Guus Hiddink

Allikas: Vikipeedia
Guus Hiddink (2012)

Guus Hiddink (sündinud 8. novembril 1946 Varsseveldis Hollandis) on Hollandi jalgpallitreener ja endine jalgpallur.

Veebruarist maini 2009 oli Hiddink Londoni Chelsea ajutine peatreener. Detsembris 2015 sai ta pärast José Mourinho vallandamist taas Londoni Chelsea ajutiseks treeneriks.

Koondiste treenerina[muuda | muuda lähteteksti]

Holland[muuda | muuda lähteteksti]

Hollandi jalgpallikoondise peatreeneriks sai Hiddink 1. jaanuaril 1995. Tavaliselt rakendas ta 4-4-2 taktikat, kus ääremängijad tulid appi keskväljamängijatele ja sellise taktika mõjul lõid palju väravaid poolkaitsjad, näiteks Philip Cocu ja Edgar Davids.

Sel ajal oli koondises palju andekaid isiksusi, kes aga pahatihti konfliktidesse sattusid. Hiddink võttis selles suhtes jäiga hoiaku, näiteks 1996. aasta EM-ilt saatis ta koju Edgar Davidsi pärast nendevahelist vaidlust.

1996. aasta EM-valikturniiril oli Hollandil Hiddinki ametisseasumise ajaks 2 võitu Luksemburgi jalgpallikoondise üle ja 2 viiki. Alles viimases voorus suutis Holland koduvõiduga Norra jalgpallikoondise üle saada teise koha tänu väravate vahele. Siiski kuulus Holland kahe kõige halvema teiseks tulnud meeskonna hulka ja pidi pidama lisavalikmängu Iirimaa jalgpallikoondisega, mille Holland 2:0 võitis.

1996. aasta EM toimus Inglismaal. Holland viigistas 8. juunil Šotimaa jalgpallikoondisega 0:0, alistas 13. juunil Šveitsi jalgpallikoondise 2:0 ja lõpuks kaotas 18. juunil Inglismaa jalgpallikoondisele 1:4. Inglismaa võitis alagrupi, Hollandil ja Šotimaal oli võrdne nii punktide arv kui väravate vahe, aga löödud väravate arvuga pääses Holland teisena edasi. Veerandfinaalis Prantsusmaa jalgpallikoondise vastu 22. juunil väravaid enne penaltiseeriat ei löödud, aga seal oli ainus eksija Clarence Seedorf ja Prantsusmaa võitis 5:4.

1998. aasta MM-valikgrupi võitis Holland Belgia jalgpallikoondise ees, kes samuti lisavalikmängudelt edasi pääses.

Finaalturniir toimus Prantsusmaal ning Holland ja Belgia tegid 13. juunil avavoorus 0:0 viigi. 20. juunil alistas Holland 5:0 Lõuna-Korea jalgpallikoondise ja viigistas 25. juunil 2:2 Mehhiko jalgpallikoondisega. Tänu heale väravate vahele võitis Holland alagrupi Mehhiko ees. 29. juunil alistas Holland Jugoslaavia jalgpallikoondise 2. üleminutil Edgar Davidsi löödud väravast 2:1 ja 4. juulil veerandfinaalis Argentina jalgpallikoondise samuti 2:1 eelviimasel minutil löödud Dennis Bergkampi iluväravast. 7. juulil peetud poolfinaalis suutis Patrick Kluivert 87. minutil viigistada 1:1, aga penaltiseeriaga kaotas Holland pärast 4 lööki 2:4. 11. juulil kaotas Holland 1:2 ka pronksimängu Horvaatia jalgpallikoondisele.

Lõuna-Korea[muuda | muuda lähteteksti]

1. jaanuaril 2001 sai Hiddink Lõuna-Korea jalgpallikoondise peatreeneriks.

Hiddinki esimene tähtis turniir sel ametikohal oli 2001. aasta konföderatsioonide karikavõistlused, mis peeti Lõuna-Koreas. Lõuna-Korea kvalifitseerus sinna järgmise aasta MM-i korraldajana. Avamängus kaotas Lõuna-Korea 30. mail Prantsusmaale 0:5, aga alistas siis Mehhiko 2:1 ja Austraalia jalgpallikoondise 1:0. Prantsusmaa, Austraalia ja Lõuna-Korea vahel tekkis surnud ring, kus Lõuna-Koreale maksis kätte avavooru suur kaotus, ta jäi kolmandaks ega pääsenud edasi.

Lõuna-Korea kutsuti külalisena 2002. aasta Põhja-Ameerika meistrivõistlustele. Need toimusid USA-s. Lõuna-Korea kaotas 18. jaanuaril USA jalgpallikoondisele 1:2 ja viigistas 22. jaanuaril 0:0 Kuuba jalgpallikoondisega. Tänu enamlöödud väravale tuli ta USA järel alagrupis teiseks ja pääses veerandfinaali Mehhiko vastu, kelle alistas 27. veebruaril väravateta lõppenud mängu järel penaltiseerias. 30. jaanuaril kaotas Lõuna-Korea poolfinaalis 1:3 Costa Rica jalgpallikoondisele ja 2. veebruaril pronksimängu 1:2 Kanada jalgpallikoondisele. Kim Do-Hoon lõi pronksimängus küll kaks väravat, kuid teise neist oma väravasse.

