Eesti Nyingma ajalugu

Allikas: Vikipeedia
(Ümber suunatud leheküljelt Eesti Nyingma)
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti

Eesti Njingma ajalugu hõlmab aastatel 19831988 Eestis tegutsenud esimese Njingma ühenduse Eestimaa Budistlik Vennaskond ehk Taola regevust. Selle asutas Vello Väärtnõu 1983. aastal Tallinnas, et rajada ningma koolkonna traditsioon Eestis.

Eestimaa Budistlik Vennaskond tegeles budismialase kirjanduse tõlkimisega inglise, vene, saksa ja soome keelest, paljundas ja levitas tõlkeid. Tõlkimisega tegelesid Tiina Hallik, Anu Rootalu, Enn Jaanson, Eve Pärnaste ja teised. Tegemistes oli abiks ka Ants Luik, hiljem lisandus Eke-Pärt Nõmm koos isa Jaan Nõmmega. Taola tegevuse eesmärk oli budistliku mõttelaadi ja ideede viimine rahva hulka. Maaliti ja tehti siiditrükis thankasid, hadakke ja burhaane, budistlikku õpetust jagas Vello Väärtnõu.

Taola hakkas esimesena Eestis läbi viima budistlikke rituaale, küll kitsale seltskonnale, kuid esimene samm sel alal oli tehtud ja see kuulub juba praktilise budismi valdkonda. Lisaks hakkas Taola rajama ainukesena Eestis n-ö budismi maist keha budistlike stuupade, kujude, thankade, altarite ja muu budismialase inventari näol.

Draakoni pea. Vello Väärtnöu illustratsioon

Ivolga kloostri laamadel on suured teened Eesti budismi arengus. Kogu rituaalne instrumentaarium oli Ivolgast pärit, enamik tiibetikeelseid tekste pärineb samuti Burjaatiast. Tollest ajast said alguse Ivolga kloostri laamade külaskäigud Eestisse.

Eestimaa Budistlik Vennaskond tegutses Kadriorus ja oli rahva hulgas tuntud Taola nime all. Taola tegevuses osalesid Arno Arrak, Jüri Saard, Tõnis Promet, Boris Saabas, Peep Paasian, Peeter Kaasik ja teised. Esimene stuupa ehitati 1983. aastal Pangarehele, Jüri Arraku maakodusse.

1984. ja 1985. aastal ehitati Väärtnõu juhtimisel kolm stuupat Siim Jõesaare talu maadele Haapsalu lähedale. Kloostri rajamiseks osteti Läänemaale talu, projekti tulevasele kloostrile tegi arhitekt Leonhard Lapin. Kloostri rajamine jäi aga pooleli seoses taolaste aktiivse vabadusvõitlusega ja ERSP rajamisega Väärtnõu poolt 1988. aastal, mistõttu KGB saatis Väärtnõu Eestist välja.

Buddha. Vello Väärtnõu illustratsioon

Eesti Njingma[muuda | muuda lähteteksti]

Eesti Njingma on njingma koolkonna ühendus, mis ühendab njingma koolkonna õpetusest huvitatud inimesi. Selle njingmad järgiva ühenduse eestseisja ja juht oli alates 1982. aastast Vello Väärtnõu. Kuni 1988. aastani kasutas see liikumine nime Eestimaa Budistlik Vennaskond ehk Taola. Eesti Njingma nime hakati kasutama seoses ühenduse registreerimisega mittetulundusühinguna 2007. aastal. Eesti Njingma figureeris mõistena juba Eestimaa Budistliku Vennaskonna aegadel, kuid kuna esialgne Taola meeskond saadeti kommunistide poolt okupeeritud Eestist välja, siis võeti pärast Eesti Vabariigi taastamist kasutusele mitte enam Eestimaa Budistliku Vennaskonna ega Taola nimi, vaid nimi, mis oli aastakümneid tagasi kavatsetud – Eesti Njingma.[viide?]

Mittetulundusühing Eesti Njingma lõpetas ametlikult oma tegevuse Eestis 2011. aasta septembris ning tegutseb edasi Austraalias.[1]

Eesti Njingma konverentsid "Budism ja Põhjala" ning "Buddhism & Australia"[muuda | muuda lähteteksti]

Eesti Njingma korraldas Vello Väärtnõu eestvedamisel Eestis rahvusvahelisi konverentse “Budism ja Põhjala”. Et seda ideed oli võimatu realiseerida okupatsiooni ajal, sai projekt lõpuks teoks aastal 2007. Tänaseks on toimunud mitu konverentsi, need on kasvanud kolmepäevaseks ning osalevaid lektoreid on olnud 14 maalt. 2012. aastal korraldati rahvusvaheline budismi konverents "Buddhism & Australia" Murdochi ülikoolis Perthis Austraalias.[2] Konverentsil osales lektoreid 16 maalt. Konverents "Buddhism & Austraalia" toimus 2013. aastal.

