy Kohni. Selle rolli eest nimetati ta Kuldgloobuse ja Emmy kandidaadiks filmi- või lühiseerianäitleja kategoorias ning võitis mõlemad auhinnad.

2007 mängis ta filmis "Oceani kolmteist" Willy Banki ja nimetati Teismeliste valiku auhinna kandidaadiks lemmikpahalase kategoorias, aga ei võitnud seda auhinda.

2010 mängis ta filmis "You Don't Know Jack" Jack Kevorkiani. Sellegi rolli eest nimetati ta Kuldgloobuse ja Emmy kandidaadiks filmi- või lühiseerianäitleja kategoorias ning ta võitis need mõlemad.

Filmid[muuda | muuda lähteteksti]

Aasta Pealkiri Eestikeelne pealkiri Osa
1971 The Panic in Needle Park Bobby
1972 The Godfather Ristiisa Michael Corleone
1973 Scarecrow Hernehirmutis Francis Lionel Delbuchi
Serpico Serpico Frank Serpico
1974 The Godfather Part II Ristiisa 2 Michael Corleone
1975 Dog Day Afternoon Lämbe pärastlõuna Sonny
1977 Bobby Deerfield Bobby Deerfield Bobby Deerfield
1979 ...And Justice for All Õigusemõistmine kõigile Arthur Kirkland
1982 Author! Author! Ivan Travalian
1983 Scarface Arminägu Tony Montana
1989 Sea of Love Frank Keller
1990 Dick Tracy Dick Tracy Alphonse Caprice
The Godfather Part III Ristiisa 3 Michael Corleone
1991 Frankie and Johnny Frankie ja Johnny Johnny
1992 Scent of a Woman Naise lõhn Frank Slade
Glengarry Glen Ross Ricky Roma
1993 Carlito's Way Carlito tee Carlito Brigante
1995 Heat Pinge Vincent Hanna
1997 Devil's Advocate Kurjuse kaitsja John Milton
Donnie Brasco Donnie Brasco Benjamin Ruggiero
1999 Any Given Sunday Igal pühapäeval Tony D'Amato
The Insider Siseinfo Lowell Bergman
2002 S1m0ne Simone, unelmate staar Viktor Taransky
Insomnia Unetus Will Dormer
2003 The Recruit Spioonitest Walter Burke
2003 Angels in America Roy Kohn
2004 The Merchant of Venice Veneetsia kaupmees Shylock
2005 Two for the Money Rahategija Walter Abrams
2007 Ocean's Thirteen Oceani kolmteist Willie Bank
Rififi
2010 You Don't Know Jack Jack Kevorkian

Auhinnad[muuda | muuda lähteteksti]

Oscar

Emmy

  • 2004 – parim minisarja või telefilmi meespeaosatäitja – "Ameerika inglid"

Kuldgloobus

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]