Carlo Ratti

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti

Carlo F. Ratti (sündinud 1971 Torinos Itaalias) on itaalia arhitekt, insener, leiutaja, hariduse edendaja ja ühiskonnaaktivist.

Ta töötab õppejõuna USA-s Massachusettsi tehnoloogiainstituudis (MIT), kus juhib linnauuringute laborit Senseable City Lab, mis uurib uute tehnoloogiate mõju linna kujundamisele ja mõistmisele ning linnas elamisele. Ta on ka 2004. aastal Itaalias Torinos rajatud rahvusvahelise disainibüroo Carlo Ratti Associati kaasasutaja.

Ajakiri Fast Company on nimetanud Rattit ühena Ameerika 50 mõjukaima disaineri seas ("50 most influential designers in America")[1] ja ajakiri Wired on lisanud ta 50 targa inimese loetellu, kes muudavad maailma ("Smart List: 50 people who will change the world")[2]. Ratti on ka ajakirja Esquire 2008. aasta taibukaimate inimeste nimekirjas ("2008 Best & Brightest' list")[3] ning kirjastuse Thames & Hudson 60. aasta juubeli väljaandes tulevikuloome novaatorite hulgas ("60: Innovators Shaping our Creative Future")[4]. Ajakiri Blueprint pidas teda 2010. aasta üheks 25 arhitektuuri ja disaini uuendajast ("25 People Who Will Change Architecture and Design")[5] ja ajakiri Forbes tõi Ratti 2011. aastal välja loetelus nimedest, mida tasub meeles pidada ("Names You Need To Know") [6].

Haridus[muuda | muuda lähteteksti]

Ratti on lõpetanud Prantsusmaal Pariisis teadus-, inseneritöö- ja tehnoloogiaülikooli (École nationale des ponts et chaussées) ja Itaalias Torino polütehnikumi (Politecnico di Torino) ning saanud Suurbritannias Cambridge'i ülikoolis filosoofiamagistri ja -doktori kraadi. 2000. aastal asus ta Fulbrighti stipendiaadina tööle Massachusettsi tehnoloogiainstituudis (MIT) meedialaboris, kus ta tegi koostööd jaapani arvutiteadlase Hiroshi Ishiiga.

Arhitektuurivisioon[muuda | muuda lähteteksti]

2011. aastal esitles Ratti TED-i konverentsil oma visiooni arhitektuurist, mis "on võimeline tunnetama ja reageerima" [7]. Tema sõnul on digitaalsed tehnoloogiad omavahel ühendatud ja suurest hulgast komponentidest koosnevad võrgustikud, mis muudavad inimeste ja tehiskeskkonnavahelist kommunikatsiooni. Teisisõnu hakkavad linnad, hooned ja objektid inimestega suhtlema[8]. Londoni kuningliku kunstikolledži (Royal College of Art) 2011.-2012. aastal korraldatud arhitektuuriloengute sarja[9] raames arhitekt Peter Cookiga diskuteerides väitis Ratti, et tema visiooni juured ulatuvad tegelikult juba Michelangelo aega, kui kuulus skulptor lõi haamriga oma loodud Moosese kuju pihta, hüüdes "Miks sa ei räägi minuga?", ning samuti baroki- ja juugendiperioodi.

Ratti töö keskmes on kõik linnakeskkonnas rajatu alates tänavavõrgustikest ning lõpetades torustike ja prügisüsteemidega. Nende tarbeks loob ta uut tüüpi sensoreid ja käeshoitavaid elektroonikaseadmeid, mis on muutnud tänapäeva arusaama linnade toimimisest. "Võrrandi" teises otsas on muud projektid, mis kasutavad neid sensorite abil saadud andmeid, et reaalselt luua uut tüüpi keskkondi. Näiteks MIT linnauuringute laboris arendatud projekt "The Copenhagen Wheel" kujutab endast nutiseadmega ühendatud e-jalgratast, mis toimib sõidu ajal sensorina, kogudes ümbritseva keskkonna kohta infot. Projekt Trash Track võimaldab elektroonse jälgimise abil paremini tuvastada ja optimeerida linna jäätmevoogu. Lisaks on Ratti MIT tuleviku linnamobiilsuse algatuse raames avanud teaduskeskuse Singapuris[10].

