Aktuaalne kaamera

Allikas: Vikipeedia
(Ümber suunatud leheküljelt Aktuaalne Kaamera)
Jump to navigation Jump to search

"Aktuaalne kaamera" (lühend AK) on Eesti Televisiooni igapäevane eestikeelne uudistesaade, mis on tele-eetris alates 11. märtsist 1956.[1]

AK uudistesaated on põhiliselt eesti keeles, üks saade päevas läheb eetrisse vene keeles ja üks eesti keeles viipekeelse tõlkega.

Ajalugu[muuda | muuda lähteteksti]

Uudistesaade "Aktuaalne kaamera" (nimi laenati Saksa DV TV-st, "Aktuelle Kamera") läks esimest korda eetrisse 1956. aasta 11. märtsil. Regulaarseid saateid (10 minutit korraga) hakati tootma sama aasta oktoobris.

Hooajal 2017/2018 toodab uudistetoimetus argipäeviti uudiseid Terevisiooni, ning õhtul kell 17.00, 18.30, 19.20 (viipekeeles) ja päeva kokkuvõttena Aktuaalne kaamera kell 21.00. Nädalavahetusel on eetris 3 uudistesaadet. Õhtuti on kaks uudistesaadet vene keeles.

Logo ja kujundus[muuda | muuda lähteteksti]

Alguses tähistas saate algust lihtne plakat: merelainete taustale maalitud kiri – vasakult alt nurgast paremale ülanurka diagonaalis kirjutatud "Aktuaalne kaamera". Vasakus ülemises nurgas oli märge "TV Tallinn".

Uudistesaate logona oli aastakümneid kasutusel heledale taustale tumeda kontuuriga joonistatud silm, mille keskel olid tähed AK.

Septembris 2009 muudeti AK logo ja ka stuudiokujundust.

12. veebruaril 2017 kolis "Aktuaalne kaamera" senistest ruumidest ja stuudiost Telemajas uude, vastrenoveeritud vanasse raadiomajja, mis nüüd kannab nime Uudistemaja. 18.30 läks eetrisse esimene uudistesaade uuest stuudiost. Uuenduskuuri on läbinud ka saate logo ja stuudiokujundus.

Toimetus[muuda | muuda lähteteksti]

Saate algusaastatel esitasid uudiseid kaamera ees diktorid Ruth Peramets-Püss, Kalmer Tennosaar, Ivi Kreen, Endel Sõerde jt. Läbi aegade on AK uudiseid vahendanud veel näiteks teadustajad Urmas Ott, Urmas Liiv, Marite Kallasma, Eero Raun, Urve Tiidus, Helene Tedre, Sirje Eesmaa, Enn Eesmaa, Kalev Vapper, Mare Taimre, Harri Kingo, Urmas Reitelmann, Tõnis Tirel, Indrek Treufeldt, Aarne Rannamäe, Meelis Kompus, Kerli Dello, Neeme Raud ja Kadri Hinrikus.

Aastast 2018 on saatejuhid-toimetajad Margus Saar, Monika Tamla, Astrid Kannel ja Priit Kuusk. 2018. aastal on kultuuriuudiste toimetajad-saatejuhid Reet Weidebaum, Janet Õunapuu, Gerli Nõmm ja Tõnu Karjatse, majandusuudiste toimetajad-saatejuhid Liisu Lass, Oliver Kahu ja Mart Linnart. Teleuudiste juht on 2017. aasta sügisest Liisu Lass.

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]