Veneetsia biennaal

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti

Veneetsia biennaal (itaalia keeles La Biennale di Venezia) on Veneetsias 1895. aastast alates üle aasta korraldatav kaasaegse kunsti näitus. Aja jooksul on sellest välja kasvanud rida kunstinäitusega kaasnevaid festivale teistes žanrides nagu kaasaegse muusika festival (1930. aastast), teatrifestival ja Veneetsia filmifestival (1934. aastast), arhitektuuribiennaal (1980. aastast), kaasaegse tantsu festival (1999. aastast) ning lastekarneval (2009. aastast).

Biennaali algatamisel 1895. aastal oli üks põhieesmärke luua turg kaasaegsele kunstile. 1968. aastal lõpetati näitusel müügitegevus. Kunstiturg on siiski jäänud biennaaliga seotuks, muuhulgas ka seetõttu, et sellega samal ajal toimub Veneetsia lähedal Šveitsis maailma suurim kaasaegse kunsti laat Art Basel, kus tihti esinevad samad kunstnikud.

Veneetsia biennaali keskus asub Giardini pargis, mille suures näitusehallis toimub biennaali direktori korraldatud teemanäitus. Kokku paiknevad pargis 30 riigi alalised paviljonid, mis jagunesid suuresti 1930. aastate ja külma sõja aegse poliitika mõjul, neid haldavad riikide kultuuriministeeriumid. Riigid, kel pole alalist paviljoni, eksponeerivad oma teoseid mujal Veneetsias. Nii esines Hiina Rahvavabariik Veneetsia biennaalil esmakordselt 2005. aastal, 2007. aastal lisandusid Mehhiko ja Aafrika paviljonid, 2009. aastal Araabia Ühendemiraadid ning 2011. aastal India.

2013. aastal oli põhinäituse eelarve 2,3 miljonit USA dollarit, lisaks annetasid enam kui 2 miljonit dollarit eraisikud, fondid ja filantroobid.

Eesti paviljoni Veneetsia biennaalil on korraldatud 1997. aastast.

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]