Ratti on üks tarkade ehk nutikate linnade kontseptsiooni alusepanijaid. Ajakirjas Scientific American koos Anthony M. Townsendiga avaldatud artiklis[11] vastandub Ratti valitsevale tehnokraatlikule tarkade linnade visioonile, tõstes esile linnatehnoloogiate "inimlikku palet" ja potentsiaali rohujuure tasandil ühiskonda edendada.

Arhitektuur ja disain[muuda | muuda lähteteksti]

Ratti disainiloomingus on leidlikult ühendatud digitaalne ja füüsiline keskkond. Näiteks 2008. aastal oli Zaragozas EXPO maailmanäitusel esindatud Ratti loodud digitaalne veepaviljon, mis reageeris külastajatele, peatades muidu pidevalt voolava veekardina, et inimesi sisse lasta. Ajakiri Time pidas seda sõna otseses mõttes vedelat arhitektuuriteost aasta üheks parimaks leiutiseks[12]. Milano südalinnas Piazza della Scala kvartalis asuva Trussardi moemaja juurdeehitisel, mille Ratti projekteeris koos botaanik Patrick Blanciga, ripub klaasist hoone kohal roheline vertikaalne taimedest varikatus, mis sümboliseerib uutmoodi interaktiivsust hoone sees ja sellest väljaspool asuvate inimeste vahel[13]. 2012. aasta Londoni suveolümpiamängudeks tehtud hoonekavand, mis jäi küll teostamata, kujutas endast "pilve" ("The Cloud") ehk vilkuvat interaktiivset kunstiobjekti.

Paljud Ratti disainiprojektid põhinevad andmete visualiseerimisel. Projekt "Real Time Rome", mis täitis kogu paviljoni 2006. aasta Veneetsia arhitektuuribiennaalil, demonstreeris mobiiltelefoni abil kogutud andmete põhjal Rooma linna dünaamikat reaalajas. New Yorgis moodsa kunsti muuseumis (MoMA) näituse "Design and the Elastic Mind" raames eksponeeritud, koostöös Saskia Sasseniga valminud projekt "New York Talk Exchange", uuris globaalseid kommunikatsioonivoogusid. Mitu MIT linnauuringute laboris valminud projekti leidsid koha ajakirja Fast Company 2011. aasta parimate infograafiliste disainiprojektide nimekirjas[14]. New York Timesis avaldatud arvamusloos pandi ühe Ratti mobiiliandmete analüüsi ja visualiseerimise projekti põhjal (mis vaatles telefoniliikluse põhjal linnade ja osariikide vahelisi geograafiast sõltumatuid seoseid) ette kogu USA kaart uuesti kujundada[15].

2013. aasta Milano moenädala raames peetud mööblimessil ("Salone del Mobile") esindatud töö päädis Itaalia mööblifirma Cassina jaoks tootedisainiprojektiga "Our Universe" . Samal messil esitles Ratti veel teistki projekti "Makr Shakr", mis käsitleb kolmandat tööstusrevolutsiooni ning selle mõju loomingulisusele ja disainile sellise lihtsa protsessi näitel nagu joogi valmistamine. Hetkel kureerib Ratti Milanos üht EXPO 2015 teemapaviljoni "Future Food District".

