Idaekspress

Allikas: Vikipeedia
 See artikkel räägib raudteeliinist; Graham Greene'i romaani kohta vaata artiklit Idaekspress (Greene)

Idaekspress 1883–1914
Idaekspressi ajalooliste raudteeliinide kaart

Idaekspress (inglise keeles Orient Express, prantsuse ja saksa keeles Orient-Express, türgi keeles Şark Ekspresi) oli Mandri-Euroopat läbiv raudteeliin, mille algus- ja lõpp-punkti aja jooksul muudeti, kuid mis kõige sagedamini arvatakse olevat kulgenud Pariisist Istanbuli.

Idaekspressi asutas 1883. aastal Belgia ettevõte Compagnie Internationale des Wagons-Lits. 5. juunil 1883 väljus esimene Idaekspress Pariisist ja selle lõpp-punkt oli Viin. 4. oktoobril 1883 pikendati liini Istanbulini, ehkki Bulgaariast Istanbuli tuli sõita laevaga. 1. juunil 1889 väljus Pariisist esimene otserong Istanbuli.

Kummagi maailmasõja ajal (19141919 ja 19391945) Idaekspress ei sõitnud.

Läbi aastate muutus marsruut palju kordi ja sealjuures kasutati vahel mitut marsruuti ühel ajal. Neist kõige lõunapoolsem marsruut sisaldas sõna Simplon ja see oli märgiks, et liin läbib Šveitsi ja Itaaliat ühendavat Simploni tunnelit. Itaaliast lahkus see liin Jugoslaaviasse Trieste kaudu. Keskmine marsruut sisaldas nime Arlsberg. See marsruut läbis Šveitsi ja Austrias asuvat Arlsbergi tunnelit, kuid mitte Saksamaad ega Itaaliat.

Viimast korda väljus rong Pariisist Istanbuli 19. mail 1977, kuid Idaekspressi nime all jätkus reisirongiliiklus 1991. aastani Bukarestini, 2001. aastani Budapestini ja pärast seda Viinini. 10. juunil 2007 viidi Idaekspressi algus Pariisist Strasbourgi. Viimane Idaekspress väljus Viinist Strasbourgi 10. detsembril 2009. Peamine põhjus, miks Idaekspress suleti, oli raske konkurents kiirrongide ja odavlennuliinidega.

Idaekspressi reklaamplakat, 1888

Idaekspressi ajaloolised raudteeliinid[muuda | muuda lähteteksti]

Idaekspress kultuuris[muuda | muuda lähteteksti]

Idaekspressi rong (u 1900)

Idaekspress oli oma aja üks luksuslikemaid rongiliine. See läbis paljusid riike, mistõttu on Idaekspressi kasutatud paljude kirjandusteoste ja filmide toimumispaigana, kus liigub palju rikkaid inimesi ja diplomaate, aga ka spioone.

Esimesena kujutas Idaekspressi kirjanduses Bram Stoker romaanis "Dracula" (1897). Romaanis sõidab krahv Dracula Inglismaalt Varnasse mööda merd, aga talle kättemaksu vandunud inimesed sõidavad Pariisi, istuvad Idaekspressi ja jõuavad Varnasse enne Draculat.

1932. aastal ilmus Graham Greene'i romaan "Idaekspress". idaekspressis toimub tema teisegi romaani, 1969. aastal ilmunud "Reisid minu tädiga" tegevus.

1834. aastal ilmus Agatha Christie romaan "Mõrv Idaekspressis". See on üks ajaloo populaarsemaid kriminaalromaane.

1957. aastal ilmus Ian Flemingu romaan "Südamlik tervitus Venemaalt", mille põhjal tehti 1963. aastal mängufilm "Armastusega Venemaalt". Kummaski on Idaekspress tähtsal kohal.

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]