Zbigniew Brzezinski

Allikas: Vikipeedia
Jump to navigation Jump to search

Zbigniew Kazimierz Brzezinski (28. märts 1928 Varssavi26. mai 2017) oli Poola päritolu ameerika politoloog ning riigitegelane.

Zbigniew Brzezinski

Päritolu ja noorus[muuda | muuda lähteteksti]

Brzezinski isa oli Poola diplomaat Tadeusz Brzeziński, kes töötas natsionaalsotsialismi tõusuaastatel (1931 kuni 1935) Saksamaal ning Stalini Suure Terrori päevil (1936 kuni 1938) Nõukogude Liidus. 1938. a määrati ta tööle Kanadasse, kuhu pere jäi ka pärast Teise maailmasõja puhkemist.

Doktorikraadi omandas Zbigniew Brzezinski Ühendriikides, Harvardi ülikoolis (1953), kus jõudis ka professorina tegutseda. 1958. aastal sai Brzezinski Ameerika Ühendriikide kodanikuks.

Brzezinski osales nõuandjana John Kennedy presidendikampaanias ning toetas hiljem Lyndon Johnsoni ning Hubert Humphrey kampaaniaid.

Aastatel 19731976 oli Brzezinski Trilateraalse Komisjoni esimeseks direktoriks.

Roll Ameerika välispoliitikas[muuda | muuda lähteteksti]

Aastatel 1977 kuni 1981 oli Brzezinski president Jimmy Carteri julgeolekunõunik. Brzezinski toetas suhete normaliseerimist Hiina Rahvavabariigiga, täiendava relvastuskontrolli lepet Nõukogude Liiduga (SALT II kirjutati alla 1979). Tema ametiaega jäi ka Iraani islamirevolutsioon ning Nõukogude invasioon Afganistani. Ägeda Nõukogude-vastasena tuntud Brzezinskile pannakse vahel pahaks Afganistani modžahediinide relvastamist võitluseks Nõukogude vägedega.

Brzezinski oli Johns Hopkinsi Ülikooli professor. 2008. aasta presidendivalimistel oli Brzezinski üks Barack Obama välispoliitilisi nõuandjaid.

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]

Kirjandus[muuda | muuda lähteteksti]