2002. aasta MM-ile pääses Lõuna-Korea korraldajana kvalifikatsioonita. Alagrupis alistas Lõuna-Korea 4. juunil 2:0 Poola jalgpallikoondise, viigistas 10. juunil 1:1 USA-ga ja alistas 14. juunil 1:0 Portugali jalgpallikoondise kohtumises, kus Portugal vajas hädasti võitu, aga jäi 27. minutil kümnekesi ja 66. minutil üheksakesi. Park Ji-Sung lõi värava 70. minutil. Lõuna-Korea võitis alagrupi USA ees. 18. juunil toimus järgmine mäng Itaalia jalgpallikoondisega, kus Itaalia läks 18. minutil juhtima, aga Seol Ki-Hyeon viigistas 88. minutil ja Ahn Jung-Hwan lõi 117. minutil võiduvärava. 22. juunil veerandfinaalis Hispaania jalgpallikoondise vastu ei löödud väravaid enne penaltiseeriat, kus Korea ei eksinud ja võitis 5:3. Lõuna-Korea kaotas 25. juunil poolfinaalis Saksamaa jalgpallikoondisele 0:1 ja 29. juunil pronksimängus Türgi jalgpallikoondisele 2:3.

Poolfinaali jõudmise eest sai Hiddink esimeseks Lõuna-Korea aukodanikuks ning eluaegse tasuta sõidu õiguse Korean Airi ja Asiana Airlinesiga, lisaks eramaja Cheju saarel ja teisi autasusid. Gwangju staadion nimetati tema auks Guus Hiddinki staadioniks. Kuid Hiddink astus Lõuna-Korea peatreeneri kohalt tagasi.

Austraalia[muuda | muuda lähteteksti]

Guus Hiddink (umbes 2006)

22. juulil 2005 sai Hiddink Austraalia jalgpallikoondise peatreeneriks. 12. novembril Montevideos ja 16. novembril Sydneys peeti 2006. aasta MM-i lisavalikmängud Uruguay jalgpallikoondisega. Kumbki meeskond võitis kodus 1:0, aga penaltiseeria võitis Austraalia 4:2 ja sai esimeseks riigiks, kes jõudnud MM-ile penaltiseeria võitmise abil.

Maailmameistrivõistlused toimusid Saksamaal. Alagrupis alistas Austraalia 12. juunil 3:1 Jaapani jalgpallikoondise, kusjuures Jaapan läks 26. minutil juhtima ja Austraalia viigistas alles 84. minutil. 18. juunil kaotas Austraalia 0:2 Brasiilia jalgpallikoondisele ja viigistas 22. juunil teist edasipääsejat otsustavas mängus 2:2 Horvaatiaga, jäädes kaks korda taha. Brasiilia võitis täiseduga, Austraalia pääses teisena edasi ja sai esimeseks Okeaania meeskonnaks, kes jalgpalli MM-il alagrupist edasi pääsenud. Järgmises mängus Itaaliaga jäi Itaalia 50. minutil vähemusse, aga pidas lõpuni vastu ja 5. üleminutil määrati Austraalia väravasse kahtlane penalti, mille Francesco Totti realiseeris. Austraalia langes välja ja see tähendas Hiddinki töö lõppu Austraalia peatreenerina.

Venemaa[muuda | muuda lähteteksti]

Guus Hiddink (2008)
Dmitri Medvedev ja Guus Hiddink (2008)

14. aprillil 2006 sai Hiddink Venemaa jalgpallikoondise peatreeneriks. Tema eesmärk oli Venemaa viimine 2008. aasta EM-ile. Hiddink suutis seda üksnes seetõttu, et viimases mängus alistas edasipääsu juba taganud Horvaatia võõrsil Inglismaa 3:2. Venemaa edestas punktiga Inglismaad ja Iisraeli.

Finaalturniiri alustas Venemaa 10. juunil 1:4 kaotusega Hispaaniale, kuid alistas siis 14. juunil Kreeka jalgpallikoondise 1:0 ja 18. juunil 2:0 Rootsi jalgpallikoondise. Täiseduga alagrupi võitnud Hispaania järel läks Venemaa teisena edasi. Veerandfinaalis alistas Venemaa 21. juunil Hollandi lisaajal 3:1, aga kaotas poolfinaalis taas Hispaaniale 0:3. Pronksimängu ei peetud.

2010. aasta MM-valikturniiril loositi Venemaa samasse valikgruppi Saksamaaga, kes võitiski valikgrupi. Venemaa kaotas talle mõlemad mängud, kuid tuli siiski teiseks ja pääses lisavalikmängudele Sloveenia jalgpallikoondise vastu. Venemaa võitis kodus 2:1, kuid kaotas võõrsil 0:1 ja langes välja, sest oli võõrsil vähem väravaid löönud. Seetõttu Hiddinki lepingut ei pikendatud ja ta lahkus Venemaa koondise treeneri ametist 30. juunil 2010.

Türgi[muuda | muuda lähteteksti]

1. augustil 2010 sai Hiddink Türgi jalgpallikoondise peatreeneriks. Tema eesmärk oli Türgi viimine 2012. aasta EM-ile. Türgi loositi samasse valikgruppi Saksamaaga, kes võitis kõik mängud. Türgi suutis lõpetada teisena ja pääses lisavalikmängudele Horvaatia vastu. 11. novembril kaotas Türgi kodus 0:3 ja viigistas 15. novembril võõrsil 0:0, langedes välja. Pärast seda astus Hiddink ametist tagasi.

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]