Jeanne Moreau

Allikas: Vikipeedia
Jump to navigation Jump to search
Jeanne Moreau San Sebastiani filmifestivalil (2006)

Jeanne Moreau (prantsuse [ʒan mɔʁo]; 23. jaanuar 1928 Pariis31. juuli 2017 Pariis) oli prantsuse näitleja, laulja, režissöör ja stsenarist.

Ta on mänginud näiteks filmides "Lift tapalavale" (1957), "Ohtlikud armusuhted" ja "Jules et Jim" (1962).

Moreau alustas näitlejakarjääri 1947. aastal teatris Comédie-Française, filmides hakkas mängima väikeste rollidega 1949. aastal.

1963. aastal avaldas Moreau heliplaadi. Hiljem on ta laulnud koos Frank Sinatra, Yves Duteil’ ja Etienne Dahoga.

1992 sai ta Veneetsia filmifestivalil Elutöö Kuldlõvi ja 2003 Cannes'i filmifestivalil Kuldse Palmioksa. Lisaks on ta saanudfilmifestivalidel naisosade eest Briti Filmi- ja Telekunsti Akadeemia ja Césari auhindu.

Ta mängis Ilmar Raagi 2012. aasta filmis "Eestlanna Pariisis" Pariisis elavat eestlannat.

Moreaud huvitasid eksiilis elavatest inimestest rääkivad stsenaariumid. Ta kandis enamikus filmides moekunstnik Chaneli rõivaid. Moreau elu motoks oli mitte anda hinnanguid. Tema arvates on elu mõte armastus kunsti vastu. Moreau pidas oma eeskujudeks kirjanikke. Moreau unistas tantsijaks saamisest, kuna tema ema oli trupi Les Girls tantsijanna. Siiski otsustas ta lõpuks teatrikarjääri kasuks, kuna soovis laval end kehtestada ja oma tundeid väljendada. Moreau tunnistas sisemise jõu olemasolu, ent eitas olemast usklik. Moreau pidas vabariiki abstraktsiooniks ning arvas, et maailm on 2012. aasta seisuga nagu vaatemänguühiskond, kus presidendid räägivad enda, mitte vabariigi nimel. Ta pidas Euroopa väljakutseks põlvkondade vahetumist. Moreau soosis loomulikku välimust ning arvas, et inimene ei peaks varjama aja kulgemist, vaid nägema välja vastavalt oma eale. Moreau arvates on televisioon muutunud teatrist ja kinost tähtsamaks, kuna teatris käiakse vähem ning teatrietendused jõuavad inimesteni televisiooni vahendusel. Moreau arvas, et kätte on saadunud kordamise ajastu.

Ta pidas eestlasi toredateks ja sõbralikeks ning talle meeldisid ameeriklased väga.

Moreau on olnud abielus režissöör William Friedkiniga. Nad elasid paar aastat koos Ameerika Ühendriikides New Yorgis.[1]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]