Teadustööd[muuda | muuda lähteteksti]

Ratti on avaldanud üle 250 teadusartikli[16]. Teadusajakirjas Environment and Planning B avaldatud uurimuses seab ta kahtluse alla Space Syntaxi nimelise linnaanalüüsitehnika paikapidavuse [17]. Ta oli üks esimesi, kes hakkas mobiiliandmete põhjal uurima linnadünaamikat, mis on nüüdseks kujunenud eraldiseisvaks teadusuuringute teemaks. MIT linnauuringute labor, kus Ratti töötab, tegelebki peamiselt võrguanalüüse ja komplekssüsteeme käsitlevate teadustöödega, et paremini mõista linnade toimimist[18]. Nende aspektide üle on Ratti arutlenud ka koos matemaatik Steven Strogatziga ajakirja Seed veebikirjas[19].

Õpetamine ja ühiskondlik aktiivsus[muuda | muuda lähteteksti]

Ratti on töötanud õppejõuna Torino polütehnikumis, Pariisi teadus-, inseneritöö- ja tehnoloogiaülikoolis, Harvardi ülikoolis, Strelka instituudis ja Massachusettsi tehnoloogiainstituudis (MIT). 2004. aastal Harvardi disainikoolis (Harvard Graduate School of Design) kursust "Urban Infoscape" andes tekkiski tal idee luua MIT-s linnauuringute labor Senseable City Lab, mis annaks panuse linnade kujundamisse ja planeerimisse moodsate tehnoloogiate abil[20]. 2011. aastal asus Ratti laboris tööle ja tegutses samal ajal BMW Guggenheim Labi Berliini haru kuraatorina. Lisaks on ta töötanud Moskva Strelka meedia-, arhitektuuri- ja disainiinstituudis programmidirektorina.

Cambridge'i ülikoolis doktorantuuris õppides oli Ratti üks Itaalia ülikoolide reformi "Progetto Collegium" algatajatest koos filosoofide Umberto Eco ja Marco Santambrogioga. Algatuse tulemusel rajati Itaalias Milano kolledž ja veel mitu haridusasutust. Ratti on olnud seotud mitme kodanikuühiskonna algatusega, näiteks Itaalia tööstus- ja arhitektuuripärandi säilitamise initsiatiiviga[21].

Artiklid[muuda | muuda lähteteksti]

Ratti teeb kaastööd Itaalia ärilehele Il Sole 24 Ore ja on disainiajakirja Domus korrespondent. Samuti on ta kirjutanud artikleid väljaannetele ja meediafirmadele Scientific American, The Architectural Review, La Stampa, BBC, The Huffington Post, The New York Times, The Global Herald. Peagi on oodata avatud lähtekoodiga arhitektuuri (Opensource Architecture) teemalist raamatut (kaasautor Joseph Grima), mille annab välja Itaalia kirjastus Einaudi.

Hiljutisi projekte[muuda | muuda lähteteksti]

2015. aasta märtsis veebiajakirjale Feel Desain antud intervjuus rääkis Ratti, et tal on käsil uue väljaku ja veeringide paviljoni projekteerimine Barcelonas 2016. aasta Rio olümpiamängude tarbeks. Samuti jätkub töö MIT linnauuringute laboris linnadünaamika projektidega ning käimasolevate idufirmaprojektidega "Copenhagen Wheel" ja "Makr Shakr".[25]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