Budismiteemalised näitused[muuda | muuda lähteteksti]

Eesti Njingma on seoses konverentsidega korraldanud 5 näitust Tallinna Ülikoolis, Eesti Rahvusraamatukogus ja Tartu Ülikoolis, kus on tutvustatud eesti budismi ajalugu ja eesti budismi traditsiooni, budistlikke raamatuid, teoks on saanud ka fotonäitus koostöös Peterburi budistliku templiga.

Eesti Njingma budismi entsüklopeediad[muuda | muuda lähteteksti]

Vello Väärtnõu juhtimisel on käivitatud esimene eestikeelne budismialase veebientsüklopeedia ENBE (Eesti Njingma Budismi Entsüklopeedia), mis hõlmab üle 3000 artikli ning koondab erinevaid vaatenurki budismi ja idakultuuri kohta: mõistete selgitusi, artikleid, reisikirjeldusi jmt. Vello Väärtnõu on ka 2011. aastal alguse saanud mahuka veebientsüklopeedia "Buddhist Encyclopaedia of China" projekti autor ja juht.

Budistlik arhitektuur[muuda | muuda lähteteksti]

Lisaks 1980. aastatel rajatud neljale stuupale ehitas MTÜ Eesti Njingma Vello Väärtnõu juhtimisel 2008. aastal Eestisse viienda stuupa, mis on pühendatud kõikide olendite kaitseks ja heaoluks, Tuletempli ja palveveski. Stuupa, mis on 10 m kõrgune, asub Veltsa külas. Põhjamaades on üldse kokku seitse stuupat, millest viis asub Eestis.[viide?] Väärtnõu poolt on loodud ka esimesed Eestis valminud budistlikud pühapildid – thankad.

Tiibeti Budismi Nyingma Eesti Kogudus[muuda | muuda lähteteksti]

Annetuspütid. Vello Väärtnöu illustratsioon

Tiibeti Budismi Nyingma Eesti Kogudus moodustus 1997. aastal inimestest, kes juba varem olid budismiga seotud, s.h ka mõned, kes 1970. aastate esimesest poolest alates olid iseseisvalt budismiga tegelenud. Anu Rootalu oli 1980. aastatel kokku puutunud budismiga Taolas, enamik koguduse liikmeid aga oli pärit drikungi liinist, kes käisid koos Metsa tänaval asunud Drikungi Keskuses, samuti liitus inimesi, kes varem ei olnud ühegi teise budistliku ühendusega otseselt seotud. Tiibeti Budismi Nyingma Eesti Koguduse tekkimise aluseks oli tiibeti budismi elavat, katkematut järgnevusliini esindava õpetaja saabumine Eestisse ja tema vahendatud nyingma õpetuste edastamine õpilastele.

1994. aastal saabus esmakordselt Eestisse tiibeti budismi Nyingma koolkonna Väga Auväärne õpetaja Nyichang Khentrul Rinpoche (tib: nyi-lcang mkhan-sprul rin-po-che), kes Tema Pühaduse Dalai-laama palvel resideeris tol ajal Jaapanis, olles seal ainus tiibeti budismi kõrgem laama. Järgmistel aastatel jätkusid tema regulaarsed Eesti-visiidid ja kohapealsed harjutus-õppelaagrid.

1996. aastal hakkas auväärne Nyichang Rinpoche õpetama Longchen Nyingthig (tib: ཀློང་ཆེན་སྙིང་ཐིག, transl.: klong chen snying thig) ngöndro'd (sissejuhatus e eelharjutused kõrgemasse dzogchen-õpetusse) kindlale 18 inimesest koosnevale rühmale. Viimase osa sellest õpetusest andis ta 2000. aasta suvel.

21. septembril 1997 toimus asutamiskoosolek ja 2. oktoobril 1997 registreeriti Tiibeti Budismi Nyingma Eesti Kogudus ametlikult usuühendusena.

Tiibeti Budismi Nyingma Eesti Koguduse liikmed osalevad kohalikes (Budismi Instituut, Tiibeti Traditsioonilise Meditsiini Akadeemia, Usuliste Ühenduste Ümarlaud jt budistlikud ühendused) ning rahvusvahelistes budismiga seotud organisatsioonides.

Tiibeti budismi nyingma koolkonna dzogcheni õpetustega on suuremal või vähemal määral seotud mitu Eestis tegutsevat budistlikku organisatsiooni, s.h Eesti Dzogcheni Ühing, Khordongi Ühing Eestis, Drikung Dzogtšeni Eesti Kogukond Drikung Namtšag Mebar Dzong, Pärnu tiibeti budismi keskus Drikung Dordže Tšö Dzong, RIGPA Eesti jt.

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. Likvideerimisteated - Mittetulundusühing Eesti Njingma lõpetab oma tegevuse alates 19. september 2011 online 26.10.2011
  2. "Buddhism & Australia". Originaali arhiivikoopia seisuga 31. oktoober 2012. Vaadatud 24. oktoobril 2012.

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]