Erinevus lehekülje "Endel Tulving" redaktsioonide vahel

Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Lisatud 13 baiti ,  1 aasta eest
P
resümee puudub
P
P
Bakalaureuse ja magistri kraadi tegi ta Toronto Ülikoolis, filosoofiadoktori kraadi [[Harvardi Ülikool]]is, mille kaitses [[1957]]. aastal. Alates [[1956]]. aastast töötanud [[Toronto Ülikool]]is.
 
Ta on [[Kanada Kuninglik Selts|Kanada Kuningliku Seltsi]] liige, [[Londoni Kuninglik Selts|Londoni Kuningliku Seltsi]] liige, Rootsi [[Kuninglik Teaduste Akadeemia|Kuningliku Teaduste Akadeemia]] välisliige, [[Euroopa Akadeemia]] välisliige ja [[Eesti Teaduste Akadeemia]] välisliige. Tulving on [[Toronto Ülikool]]i [[emeriitprofessor]] ja [[Washingtoni Ülikool]]i St.Saint LouisisLouises [[külalisprofessor]].
 
== Elulugu ==
 
Endel Tulving sündis 26. mail 1927 Petseris kohtuniku peres.<ref name="Allik Tulvingust" />. Õpinguid alustas [[Tartu]]s [[Hugo Treffneri Gümnaasium|Treffneri gümnaasiumis]]. Teise maailmasõja ja nõukogude okupatsiooni tõttu jätkus haridustee [[Saksamaa]] põgenikelaagris. Sel perioodil hakkas ta valdavalt huvi tundma psühholoogia vastu. Saksamaal töötas ta ka tõlgina ja veetis ühe aasta meditsiinitudengina Heidelbergis.
Endel Tulving sündis 26. mail 1927. aastal Petseris kohtuniku peres
<ref name="Allik Tulvingust" />. Õpinguid alustas [[Tartu]]s [[Hugo Treffneri Gümnaasium|Treffneri gümnaasiumis]]. Teise maailmasõja ja nõukogude okupatsiooni tõttu jätkus haridustee [[Saksamaa]] põgenikelaagris. Sel perioodil hakkas ta valdavalt huvi tundma psühholoogia vastu. Saksamaal töötas ta ka tõlgina ja veetis ühe aasta meditsiinitudengina Heidelbergis.
 
1949. aastal emigreerus [[Kanada]]sse, kus sai [[Toronto Ülikool]]i üliõpilaseks. Bakalaureusekraadi Torontost sai ta 1953. aastal ning magistrikraadi järgmisel aastal. Edasi asus ta õppima [[Harvardi ülikool]]i ning omandas Ph.DPhD [[eksperimentaalpsühholoogia]]s 1957. aastal.
 
Ta oli abielus kunstnik [[Rutt Tulving]]uga. Neil on tütred Elo Ann ja Linda.
== Akadeemiline karjäär ==
 
Oma doktorantuuri lõpuperioodil 1956. aastal alustas tööd [[Toronto Ülikool]]is lektorina, kus töötas kuni emeriteerumiseni 1992. aastal. Endel Tulving valiti [[Toronto Ülikool]]i korraliseks psühholoogiaprofessoriks 1965. aastal. Erilise tunnustusena valiti ta 1985. aastal Toronto ülikooli ülikooliprofessoriks (''university professor''). Paralleelselt tööga Torontos oli ta aastatel 1970–1975 professor ka [[Yale'i Ülikool]]is. Tulving on töötanud aastatel 1974–1980 Torontos ka psühholoogia osakonna dekaanina. Pärast emeriitprofessoriks saamist on Tulvingu sidemed oma ''alma mater'''iga säilinud. Suurema osa ajast aga tegeleb ta teadusega Rotmani uurimisinstituudis (''Rotman Research Institute'') Baycresti Keskuses Tanenbaumi õppetooli kognitiivse neuroteaduse professorina. Tal on samuti Clark Way Harrisoni külalisprofessori koht (''Distinguished Visiting Professorship'') [[Washingtoni Ülikool]]is [[Saint Louis|Saint Louises]]is.
 
Endel Tulving on olnud ja on paljude teadusajakirjade toimetuskolleegiumites (nt Psychological Research, European Journal of Cognitive Psychology, Journal of Experimental Psychology jmt). Ta oli aastatel 1969–1972 ajakirja Journal of Verbal Learning and Verbal Behavior peatoimetaja. Tema avaldatud teaduspublikatsioonide hulk ulatub sadadesse. Paljud nendest on saanud klassikalisteks artikliteks või raamatuteks. Ta kuulub maailma 10 tsiteerituma kognitiivpsühholoogi hulka ja on mälu-uurijate absoluutses tipus.<ref name="UBKzL" />
1989. aastal valiti Endel Tulving [[Tartu Ülikool]]i audoktoriks. Ta oli [[Eesti Käitumis- ja Terviseteaduste Keskus]]e juhtkomitee liige ja on [[Eesti Psühholoogide Liit|Eesti Psühholoogide Liidu]] liige.
 
Tulvingu otsesel toetusel leidis aset mälupsühholoogia konverents [[Tallinn]]as, mille tulemusena valmis 2000. aastal kogumik ''"Memory, consciousness, and the brain: The Tallinn Conference''", Psychology Press, toimetaja Endel Tulving.<ref name="UBKzL" />
 
[[10. jaanuar]]il [[2014]] jõudis Eestisse [[Eesti Rahva Muuseum]]is hoiustamiseks osa tema arhiivist.
* [[Pasteuri-Weizmanni/Servier' auhind]] ([[2009]])
 
====Valitud akadeemiatesse====
* 1979 – [[Kanada Kuninglik Selts]]
* 1986 – [[Ameerika Kunstide ja Teaduste Akadeemia]]
* 1988 – USA [[Rahvuslik Teaduste Akadeemia]]
* 1991 – Rootsi [[Kuninglik Teaduste Akadeemia]]
* 1992 – [[Londoni Kuninglik Selts]]
* 1996 – [[Academia Europaea]]
* 2002 – [[Eesti Teaduste Akadeemia]]
 
== Olulisemad publikatsioonid ==
 
== Välislingid ==
* [http://www.akadeemia.ee/et/liikmeskond/_valisliikmed/tulving/ Endel Tulvingust Eesti TA kodulehel]
* [http://www.psych.ut.ee/~jyri/ee/Tulving%20ja%20m%E4lu.htm Jüri Allik "Endel Tulving ja mälu"]
* [http://alicekim.ca/tulving/ Tulvingu artiklid]
* [[Tuuli Koch]]. [http://www.postimees.ee/?id=196658 Mälu uurimine tõi eestlasele «Nobeli»] Postimees, 4. detsember 2009
* [http://veebiakadeemia.ee/puramiidi-tipus/endel-tulving/ "Püramiidi tipus"], ETV, 19. veebruar 2011
* [http://www.sirp.ee/s1-artiklid/c21-teadus/kc-juhtum/ KC juhtum.] Endel Tulving. Sirp, 26.05.2017
* [http://sirp.ee/s1-artiklid/c21-teadus/koige-vahem-igav-inimene/ Kõige vähem igav inimene.] [[Jüri Allik]] Sirp, 26.05.2017
 
{{JÄRJESTA:Tulving, Endel}}
122 875

muudatust

Navigeerimismenüü