 1. Fast Company: 50 most influential designers in America http://www.fastcompany.com/design/2011/50-most-influential-designers-in-america
 2. Wired Magazine: Smart List; 50 people who will change the world http://www.wired.co.uk/magazine/archive/2012/02/features/the-smart-list
 3. "Best and Brightest 2008: Four Innovative Mapmakers Re-inventing the Very Idea of Maps" in Esquire Magazine (2008) http://www.esquire.com/features/best-and-brightest-2008/best-new-cartographers-1208#slide-5
 4. "60: Innovators Shaping our Creative Future" – intervjuu toimetajale Lucas Dietrich https://www.thamesandhudson.com/60dietrich.html
 5. "25 who will change architecture and design in 2010", Blueprint Magazine (detsember 2009)
 6. "Names You Need to Know in 2011: Carlo Ratti", Oliver Chiang, Forbes Magazine (detsember 2011) http://www.forbes.com/sites/oliverchiang/2010/11/13/names-you-need-to-know-in-2011-carlo-ratti/
 7. "TED: Architecture that Senses and Responds" http://www.ted.com/talks/carlo_ratti_architecture_that_senses_and_responds.html
 8. New Yorgi moodsa kunsti muuseumis eksponeeritud MIT linnauuringute labori projekt "Back Talk", "Talk to Me: Design and the Communication between People and Objects" (24.7.–7.11.2011) http://www.moma.org/interactives/exhibitions/2011/talktome/objects/146408/
 9. Londoni kuningliku kunstikolledži arhitektuuriloengute sari 2011/12 http://www.architectural-review.com/rca-architecture-lecture-series-2011/12/8622976.article
 10. Singapuri ja MIT interdistsiplinaarne teadus- ja tehnoloogiauuringute uurimisrühm SMART tuleviku linnaliiklusest http://smart.mit.edu/research/future-urban-mobility/future-urban-mobility.html
 11. "Social Nexus: Harnessing Residents' Electronic Devices Will Yield Truly Smart Cities", Scientific American (september 2011) http://www.scientificamerican.com/article.cfm?id=the-social-nexus
 12. Time Magazine: Best Inventions of 2007 http://www.time.com/time/specials/2007/article/0,28804,1677329_1678083_1678067,00.html
 13. Trussardi Dehors, Carlo Ratti Associati ja Patrick Blanci koostööprojekt Cafe Trussardile http://www.cafetrussardi.com/Dehors.html
 14. "The Connected States of America" ja "Health Infoscape" MIT linnauuringute labor, "The 22 Best Infographics We Found In 2011", Fast Company http://www.fastcodesign.com/1665705/the-22-best-infographics-we-found-in-2011#9
 15. "Phone-Call Cartography", Carlo Ratti, The New York Times Sunday Review (2.7.2011) http://www.nytimes.com/2011/07/03/sunday-review/03phone-map.html
 16. MIT linnauuringute labori väljaannete andmebaas http://senseable.mit.edu/papers/publications.html
 17. "Space syntax: some inconsistencies" Carlo Ratti, Environment and Planning B: Planning and Design (2004; vol 31(4); lk 487–499) http://www.envplan.com/abstract.cgi?id=b3019
 18. Näiteks "Eigenplaces: analysing cities using the space-time structure of the mobile phone network", Jonathan Reades, Francesco Calabrese ja Carlo Ratti, Environment and Planning B: Planning and Design (2009; vol 36(5); lk 824–836) http://www.envplan.com/abstract.cgi?id=b34133t
 19. Science is Culture: Conversations at the New Intersection of Science + Society (oktoober, 2012) http://salon.seedmagazine.com/salon_strogatz_ratti.html
 20. "Urban infoscapes: new tools to inform city design and planning", Carlo Ratti ja Nick Baker, Environmental Design (2003; vol 7, nr 1) http://senseable.mit.edu/papers/pdf/2003_Ratti_Baker_ARQ.pdf
 21. Masterplan "Manifattura Tabacchi", Rovereto, Itaalia, Carlo Ratti Associati projekt http://europaconcorsi.com/projects/132526-Masterplan-Manifattura-Tabacchi-Rovereto
 22. "Ecco il consiglio nazionale del design" by Giannino della Frattina in Il Giornale (21.6.2007) http://www.ilgiornale.it/news/ecco-consiglio-nazionale-design.html
 23. "Ratti: Il Valdo Fusi fa piangere" by Sara Strippoli in La Repubblica (7.7.2004; lk IX) http://ricerca.repubblica.it/repubblica/archivio/repubblica/2004/07/04/ratti-il-valdo-fusi-fa-piangere.html
 24. "Cities in transformation – toward an intelligent future", Carlo Ratti, maailmamajanduse foorumi nõukogu blogi (26.1.2012) http://forumblog.org/2012/01/cities-in-transformation-toward-an-intelligent-future/
 25. Feel Desaini intervjuu Carlo Rattiga, 2.3.2015

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]